Högsby
11
nyckeltal i topp
vs 2 lika
Mörbylånga
36
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Högsby jämfört med Mörbylånga, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Högsby Mörbylånga
Riket
Folkmängd jämförs ej 5 134 16 306 10 605 529 Befolkningsförändring −3,5 % 0,5 % 0,2 % Medelålder 48,5 år 46,4 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 31,9 % 29,2 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 19,9 % 22,8 % 22,4 % Andel utrikes födda 24,7 % 8,4 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Högsby jämfört med Mörbylånga, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Högsby Mörbylånga
Riket
Meritvärde åk 9 217,9 poäng 233,3 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 217,9 poäng 233,3 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 87,3 % 91,9 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 78,2 % 79,9 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 10,5 elever/lärare 10,2 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 203 246 kr 191 146 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,2 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Högsby jämfört med Mörbylånga, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Högsby Mörbylånga
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 76,9 år 83,1 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 8,5 dagar
★
(bättre värde) 9,4 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 8,8 % 7,2 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 93,5 % 97,8 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 72,0 %
★
(bättre värde) 70,3 % 71,0 % Dagligrökare, andel 7,1 % 3,8 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 60,9 % 67,6 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Högsby jämfört med Mörbylånga, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Högsby Mörbylånga
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 73,3 % (2024) 92,2 % (2025) 79,4 % (2025) Anmälda brott 10 407 per 100 000 inv. 6 658 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Högsby jämfört med Mörbylånga, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Högsby Mörbylånga
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 8,7 % 3,7 %
★
(bättre värde) 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,6 % 3,4 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 335 700 kr 408 000 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 10,9 per 1 000 inv. 11,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 74,0 % 86,5 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) – 74,6 index (0–100) – Utpendling, andel 44,9 % 52,4 % – Inpendling, andel 27,5 % 32,8 % –
Boende Boende — Högsby jämfört med Mörbylånga, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Högsby Mörbylånga
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 1,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,2 per 1 000 inv. 2,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 24,7 % 9,5 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 117,12 kr/kvm
★
(bättre värde) 156,25 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 23,25 kr/kvm
★
(bättre värde) 24,19 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 157 kr/kvm 157 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms – 255 kr/kvm – Fastighetspris småhus 6 549 kr/kvm 26 562 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 6 904 kr/kvm 24 500 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 9 212 kr/kvm 33 507 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 182,7 per 1 000 inv. 102,8 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 2,3 per 1 000 inv. 26,1 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 391,1 per 1 000 inv. 329,9 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 576,4 per 1 000 inv. 459,0 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 54,0 kvm/inv 49,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,2 per 1 000 inv. 4,0 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,8 per 1 000 inv. 4,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −10,4 % 5,3 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 4 637 16 635 10 633 801 Mediannettoinkomst 246 300 kr/inv. 304 900 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 58,4 per 100 000 inv. 0,0 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Högsby jämfört med Mörbylånga, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Högsby Mörbylånga
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 77,3 % 88,0 %
★
(bättre värde) 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 81,8 % 89,5 %
★
(bättre värde) 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 47,3 % 59,5 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 32,0 % 51,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Högsby jämfört med Mörbylånga, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Högsby Mörbylånga
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 28,7 % (2024) 73,5 % (2025) 63,9 % (2025)
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Högsby jämfört med Mörbylånga, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Högsby Mörbylånga
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,3 %
★
(bättre värde) 5,4 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Högsby jämfört med Mörbylånga, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Högsby Mörbylånga
Riket
Cykelväg per invånare 3,18 m/inv 3,87 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 92,3 % 100,0 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 63,5 %
★
(bättre värde) 60,2 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Högsby jämfört med Mörbylånga, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Högsby Mörbylånga
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,2 %
★
(bättre värde) 5,8 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,8 % 2,5 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 10,5 %
★
(bättre värde) 7,4 % 9,0 %
Sammanfattning Högsby och Mörbylånga har samma kommunalskatt (34,07 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Mörbylånga (233,3 poäng) 15,4 poäng högre än Högsby (217,9 poäng). Medianinkomsten är 22 % högre i Mörbylånga (408 000 kr) än i Högsby (335 700 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Högsby eller flytta till Mörbylånga .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Högsby eller Mörbylånga? Den totala kommunala skattesatsen är 34,07 % i Högsby och 34,07 % i Mörbylånga (2026). Kommunerna har samma skattesats. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Högsby eller Mörbylånga? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 217,9 poäng i Högsby och 233,3 poäng i Mörbylånga (2026). Mörbylånga har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 15,4 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Högsby eller Mörbylånga? Högsby har 5 134 invånare och Mörbylånga har 16 306 (2025). Mörbylånga är alltså den större av de två kommunerna. Mörbylånga har ungefär 3,2 gånger fler invånare än Högsby. Medianinkomsten (20–64 år) är 335 700 kr i Högsby och 408 000 kr i Mörbylånga per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.