Jämförelse · Stockholms län
Järfälla vs Stockholm — vilket är bäst att bo i? Järfälla har 90 180 invånare och Stockholm har 999 239 (2025). Båda kommunerna ligger i Stockholms län. Av 54 jämförbara nyckeltal har Stockholm ett bättre värde på 37 och Järfälla på 14.
Järfälla
14
nyckeltal i topp
vs 3 lika
Stockholm
37
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Järfälla jämfört med Stockholm, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Stockholm
Riket
Folkmängd jämförs ej 90 180 999 239 10 605 529 Befolkningsförändring 1,4 % 0,4 % 0,2 % Medelålder 39,4 år 40,7 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 15,9 % 16,7 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 24,1 % 20,7 % 22,4 % Andel utrikes födda 37,0 % 26,4 % 20,8 %
Ekonomi & skatt Ekonomi & skatt — Järfälla jämfört med Stockholm, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Stockholm
Riket
Kommunal skattesats 31,52 % 30,55 %
★
(bättre värde) 32,38 % Årets resultat 3 862 kr/inv.
★
(bättre värde) 3 688 kr/inv. 3 340 kr/inv. Soliditet 30,0 % 41,5 %
★
(bättre värde) 39,3 % Nettokostnad egentlig verksamhet 61 814 kr/inv. 60 020 kr/inv. 69 440 kr/inv.
Skola & förskola Skola & förskola — Järfälla jämfört med Stockholm, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Stockholm
Riket
Meritvärde åk 9 231,5 poäng 256,6 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 234,5 poäng 258,5 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 84,8 % 89,2 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 72,7 % 80,3 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 14,3 elever/lärare 12,4 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 185 171 kr 211 402 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,7 barn/årsarbetare 4,9 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Järfälla jämfört med Stockholm, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Stockholm
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 82,6 år 82,6 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 9,6 dagar 7,5 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 11,2 % 11,2 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 88,3 % 90,9 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 71,0 % 76,3 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 5,0 % 4,7 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 58,8 % 72,2 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Järfälla jämfört med Stockholm, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Stockholm
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 65,5 % – 79,4 % Anmälda brott 15 104 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 19 159 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Järfälla jämfört med Stockholm, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Stockholm
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 9,1 % 7,3 %
★
(bättre värde) 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,9 % 3,5 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 405 500 kr 445 400 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 12,8 per 1 000 inv. 15,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 80,4 %
★
(bättre värde) 80,3 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) 77,2 index (0–100)
★
(bättre värde) 68,6 index (0–100) – Utpendling, andel 72,7 % 27,7 % – Inpendling, andel 59,5 % 47,8 % –
Boende Boende — Järfälla jämfört med Stockholm, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Stockholm
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 6,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 4,1 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 20,6 % 18,5 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 90,08 kr/kvm 61,75 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 19,94 kr/kvm 15,04 kr/kvm
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 135 kr/kvm 117 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 227 kr/kvm
★
(bättre värde) 242 kr/kvm – Fastighetspris småhus 40 976 kr/kvm 58 022 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 29 867 kr/kvm 75 672 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 36 595 kr/kvm 54 292 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 153,5 per 1 000 inv. 224,9 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 185,8 per 1 000 inv. 259,4 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 111,2 per 1 000 inv. 41,3 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 450,6 per 1 000 inv. 525,7 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 36,0 kvm/inv 35,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 6,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 4,1 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 17,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 7,2 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 11,0 % 2,4 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 93 468 996 788 10 633 801 Mediannettoinkomst 325 700 kr/inv. 361 000 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 29,9 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 70,4 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 133 kr/inv. 1 860 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Järfälla jämfört med Stockholm, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Stockholm
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 76,6 % 83,0 %
★
(bättre värde) 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 81,0 % 85,8 %
★
(bättre värde) 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 49,6 % 63,4 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 46,0 % 52,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Järfälla jämfört med Stockholm, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Stockholm
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,8 % 4,3 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Järfälla jämfört med Stockholm, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Stockholm
Riket
Cykelväg per invånare 2,29 m/inv
★
(bättre värde) 1,21 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 % 100,0 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 97,1 % 98,1 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Järfälla jämfört med Stockholm, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Stockholm
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 8,9 %
★
(bättre värde) 8,6 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,3 % 3,6 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 4,0 %
★
(bättre värde) 2,4 % 9,0 %
Sammanfattning Stockholm har lägre kommunalskatt (30,55 %) jämfört med Järfälla (31,52 %), en skillnad på 0,97 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Stockholm (256,6 poäng) 25,1 poäng högre än Järfälla (231,5 poäng). Medianinkomsten är 10 % högre i Stockholm (445 400 kr) än i Järfälla (405 500 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Järfälla eller flytta till Stockholm .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Järfälla eller Stockholm? Den totala kommunala skattesatsen är 31,52 % i Järfälla och 30,55 % i Stockholm (2026). Stockholm har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,97 procentenheter motsvarar ungefär 210 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Järfälla eller Stockholm? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 231,5 poäng i Järfälla och 256,6 poäng i Stockholm (2026). Stockholm har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 25,1 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Järfälla eller Stockholm? Järfälla har 90 180 invånare och Stockholm har 999 239 (2025). Stockholm är alltså den större av de två kommunerna. Stockholm har ungefär 11,1 gånger fler invånare än Järfälla. Medianinkomsten (20–64 år) är 405 500 kr i Järfälla och 445 400 kr i Stockholm per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.