Jämförelse · Jönköpings län
Gnosjö vs Habo — vilket är bäst att bo i? Gnosjö har 9 010 invånare och Habo har 13 511 (2025). Båda kommunerna ligger i Jönköpings län. Av 55 jämförbara nyckeltal har Habo ett bättre värde på 41 och Gnosjö på 11.
Gnosjö
11
nyckeltal i topp
vs 3 lika
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Gnosjö jämfört med Habo, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnosjö Habo
Riket
Folkmängd jämförs ej 9 010 13 511 10 605 529 Befolkningsförändring −1,3 % 0,4 % 0,2 % Medelålder 44,1 år 39,5 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 22,9 % 18,6 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 22,6 % 29,9 % 22,4 % Andel utrikes födda 25,7 % 8,2 % 20,8 %
Ekonomi & skatt Ekonomi & skatt — Gnosjö jämfört med Habo, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnosjö Habo
Riket
Kommunal skattesats 34,00 % 33,93 %
★
(bättre värde) 32,38 % Årets resultat −2 306 kr/inv. 3 600 kr/inv.
★
(bättre värde) 3 327 kr/inv. (2025) Soliditet 27,5 % 47,5 %
★
(bättre värde) 39,4 % (2025) Nettokostnad egentlig verksamhet 70 290 kr/inv. 70 846 kr/inv. 69 112 kr/inv. (2025)
Skola & förskola Skola & förskola — Gnosjö jämfört med Habo, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnosjö Habo
Riket
Meritvärde åk 9 222,8 poäng 230,1 poäng
★
(bättre värde) 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 225,0 poäng 232,4 poäng
★
(bättre värde) 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 80,4 % 80,9 %
★
(bättre värde) 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 67,9 % 71,3 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 10,1 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,4 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 190 417 kr 233 190 kr 195 147 kr (2025) Barn per årsarbetare i förskolan 4,6 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Gnosjö jämfört med Habo, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnosjö Habo
Riket
Medellivslängd 82,6 år 83,2 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 9,5 dagar
★
(bättre värde) 10,7 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 9,4 % 9,4 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 97,6 %
★
(bättre värde) 95,9 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 69,8 % 73,7 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 7,9 % 3,7 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 61,7 % 72,3 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Gnosjö jämfört med Habo, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnosjö Habo
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 79,3 % – 79,4 % Anmälda brott 6 416 per 100 000 inv. 5 088 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Gnosjö jämfört med Habo, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnosjö Habo
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 4,1 % 2,6 %
★
(bättre värde) 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,4 % 3,4 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 387 300 kr 425 600 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 8,3 per 1 000 inv. 10,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 85,3 % 89,6 %
★
(bättre värde) 80,9 % Utpendling, andel 29,2 % 63,8 % – Inpendling, andel 47,6 % 42,8 % –
Boende Boende — Gnosjö jämfört med Habo, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnosjö Habo
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,2 per 1 000 inv. 0,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 20,5 % 11,3 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 77,52 kr/kvm
★
(bättre värde) 78,15 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 20 kr/år 19 kr/år
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 157 kr/kvm 123 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 243 kr/kvm 218 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 12 502 kr/kvm 25 229 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 7 462 kr/kvm 20 329 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 12 207 kr/kvm 20 701 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 164,0 per 1 000 inv. 71,3 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 18,9 per 1 000 inv. 43,2 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 284,1 per 1 000 inv. 258,7 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 467,3 per 1 000 inv. 373,1 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 49,0 kvm/inv 45,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,2 per 1 000 inv. 0,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,9 per 1 000 inv. 4,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −6,3 % 7,3 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 8 545 13 922 10 633 801 Mediannettoinkomst 298 700 kr/inv. 330 600 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 44,4 per 100 000 inv. 0,0 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 56 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv. (2025)
Demokrati Demokrati — Gnosjö jämfört med Habo, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnosjö Habo
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 76,0 % 89,0 %
★
(bättre värde) 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 83,0 % 92,0 %
★
(bättre värde) 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 49,9 % 60,9 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 26,0 % 43,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Gnosjö jämfört med Habo, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnosjö Habo
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,3 % 3,9 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Gnosjö jämfört med Habo, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnosjö Habo
Riket
Cykelväg per invånare 4,48 m/inv
★
(bättre värde) 2,09 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,8 %
★
(bättre värde) 99,6 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 43,4 % 54,6 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Gnosjö jämfört med Habo, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gnosjö Habo
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,8 % 7,3 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,2 % 2,5 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 10,4 %
★
(bättre värde) 9,6 % 9,0 %
Sammanfattning Gnosjö och Habo har nästan identisk kommunalskatt (34,00 % respektive 33,93 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Habo (230,1 poäng) 7,3 poäng högre än Gnosjö (222,8 poäng). Medianinkomsten är 10 % högre i Habo (425 600 kr) än i Gnosjö (387 300 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Gnosjö eller flytta till Habo .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Gnosjö eller Habo? Den totala kommunala skattesatsen är 34,00 % i Gnosjö och 33,93 % i Habo (2026). Habo har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Gnosjö eller Habo? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 222,8 poäng i Gnosjö och 230,1 poäng i Habo (2025). Habo har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 7,3 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Gnosjö eller Habo? Gnosjö har 9 010 invånare och Habo har 13 511 (2025). Habo är alltså den största av de två kommunerna. Habo har ungefär 1,5 gånger fler invånare än Gnosjö. Medianinkomsten (20–64 år) är 387 300 kr i Gnosjö och 425 600 kr i Habo per år. Källa: SCB via Kolada.