Jämförelse · Norrbottens län
Älvsbyn vs Övertorneå — vilket är bäst att bo i? Älvsbyn har 7 815 invånare och Övertorneå har 3 995 (2025). Båda kommunerna ligger i Norrbottens län. Av 54 jämförbara nyckeltal har Älvsbyn ett bättre värde på 29 och Övertorneå på 24.
Älvsbyn
29
nyckeltal i topp
vs 1 lika
Övertorneå
24
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Älvsbyn jämfört med Övertorneå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvsbyn Övertorneå
Riket
Folkmängd jämförs ej 7 815 3 995 10 605 529 Befolkningsförändring 0,5 % −1,5 % 0,2 % Medelålder 45,8 år 51,7 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 27,5 % 38,9 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 20,3 % 16,6 % 22,4 % Andel utrikes födda 11,5 % 24,3 % 20,8 %
Ekonomi & skatt Ekonomi & skatt — Älvsbyn jämfört med Övertorneå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvsbyn Övertorneå
Riket
Kommunal skattesats 33,79 %
★
(bättre värde) 33,84 % 32,38 % Årets resultat −1 940 kr/inv. 4 119 kr/inv.
★
(bättre värde) 3 327 kr/inv. Soliditet 51,1 % 79,2 %
★
(bättre värde) 39,4 % Nettokostnad egentlig verksamhet 82 913 kr/inv. 86 046 kr/inv. 69 112 kr/inv.
Skola & förskola Skola & förskola — Älvsbyn jämfört med Övertorneå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvsbyn Övertorneå
Riket
Meritvärde åk 9 218,3 poäng
★
(bättre värde) 197,9 poäng 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 223,5 poäng
★
(bättre värde) 197,7 poäng 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 91,8 %
★
(bättre värde) 69,2 % 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 79,5 %
★
(bättre värde) 57,7 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 11,7 elever/lärare 8,1 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 206 742 kr 217 160 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,3 barn/årsarbetare 4,0 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Älvsbyn jämfört med Övertorneå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvsbyn Övertorneå
Riket
Medellivslängd 80,2 år
★
(bättre värde) 79,9 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 13,0 dagar
★
(bättre värde) 13,6 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 12,8 % 9,5 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 86,1 % 93,1 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 62,4 %
★
(bättre värde) 60,7 % 71,0 % Dagligrökare, andel 5,9 %
★
(bättre värde) 6,7 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 60,8 %
★
(bättre värde) 54,4 % 66,1 %
Trygghet Trygghet — Älvsbyn jämfört med Övertorneå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvsbyn Övertorneå
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 90,6 % – 79,4 % (2025) Anmälda brott 9 122 per 100 000 inv. 8 843 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Älvsbyn jämfört med Övertorneå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvsbyn Övertorneå
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 3,3 %
★
(bättre värde) 4,6 % 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,2 % 1,7 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 396 000 kr
★
(bättre värde) 387 200 kr 401 400 kr Nystartade företag 12,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,8 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 83,8 %
★
(bättre värde) 81,8 % 80,9 % Utpendling, andel 29,5 % 18,6 % – Inpendling, andel 19,3 % 11,1 % –
Boende Boende — Älvsbyn jämfört med Övertorneå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvsbyn Övertorneå
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,3 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 10,2 %
★
(bättre värde) 12,9 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 86,86 kr/kvm 84,20 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 29 kr/år 15 kr/år
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 109 kr/kvm 98 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 233 kr/kvm 216 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 7 538 kr/kvm 5 237 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 7 268 kr/kvm 2 322 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 10 145 kr/kvm 4 721 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 199,6 per 1 000 inv. 222,0 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 9,7 per 1 000 inv. 10,0 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 344,1 per 1 000 inv. 395,0 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 553,4 per 1 000 inv. 627,5 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 49,0 kvm/inv 53,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,3 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,3 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −3,0 % −5,3 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 7 528 3 789 10 633 801 Mediannettoinkomst 285 500 kr/inv.
★
(bättre värde) 259 700 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 51,2 per 100 000 inv. 0,0 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Älvsbyn jämfört med Övertorneå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvsbyn Övertorneå
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 80,0 %
★
(bättre värde) 72,0 % 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 84,0 %
★
(bättre värde) 80,0 % 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 42,2 %
★
(bättre värde) 41,2 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 52,0 % 44,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Älvsbyn jämfört med Övertorneå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvsbyn Övertorneå
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,2 % 2,9 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Älvsbyn jämfört med Övertorneå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvsbyn Övertorneå
Riket
Cykelväg per invånare 2,54 m/inv 3,18 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,4 %
★
(bättre värde) 87,5 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 43,9 %
★
(bättre värde) 24,3 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Älvsbyn jämfört med Övertorneå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvsbyn Övertorneå
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,5 % 10,2 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,6 % 4,5 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 11,6 % 12,1 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Älvsbyn och Övertorneå har nästan identisk kommunalskatt (33,79 % respektive 33,84 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Älvsbyn (218,3 poäng) 20,4 poäng högre än Övertorneå (197,9 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Älvsbyn eller flytta till Övertorneå .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Älvsbyn eller Övertorneå? Den totala kommunala skattesatsen är 33,79 % i Älvsbyn och 33,84 % i Övertorneå (2026). Älvsbyn har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Älvsbyn eller Övertorneå? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 218,3 poäng i Älvsbyn och 197,9 poäng i Övertorneå (2025). Älvsbyn har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 20,4 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Älvsbyn eller Övertorneå? Älvsbyn har 7 815 invånare och Övertorneå har 3 995 (2025). Älvsbyn är alltså den största av de två kommunerna. Älvsbyn har ungefär 2,0 gånger fler invånare än Övertorneå. Medianinkomsten (20–64 år) är 396 000 kr i Älvsbyn och 387 200 kr i Övertorneå per år. Källa: SCB via Kolada.