Jämförelse · Stockholms län
Järfälla vs Solna — vilket är bäst att bo i? Järfälla har 90 180 invånare och Solna har 86 435 (2025). Båda kommunerna ligger i Stockholms län. Av 53 jämförbara nyckeltal har Solna ett bättre värde på 40 och Järfälla på 12.
Järfälla
12
nyckeltal i topp
vs 1 lika
Solna
40
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Järfälla jämfört med Solna, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Solna
Riket
Folkmängd jämförs ej 90 180 86 435 10 605 529 Befolkningsförändring 1,4 % 0,8 % 0,2 % Medelålder 39,4 år 40,1 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 15,9 % 15,8 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 24,1 % 18,5 % 22,4 % Andel utrikes födda 37,0 % 34,3 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Järfälla jämfört med Solna, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Solna
Riket
Meritvärde åk 9 231,5 poäng 244,9 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 234,5 poäng 246,5 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 84,8 % 91,9 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 72,7 % 84,0 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 14,3 elever/lärare 12,6 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 185 171 kr 189 938 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,7 barn/årsarbetare 5,3 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Järfälla jämfört med Solna, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Solna
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 82,6 år 83,0 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 9,6 dagar 6,8 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 11,2 % 9,9 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 88,3 % 93,4 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 71,0 % 76,6 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 5,0 % 4,2 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 58,8 % 69,9 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Järfälla jämfört med Solna, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Solna
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 65,5 % – 79,4 % Anmälda brott 15 104 per 100 000 inv. 14 413 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Järfälla jämfört med Solna, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Solna
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 9,1 % 5,9 %
★
(bättre värde) 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,9 % 2,7 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 405 500 kr 481 100 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 12,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 12,5 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 80,4 % 80,7 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 77,2 index (0–100) 80,0 index (0–100)
★
(bättre värde) – Utpendling, andel 72,7 % 72,9 % – Inpendling, andel 59,5 % 88,5 % –
Boende Boende — Järfälla jämfört med Solna, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Solna
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 6,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 5,5 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 20,6 % 12,5 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 90,08 kr/kvm 54,62 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 19,94 kr/kvm
★
(bättre värde) 24,31 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 135 kr/kvm 132 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 227 kr/kvm 211 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 40 976 kr/kvm 71 877 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 29 867 kr/kvm 55 916 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 36 595 kr/kvm (2025) 58 559 kr/kvm (2024) 29 242 kr/kvm (2025) Bostäder med hyresrätt 153,5 per 1 000 inv. 186,6 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 185,8 per 1 000 inv. 338,2 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 111,2 per 1 000 inv. 13,5 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 450,6 per 1 000 inv. 538,3 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 36,0 kvm/inv 35,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 6,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 5,5 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 17,4 per 1 000 inv. 22,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 11,0 % 3,9 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 93 468 86 206 10 633 801 Mediannettoinkomst 325 700 kr/inv. 381 900 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 29,9 per 100 000 inv. 9,3 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 133 kr/inv. 272 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Järfälla jämfört med Solna, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Solna
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 76,6 % 80,3 %
★
(bättre värde) 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 81,0 % 85,2 %
★
(bättre värde) 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 49,6 % 60,4 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 46,0 % 43,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Järfälla jämfört med Solna, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Solna
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,8 % 3,6 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Järfälla jämfört med Solna, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Solna
Riket
Cykelväg per invånare 2,29 m/inv
★
(bättre värde) 1,30 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 % 100,0 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 97,1 % 99,7 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Järfälla jämfört med Solna, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Järfälla Solna
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 8,9 %
★
(bättre värde) 6,2 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,3 % 4,2 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 4,0 % (2025) 1,9 % (2024) 9,0 % (2025)
Sammanfattning Solna har lägre kommunalskatt (29,70 %) jämfört med Järfälla (31,52 %), en skillnad på 1,82 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Solna (244,9 poäng) 13,4 poäng högre än Järfälla (231,5 poäng). Medianinkomsten är 19 % högre i Solna (481 100 kr) än i Järfälla (405 500 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Järfälla eller flytta till Solna .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Järfälla eller Solna? Den totala kommunala skattesatsen är 31,52 % i Järfälla och 29,70 % i Solna (2026). Solna har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 1,82 procentenheter motsvarar ungefär 390 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Järfälla eller Solna? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 231,5 poäng i Järfälla och 244,9 poäng i Solna (2026). Solna har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 13,4 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Järfälla eller Solna? Järfälla har 90 180 invånare och Solna har 86 435 (2025). Järfälla är alltså den större av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 405 500 kr i Järfälla och 481 100 kr i Solna per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.