Högsby har 5 134 invånare och Hultsfred har 13 484 (2025). Båda kommunerna ligger i Kalmar län. Av 53 jämförbara nyckeltal har Hultsfred ett bättre värde på 27 och Högsby på 21.
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning
Befolkning — Högsby jämfört med Hultsfred, med
rikssnitt som referens.
Högsby och Hultsfred har nästan identisk kommunalskatt (34,07 % respektive 33,77 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Hultsfred (213,7 poäng) 20,6 poäng högre än Högsby (193,1 poäng). Medianinkomsten är 8 % högre i Hultsfred (362 900 kr) än i Högsby (335 700 kr).
Vilken kommun har lägst skatt — Högsby eller Hultsfred?
Den totala kommunala skattesatsen är 34,07 % i Högsby och 33,77 % i Hultsfred (2026). Hultsfred har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,30 procentenheter motsvarar i storleksordningen 105 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Högsby eller Hultsfred?
Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 193,1 poäng i Högsby och 213,7 poäng i Hultsfred (2025). Hultsfred har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 20,6 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Högsby eller Hultsfred?
Högsby har 5 134 invånare och Hultsfred har 13 484 (2025). Hultsfred är alltså den största av de två kommunerna. Hultsfred har ungefär 2,6 gånger fler invånare än Högsby. Medianinkomsten (20–64 år) är 335 700 kr i Högsby och 362 900 kr i Hultsfred per år. Källa: SCB via Kolada.