Kommunatlas
Jämförelse · Jönköpings län

Habo vs Vaggeryd — vilket är bäst att bo i?

Habo har 13 511 invånare och Vaggeryd har 14 943 (2025). Båda kommunerna ligger i Jönköpings län. Av 51 jämförbara nyckeltal har Habo ett bättre värde på 38 och Vaggeryd på 13.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Habo jämfört med Vaggeryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Vaggeryd Riket
Folkmängd jämförs ej 13 511 14 943 10 605 529
Befolkningsförändring 0,4 % 0,8 % 0,2 %
Medelålder 39,5 år 41,8 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 18,6 % 21,0 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 29,9 % 25,4 % 22,4 %
Andel utrikes födda 8,2 % 18,3 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Habo jämfört med Vaggeryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Vaggeryd Riket
Kommunal skattesats 33,93 % 33,25 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 3 600 kr/inv. 5 128 kr/inv. (bättre värde) 3 340 kr/inv.
Soliditet 47,5 % 53,1 % (bättre värde) 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 70 846 kr/inv. 71 522 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Habo jämfört med Vaggeryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Vaggeryd Riket
Meritvärde åk 9 227,2 poäng (bättre värde) 202,3 poäng 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 227,6 poäng (bättre värde) 205,1 poäng 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 88,2 % (bättre värde) 72,1 % 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 76,8 % (bättre värde) 55,8 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 11,4 elever/lärare 10,9 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 233 190 kr 192 947 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,1 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,4 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Habo jämfört med Vaggeryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Vaggeryd Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 95,3 % (bättre värde) 89,9 % 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 87 % (bättre värde) 76 % 79 %
Väntetid till äldreboende 90 dagar (2024) 86 dagar (2025) –

Hälsa

Hälsa — Habo jämfört med Vaggeryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Vaggeryd Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 83,2 år (bättre värde) 82,9 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 10,7 dagar (bättre värde) 12,4 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 9,4 % 9,3 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 95,9 % 96,2 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 73,7 % 74,6 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 3,7 % (bättre värde) 9,1 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 72,3 % (bättre värde) 62,6 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Habo jämfört med Vaggeryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Vaggeryd Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 26,5 % 28,8 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 1,9 % (bättre värde) 3,9 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Habo jämfört med Vaggeryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Vaggeryd Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt – 86,8 % (2024) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 5 088 per 100 000 inv. (bättre värde) 7 223 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Habo jämfört med Vaggeryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Vaggeryd Riket
Arbetslöshet 18–65 år 3,6 % (bättre värde) 4,7 % 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,4 % (bättre värde) 3,5 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 425 600 kr (bättre värde) 395 400 kr 401 400 kr
Nystartade företag 10,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 9,3 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 89,6 % (bättre värde) 86,5 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) – 81,4 index (0–100) –
Utpendling, andel 63,8 % 42,4 % –
Inpendling, andel 42,8 % 32,7 % –

Miljö

Miljö — Habo jämfört med Vaggeryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Vaggeryd Riket
Insamlat kommunalt avfall 483 kg/inv 372 kg/inv (bättre värde) 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 12 % 26 % (bättre värde) –
Andel elbilar 8,6 % (bättre värde) 6,3 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 3,82 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 7,94 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Habo jämfört med Vaggeryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Vaggeryd Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 1,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,3 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 11,3 % (bättre värde) 17,5 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 78,15 kr/kvm (bättre värde) 87,60 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 19,12 kr/kvm (bättre värde) 19,82 kr/kvm –
Elpris typfastighet inkl. moms 123 kr/kvm (bättre värde) 132 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 218 kr/kvm (bättre värde) 249 kr/kvm –
Fastighetspris småhus 25 229 kr/kvm 17 561 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 20 329 kr/kvm 13 773 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 20 701 kr/kvm 23 309 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 71,3 per 1 000 inv. 143,5 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 43,2 per 1 000 inv. 15,3 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 258,7 per 1 000 inv. 273,1 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 373,1 per 1 000 inv. 432,1 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 45,0 kvm/inv 47,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,7 per 1 000 inv. 1,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 4,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,3 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 7,3 % 2,8 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 13 922 15 092 10 633 801
Mediannettoinkomst 330 600 kr/inv. (bättre värde) 311 700 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 0,0 per 100 000 inv. (bättre värde) 6,7 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Habo jämfört med Vaggeryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Vaggeryd Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 89,9 % (bättre värde) 83,4 % 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 91,7 % (bättre värde) 86,4 % 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 60,9 % (bättre värde) 54,7 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 43,0 % 34,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Habo jämfört med Vaggeryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Vaggeryd Riket
Elever i kulturskola, andel 27,2 % (2024) 12,5 % (2023) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 116 kr/elev (2024) 1 021 kr/elev (2023) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 4,93 lån/inv (bättre värde) 4,44 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Habo jämfört med Vaggeryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Vaggeryd Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel – 61,8 % (2024) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Habo jämfört med Vaggeryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Vaggeryd Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 3,9 % (bättre värde) 4,6 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Habo jämfört med Vaggeryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Vaggeryd Riket
Cykelväg per invånare 2,09 m/inv 5,43 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,6 % (bättre värde) 98,7 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 54,6 % (bättre värde) 48,9 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Habo jämfört med Vaggeryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Vaggeryd Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,3 % (bättre värde) 5,2 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 2,5 % 3,1 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,6 % 11,3 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Habo jämfört med Vaggeryd, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Vaggeryd Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 48,2 % (bättre värde) 36,0 % 48,5 %

Sammanfattning

Vaggeryd har lägre kommunalskatt (33,25 %) jämfört med Habo (33,93 %), en skillnad på 0,68 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Habo (227,2 poäng) 24,9 poäng högre än Vaggeryd (202,3 poäng). Medianinkomsten är 8 % högre i Habo (425 600 kr) än i Vaggeryd (395 400 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Habo eller flytta till Vaggeryd.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Habo eller Vaggeryd?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,93 % i Habo och 33,25 % i Vaggeryd (2026). Vaggeryd har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,68 procentenheter motsvarar ungefär 140 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Habo eller Vaggeryd?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 227,2 poäng i Habo och 202,3 poäng i Vaggeryd (2026). Habo har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 24,9 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Habo eller Vaggeryd?

Habo har 13 511 invånare och Vaggeryd har 14 943 (2025). Vaggeryd är alltså den större av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 425 600 kr i Habo och 395 400 kr i Vaggeryd per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2023–2026. Jämförelsen omfattar 51 jämförbara nyckeltal mellan Habo och Vaggeryd.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.