Hultsfred
17
nyckeltal i topp
vs 2 lika
Nybro
32
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Hultsfred jämfört med Nybro, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hultsfred Nybro
Riket
Folkmängd jämförs ej 13 484 19 803 10 605 529 Befolkningsförändring −1,4 % −0,7 % 0,2 % Medelålder 46,7 år 45,1 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 29,4 % 25,9 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 21,6 % 22,2 % 22,4 % Andel utrikes födda 21,3 % 19,3 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Hultsfred jämfört med Nybro, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hultsfred Nybro
Riket
Meritvärde åk 9 219,7 poäng
★
(bättre värde) 208,3 poäng 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 221,3 poäng
★
(bättre värde) 210,6 poäng 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 81,5 % 82,9 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 66,1 % 66,3 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 11,9 elever/lärare
★
(bättre värde) 12,1 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 203 623 kr 206 458 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,7 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,4 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Hultsfred jämfört med Nybro, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hultsfred Nybro
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 80,2 år 80,7 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 9,8 dagar
★
(bättre värde) 11,5 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 10,1 % 8,7 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 96,0 %
★
(bättre värde) 94,4 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 63,9 % 67,5 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 9,3 %
★
(bättre värde) 11,0 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 58,3 % 62,7 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Hultsfred jämfört med Nybro, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hultsfred Nybro
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt – 70,4 % 79,4 % Anmälda brott 11 526 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 11 928 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Hultsfred jämfört med Nybro, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hultsfred Nybro
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 7,4 %
★
(bättre värde) 8,1 % 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 5,9 % 5,2 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 362 900 kr 363 100 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 8,8 per 1 000 inv. 8,8 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 77,5 % 79,7 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 80,1 index (0–100) (2025) 78,8 index (0–100) (2024) – Utpendling, andel 31,3 % 37,5 % – Inpendling, andel 24,5 % 27,7 % –
Boende Boende — Hultsfred jämfört med Nybro, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hultsfred Nybro
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,1 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 12,3 % 12,1 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 86,80 kr/kvm
★
(bättre värde) 123,40 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 21,20 kr/kvm
★
(bättre värde) 24,19 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 146 kr/kvm 139 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 271 kr/kvm 225 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 7 385 kr/kvm 10 943 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 6 652 kr/kvm 3 885 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 9 220 kr/kvm 8 381 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 218,0 per 1 000 inv. 194,6 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 4,9 per 1 000 inv. 44,8 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 314,2 per 1 000 inv. 276,7 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 537,1 per 1 000 inv. 516,2 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 50,0 kvm/inv 49,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,1 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,6 per 1 000 inv. 1,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −4,4 % −2,3 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 12 779 19 258 10 633 801 Mediannettoinkomst 265 000 kr/inv. 272 400 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 29,7 per 100 000 inv. 20,2 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Hultsfred jämfört med Nybro, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hultsfred Nybro
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 77,7 % 81,3 %
★
(bättre värde) 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 82,0 % 84,5 %
★
(bättre värde) 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 44,6 % 47,6 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 31,0 % 49,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Hultsfred jämfört med Nybro, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hultsfred Nybro
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 7,6 % 7,4 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Hultsfred jämfört med Nybro, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hultsfred Nybro
Riket
Cykelväg per invånare 3,39 m/inv 4,41 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 97,3 % 98,5 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 68,5 %
★
(bättre värde) 44,3 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Hultsfred jämfört med Nybro, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hultsfred Nybro
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,2 % 9,8 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,6 % 3,5 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 11,9 %
★
(bättre värde) 11,1 % 9,0 %
Sammanfattning Hultsfred har lägre kommunalskatt (33,77 %) jämfört med Nybro (34,19 %), en skillnad på 0,42 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Hultsfred (219,7 poäng) 11,4 poäng högre än Nybro (208,3 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Hultsfred eller flytta till Nybro .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Hultsfred eller Nybro? Den totala kommunala skattesatsen är 33,77 % i Hultsfred och 34,19 % i Nybro (2026). Hultsfred har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,42 procentenheter motsvarar ungefär 90 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Hultsfred eller Nybro? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 219,7 poäng i Hultsfred och 208,3 poäng i Nybro (2026). Hultsfred har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 11,4 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Hultsfred eller Nybro? Hultsfred har 13 484 invånare och Nybro har 19 803 (2025). Nybro är alltså den större av de två kommunerna. Nybro har ungefär 1,5 gånger fler invånare än Hultsfred. Medianinkomsten (20–64 år) är 362 900 kr i Hultsfred och 363 100 kr i Nybro per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.