Jämförelse · Gävleborgs län
Gävle vs Ovanåker — vilket är bäst att bo i? Gävle har 104 108 invånare och Ovanåker har 11 272 (2025). Båda kommunerna ligger i Gävleborgs län. Av 54 jämförbara nyckeltal ligger kommunerna jämnt — 26 vardera.
Gävle
26
nyckeltal i topp
vs 2 lika
Ovanåker
26
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Gävle jämfört med Ovanåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gävle Ovanåker
Riket
Folkmängd jämförs ej 104 108 11 272 10 605 529 Befolkningsförändring 0,3 % −0,6 % 0,2 % Medelålder 42,8 år 46,8 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 21,6 % 29,9 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 21,8 % 21,4 % 22,4 % Andel utrikes födda 17,4 % 7,7 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Gävle jämfört med Ovanåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gävle Ovanåker
Riket
Meritvärde åk 9 221,1 poäng
★
(bättre värde) 216,1 poäng 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 221,9 poäng
★
(bättre värde) 217,1 poäng 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 83,1 % 83,1 % 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 68,5 % 68,6 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 12,0 elever/lärare 9,8 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 183 542 kr 201 708 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,8 barn/årsarbetare 4,4 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Gävle jämfört med Ovanåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gävle Ovanåker
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,2 år 81,9 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 10,9 dagar
★
(bättre värde) 13,7 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 11,2 % 8,2 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 92,7 %
★
(bättre värde) 90,1 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 65,5 % 71,2 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 4,0 %
★
(bättre värde) 7,2 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 66,5 %
★
(bättre värde) 63,5 % 66,1 %
Trygghet Trygghet — Gävle jämfört med Ovanåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gävle Ovanåker
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 72,1 % – 79,4 % Anmälda brott 12 732 per 100 000 inv. 6 748 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Gävle jämfört med Ovanåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gävle Ovanåker
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 9,3 % 6,3 %
★
(bättre värde) 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 6,4 %
★
(bättre värde) 7,5 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 394 000 kr
★
(bättre värde) 372 500 kr 401 400 kr Nystartade företag 8,8 per 1 000 inv. 9,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 80,5 % 84,4 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 70,1 index (0–100) 75,4 index (0–100)
★
(bättre värde) – Utpendling, andel 18,0 % 22,4 % – Inpendling, andel 20,4 % 20,4 % –
Boende Boende — Gävle jämfört med Ovanåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gävle Ovanåker
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 1,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,1 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 12,9 %
★
(bättre värde) 14,1 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 95,13 kr/kvm 92,29 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 23,51 kr/kvm 19,88 kr/kvm
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 115 kr/kvm 100 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 163 kr/kvm
★
(bättre värde) 295 kr/kvm – Fastighetspris småhus 26 310 kr/kvm 10 450 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 20 762 kr/kvm 4 497 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 29 180 kr/kvm 10 824 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 247,6 per 1 000 inv. 200,0 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 122,0 per 1 000 inv. 12,2 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 160,8 per 1 000 inv. 322,4 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 530,5 per 1 000 inv. 534,7 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 42,0 kvm/inv 51,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 1,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,1 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 8,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,7 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 1,2 % −3,4 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 103 918 10 972 10 633 801 Mediannettoinkomst 297 700 kr/inv.
★
(bättre värde) 272 000 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 37,5 per 100 000 inv. 17,7 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Gävle jämfört med Ovanåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gävle Ovanåker
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 82,9 % 82,9 % 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 85,1 %
★
(bättre värde) 83,8 % 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 48,3 %
★
(bättre värde) 41,9 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 46,0 % 40,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Gävle jämfört med Ovanåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gävle Ovanåker
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 7,4 %
★
(bättre värde) 8,8 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Gävle jämfört med Ovanåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gävle Ovanåker
Riket
Cykelväg per invånare 2,94 m/inv 3,87 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,8 %
★
(bättre värde) 98,9 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 91,0 %
★
(bättre värde) 44,6 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Gävle jämfört med Ovanåker, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gävle Ovanåker
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,3 % 8,4 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 5,2 % 3,3 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 6,2 % 7,9 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Ovanåker har lägre kommunalskatt (33,37 %) jämfört med Gävle (33,77 %), en skillnad på 0,40 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Gävle (221,1 poäng) 5,0 poäng högre än Ovanåker (216,1 poäng). Medianinkomsten är 6 % högre i Gävle (394 000 kr) än i Ovanåker (372 500 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Gävle eller flytta till Ovanåker .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Gävle eller Ovanåker? Den totala kommunala skattesatsen är 33,77 % i Gävle och 33,37 % i Ovanåker (2026). Ovanåker har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,40 procentenheter motsvarar ungefär 90 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Gävle eller Ovanåker? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 221,1 poäng i Gävle och 216,1 poäng i Ovanåker (2026). Gävle har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 5,0 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Gävle eller Ovanåker? Gävle har 104 108 invånare och Ovanåker har 11 272 (2025). Gävle är alltså den större av de två kommunerna. Gävle har ungefär 9,2 gånger fler invånare än Ovanåker. Medianinkomsten (20–64 år) är 394 000 kr i Gävle och 372 500 kr i Ovanåker per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.