Jämförelse · Stockholms län
Järfälla vs Sundbyberg — vilket är bäst att bo i? Järfälla har 90 180 invånare och Sundbyberg har 57 000 (2025). Båda kommunerna ligger i Stockholms län. Av 58 jämförbara nyckeltal har Sundbyberg ett bättre värde på 40 och Järfälla på 14.
Järfälla
14
nyckeltal i topp
vs 4 lika
Sundbyberg
40
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Järfälla jämfört med Sundbyberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Sundbyberg
Riket
Folkmängd jämförs ej 90 180 57 000 10 605 529 Befolkningsförändring 1,4 % 1,3 % 0,2 % Medelålder 39,4 år 38,7 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 15,9 % 13,6 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 24,1 % 20,9 % 22,4 % Andel utrikes födda 37,0 % 33,9 % 20,8 %
Ekonomi & skatt Ekonomi & skatt — Järfälla jämfört med Sundbyberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Sundbyberg
Riket
Kommunal skattesats 31,52 %
★
(bättre värde) 31,58 % 32,38 % Årets resultat 3 862 kr/inv.
★
(bättre värde) 1 051 kr/inv. 3 327 kr/inv. Soliditet 30,0 % 48,3 %
★
(bättre värde) 39,4 % Nettokostnad egentlig verksamhet 61 814 kr/inv. 56 490 kr/inv. 69 112 kr/inv.
Skola & förskola Skola & förskola — Järfälla jämfört med Sundbyberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Sundbyberg
Riket
Meritvärde åk 9 229,0 poäng 251,9 poäng
★
(bättre värde) 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 233,2 poäng 256,6 poäng
★
(bättre värde) 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 85,6 % 86,7 %
★
(bättre värde) 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 70,1 % 75,7 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 14,3 elever/lärare 14,0 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 185 171 kr 200 532 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,7 barn/årsarbetare 5,5 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Järfälla jämfört med Sundbyberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Sundbyberg
Riket
Medellivslängd 82,6 år 82,6 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 9,6 dagar 8,8 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 11,2 % 10,3 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 88,3 % 90,2 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 71,0 % 80,6 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 5,0 % 3,1 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 58,8 % 66,6 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Järfälla jämfört med Sundbyberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Sundbyberg
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 65,5 % 73,5 %
★
(bättre värde) 79,4 % Anmälda brott 15 104 per 100 000 inv. 14 369 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Järfälla jämfört med Sundbyberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Sundbyberg
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 6,4 % 5,4 %
★
(bättre värde) 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,9 % 3,7 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 405 500 kr 446 900 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 12,8 per 1 000 inv. 12,8 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 80,4 % 82,8 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 77,2 index (0–100) 79,9 index (0–100)
★
(bättre värde) – Utpendling, andel 72,7 % 83,6 % – Inpendling, andel 59,5 % 82,2 % –
Boende Boende — Järfälla jämfört med Sundbyberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Sundbyberg
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 6,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,5 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 20,6 % 17,2 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 90,08 kr/kvm 79,61 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 20 kr/år
★
(bättre värde) 29 kr/år – Elpris typfastighet inkl. moms 135 kr/kvm 132 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 227 kr/kvm 211 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 40 976 kr/kvm 67 869 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 29 867 kr/kvm 56 723 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 36 595 kr/kvm 94 828 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 153,5 per 1 000 inv. 243,4 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 185,8 per 1 000 inv. 239,0 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 111,2 per 1 000 inv. 24,2 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 450,6 per 1 000 inv. 506,6 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 36,0 kvm/inv 33,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 6,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,5 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 17,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 15,7 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 11,0 % 8,0 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 93 468 57 851 10 633 801 Mediannettoinkomst 325 700 kr/inv. 354 400 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 29,9 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 42,1 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 133 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Järfälla jämfört med Sundbyberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Sundbyberg
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 74,0 % 76,0 %
★
(bättre värde) 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 81,0 % 83,0 %
★
(bättre värde) 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 49,6 % 54,6 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 46,0 % 48,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Järfälla jämfört med Sundbyberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Sundbyberg
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 53,7 % 77,7 %
★
(bättre värde) 63,9 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Järfälla jämfört med Sundbyberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Sundbyberg
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,8 %
★
(bättre värde) 5,3 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Järfälla jämfört med Sundbyberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Sundbyberg
Riket
Cykelväg per invånare 2,29 m/inv
★
(bättre värde) 0,69 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 % 100,0 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 97,1 % 99,7 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Järfälla jämfört med Sundbyberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Sundbyberg
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 8,9 %
★
(bättre värde) 7,5 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,3 % 3,8 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 4,0 %
★
(bättre värde) 2,8 % 9,0 %
Sammanfattning Järfälla och Sundbyberg har nästan identisk kommunalskatt (31,52 % respektive 31,58 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Sundbyberg (251,9 poäng) 22,9 poäng högre än Järfälla (229,0 poäng). Medianinkomsten är 10 % högre i Sundbyberg (446 900 kr) än i Järfälla (405 500 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Järfälla eller flytta till Sundbyberg .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Järfälla eller Sundbyberg? Den totala kommunala skattesatsen är 31,52 % i Järfälla och 31,58 % i Sundbyberg (2026). Järfälla har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Järfälla eller Sundbyberg? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 229,0 poäng i Järfälla och 251,9 poäng i Sundbyberg (2025). Sundbyberg har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 22,9 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Järfälla eller Sundbyberg? Järfälla har 90 180 invånare och Sundbyberg har 57 000 (2025). Järfälla är alltså den största av de två kommunerna. Järfälla har ungefär 1,6 gånger fler invånare än Sundbyberg. Medianinkomsten (20–64 år) är 405 500 kr i Järfälla och 446 900 kr i Sundbyberg per år. Källa: SCB via Kolada.