Kommunatlas
Jämförelse · Kalmar län

Hultsfred vs Västervik — vilket är bäst att bo i?

Hultsfred har 13 484 invånare och Västervik har 36 269 (2025). Båda kommunerna ligger i Kalmar län. Av 52 jämförbara nyckeltal har Västervik ett bättre värde på 38 och Hultsfred på 14.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Hultsfred jämfört med Västervik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hultsfred Västervik Riket
Folkmängd jämförs ej 13 484 36 269 10 605 529
Befolkningsförändring −1,4 % −0,5 % 0,2 %
Medelålder 46,7 år 47,6 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 29,4 % 30,6 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 21,6 % 20,1 % 22,4 %
Andel utrikes födda 21,3 % 12,4 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Hultsfred jämfört med Västervik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hultsfred Västervik Riket
Kommunal skattesats 33,77 % 33,02 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 0 kr/inv. 65 kr/inv. (bättre värde) 3 340 kr/inv.
Soliditet 26,5 % 29,5 % (bättre värde) 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 84 851 kr/inv. 75 972 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Hultsfred jämfört med Västervik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hultsfred Västervik Riket
Meritvärde åk 9 219,7 poäng (bättre värde) 214,4 poäng 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 221,3 poäng (bättre värde) 215,3 poäng 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 81,5 % (bättre värde) 77,4 % 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 66,1 % 66,7 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 11,9 elever/lärare 10,6 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 203 623 kr 184 964 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,7 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Hultsfred jämfört med Västervik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hultsfred Västervik Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 89,7 % (bättre värde) 87,4 % 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 73 % 83 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 189 dagar (2025) 65 dagar (2009) –

Hälsa

Hälsa — Hultsfred jämfört med Västervik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hultsfred Västervik Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 80,2 år 81,6 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 9,8 dagar (bättre värde) 10,1 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 10,1 % (bättre värde) 11,1 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 96,0 % 96,3 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 63,9 % 72,3 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 9,3 % 6,7 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 58,3 % 69,8 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Hultsfred jämfört med Västervik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hultsfred Västervik Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 38,0 % 35,3 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 6,1 % 4,1 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Hultsfred jämfört med Västervik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hultsfred Västervik Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt – 87,3 % 79,4 %
Anmälda brott 11 526 per 100 000 inv. 10 179 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Hultsfred jämfört med Västervik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hultsfred Västervik Riket
Arbetslöshet 18–65 år 7,4 % 6,0 % (bättre värde) 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 5,9 % 4,9 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 362 900 kr 380 900 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 8,8 per 1 000 inv. 9,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 77,5 % 83,1 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 80,1 index (0–100) (bättre värde) 77,5 index (0–100) –
Utpendling, andel 31,3 % 13,4 % –
Inpendling, andel 24,5 % 8,6 % –

Miljö

Miljö — Hultsfred jämfört med Västervik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hultsfred Västervik Riket
Insamlat kommunalt avfall 506 kg/inv 476 kg/inv (bättre värde) 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 20 % 23 % (bättre värde) –
Andel elbilar 3,3 % 4,3 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 5,85 ton CO2-ekv/inv 5,27 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Hultsfred jämfört med Västervik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hultsfred Västervik Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,2 per 1 000 inv. 0,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 12,3 % 9,1 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 86,80 kr/kvm (bättre värde) 112,92 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 21,20 kr/kvm (bättre värde) 29,85 kr/kvm –
Elpris typfastighet inkl. moms 146 kr/kvm 128 kr/kvm (bättre värde) –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 271 kr/kvm 262 kr/kvm (bättre värde) –
Fastighetspris småhus 7 385 kr/kvm 17 889 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 6 652 kr/kvm 12 810 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 9 220 kr/kvm 26 926 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 218,0 per 1 000 inv. 195,8 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 4,9 per 1 000 inv. 88,7 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 314,2 per 1 000 inv. 261,8 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 537,1 per 1 000 inv. 546,4 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 50,0 kvm/inv 48,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,2 per 1 000 inv. 0,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,6 per 1 000 inv. 1,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −4,4 % −1,1 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 12 779 35 611 10 633 801
Mediannettoinkomst 265 000 kr/inv. 279 200 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 29,7 per 100 000 inv. 22,1 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Hultsfred jämfört med Västervik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hultsfred Västervik Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 77,7 % 82,4 % (bättre värde) 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 82,0 % 84,2 % (bättre värde) 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 44,6 % 47,2 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 31,0 % 42,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Hultsfred jämfört med Västervik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hultsfred Västervik Riket
Elever i kulturskola, andel – 10,4 % –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola – 888 kr/elev 1 342 kr/elev
Bibliotekslån per invånare 5,37 lån/inv (bättre värde) 3,79 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Hultsfred jämfört med Västervik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hultsfred Västervik Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel – 66,4 % 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Hultsfred jämfört med Västervik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hultsfred Västervik Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 7,6 % 6,0 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Hultsfred jämfört med Västervik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hultsfred Västervik Riket
Cykelväg per invånare 3,39 m/inv (bättre värde) 3,33 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 97,3 % 99,4 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 68,5 % 76,0 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Hultsfred jämfört med Västervik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hultsfred Västervik Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,2 % (bättre värde) 6,7 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,6 % 3,9 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 11,9 % (bättre värde) 10,4 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Hultsfred jämfört med Västervik, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hultsfred Västervik Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 28,7 % 38,3 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Västervik har lägre kommunalskatt (33,02 %) jämfört med Hultsfred (33,77 %), en skillnad på 0,75 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Hultsfred (219,7 poäng) 5,3 poäng högre än Västervik (214,4 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Hultsfred eller flytta till Västervik.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Hultsfred eller Västervik?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,77 % i Hultsfred och 33,02 % i Västervik (2026). Västervik har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,75 procentenheter motsvarar ungefär 160 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Hultsfred eller Västervik?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 219,7 poäng i Hultsfred och 214,4 poäng i Västervik (2026). Hultsfred har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 5,3 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Hultsfred eller Västervik?

Hultsfred har 13 484 invånare och Västervik har 36 269 (2025). Västervik är alltså den större av de två kommunerna. Västervik har ungefär 2,7 gånger fler invånare än Hultsfred. Medianinkomsten (20–64 år) är 362 900 kr i Hultsfred och 380 900 kr i Västervik per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2009–2026. Jämförelsen omfattar 52 jämförbara nyckeltal mellan Hultsfred och Västervik.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.