Kommunatlas
Jämförelse · Dalarnas län

Gagnef vs Leksand — vilket är bäst att bo i?

Gagnef har 10 307 invånare och Leksand har 16 167 (2025). Båda kommunerna ligger i Dalarnas län. Av 50 jämförbara nyckeltal har Leksand ett bättre värde på 27 och Gagnef på 20.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Gagnef jämfört med Leksand, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gagnef Leksand Riket
Folkmängd jämförs ej 10 307 16 167 10 605 529
Befolkningsförändring −0,7 % 0,2 % 0,2 %
Medelålder 44,8 år 47,4 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 26,9 % 30,4 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 24,2 % 20,7 % 22,4 %
Andel utrikes födda 6,7 % 10,0 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Gagnef jämfört med Leksand, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gagnef Leksand Riket
Kommunal skattesats 34,27 % 33,80 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 3 993 kr/inv. 23 510 kr/inv. (bättre värde) 3 340 kr/inv.
Soliditet 24,8 % 57,6 % (bättre värde) 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 76 569 kr/inv. 69 872 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Gagnef jämfört med Leksand, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gagnef Leksand Riket
Meritvärde åk 9 214,7 poäng 235,9 poäng (bättre värde) 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 214,7 poäng 236,8 poäng (bättre värde) 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 86,2 % 88,2 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 71,5 % 79,2 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 11,5 elever/lärare (bättre värde) 12,1 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 208 788 kr 184 076 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,9 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,7 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Gagnef jämfört med Leksand, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gagnef Leksand Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 91,0 % (bättre värde) 84,4 % 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 81 % 86 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende – 31 dagar –

Hälsa

Hälsa — Gagnef jämfört med Leksand, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gagnef Leksand Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 84,0 år (bättre värde) 82,9 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 10,9 dagar (bättre värde) 11,1 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 12,3 % 12,0 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 91,5 % 94,7 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 64,2 % 70,1 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 4,6 % 2,6 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 61,4 % 68,4 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Gagnef jämfört med Leksand, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gagnef Leksand Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 31,1 % 23,5 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 2,7 % (bättre värde) 2,9 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Gagnef jämfört med Leksand, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gagnef Leksand Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 94,7 % (2025) 94,7 % (2024) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 4 978 per 100 000 inv. (bättre värde) 5 727 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Gagnef jämfört med Leksand, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gagnef Leksand Riket
Arbetslöshet 18–65 år 3,3 % (bättre värde) 3,9 % 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 2,4 % (bättre värde) 2,5 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 392 300 kr (bättre värde) 389 200 kr 401 400 kr
Nystartade företag 13,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 12,3 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 87,5 % (bättre värde) 85,5 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) – 88,7 index (0–100) –
Utpendling, andel 54,4 % 30,4 % –
Inpendling, andel 27,3 % 24,5 % –

Miljö

Miljö — Gagnef jämfört med Leksand, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gagnef Leksand Riket
Insamlat kommunalt avfall 375 kg/inv (bättre värde) 483 kg/inv 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 28 % 29 % (bättre värde) –
Andel elbilar 4,0 % 4,5 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 3,34 ton CO2-ekv/inv 3,28 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Gagnef jämfört med Leksand, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gagnef Leksand Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,5 per 1 000 inv. 1,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 8,2 % (bättre värde) 10,8 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 109,62 kr/kvm (bättre värde) 134,28 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 29,45 kr/kvm (bättre värde) 31,32 kr/kvm –
Elpris typfastighet inkl. moms 142 kr/kvm 142 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms – 261 kr/kvm –
Fastighetspris småhus 15 046 kr/kvm 24 595 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 11 049 kr/kvm 21 429 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 18 083 kr/kvm 27 195 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 81,4 per 1 000 inv. 163,9 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 10,5 per 1 000 inv. 28,3 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 365,5 per 1 000 inv. 327,6 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 457,4 per 1 000 inv. 520,2 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 47,0 kvm/inv 48,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,5 per 1 000 inv. 1,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,6 per 1 000 inv. 2,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −0,7 % 2,3 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 10 187 16 281 10 633 801
Mediannettoinkomst 297 100 kr/inv. (bättre värde) 294 500 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 0,0 per 100 000 inv. 0,0 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Gagnef jämfört med Leksand, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gagnef Leksand Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 85,1 % 85,8 % (bättre värde) 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 86,2 % 87,3 % (bättre värde) 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 51,6 % 55,3 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 30,0 % 44,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Gagnef jämfört med Leksand, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gagnef Leksand Riket
Elever i kulturskola, andel 26,3 % (2022) 23,6 % (2023) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 364 kr/elev (2022) 1 003 kr/elev (2023) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 6,59 lån/inv (bättre värde) 6,38 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Gagnef jämfört med Leksand, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gagnef Leksand Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 77,0 % (2025) 73,1 % (2024) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Gagnef jämfört med Leksand, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gagnef Leksand Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 3,2 % (bättre värde) 3,3 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Gagnef jämfört med Leksand, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gagnef Leksand Riket
Cykelväg per invånare 1,18 m/inv 3,23 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,8 % (bättre värde) 99,5 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 49,8 % 70,7 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Gagnef jämfört med Leksand, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gagnef Leksand Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 5,6 % 5,7 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,0 % 3,8 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 12,6 % 17,0 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Gagnef jämfört med Leksand, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gagnef Leksand Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 35,9 % 41,2 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Leksand har lägre kommunalskatt (33,80 %) jämfört med Gagnef (34,27 %), en skillnad på 0,47 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Leksand (235,9 poäng) 21,2 poäng högre än Gagnef (214,7 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Gagnef eller flytta till Leksand.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Gagnef eller Leksand?

Den totala kommunala skattesatsen är 34,27 % i Gagnef och 33,80 % i Leksand (2026). Leksand har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,47 procentenheter motsvarar ungefär 100 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Gagnef eller Leksand?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 214,7 poäng i Gagnef och 235,9 poäng i Leksand (2026). Leksand har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 21,2 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Gagnef eller Leksand?

Gagnef har 10 307 invånare och Leksand har 16 167 (2025). Leksand är alltså den större av de två kommunerna. Leksand har ungefär 1,6 gånger fler invånare än Gagnef. Medianinkomsten (20–64 år) är 392 300 kr i Gagnef och 389 200 kr i Leksand per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2022–2026. Jämförelsen omfattar 50 jämförbara nyckeltal mellan Gagnef och Leksand.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.