Jämförelse · Värmlands län
Årjäng vs Hagfors — vilket är bäst att bo i? Årjäng har 9 734 invånare och Hagfors har 11 324 (2025). Båda kommunerna ligger i Värmlands län. Av 55 jämförbara nyckeltal har Årjäng ett bättre värde på 32 och Hagfors på 21.
Årjäng
32
nyckeltal i topp
vs 2 lika
Hagfors
21
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Årjäng jämfört med Hagfors, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Årjäng Hagfors
Riket
Folkmängd jämförs ej 9 734 11 324 10 605 529 Befolkningsförändring −0,9 % −0,8 % 0,2 % Medelålder 45,9 år 49,0 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 26,8 % 32,1 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 20,3 % 18,0 % 22,4 % Andel utrikes födda 22,3 % 18,5 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Årjäng jämfört med Hagfors, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Årjäng Hagfors
Riket
Meritvärde åk 9 224,1 poäng
★
(bättre värde) 198,5 poäng 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 224,1 poäng
★
(bättre värde) 198,1 poäng 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 89,8 %
★
(bättre värde) 78,0 % 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 79,6 %
★
(bättre värde) 64,4 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 10,3 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,0 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 220 847 kr 204 945 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,9 barn/årsarbetare 4,9 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Årjäng jämfört med Hagfors, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Årjäng Hagfors
Riket
Medellivslängd 81,4 år
★
(bättre värde) 78,5 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 12,4 dagar
★
(bättre värde) 17,9 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 8,3 %
★
(bättre värde) 10,3 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 93,3 %
★
(bättre värde) 92,3 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 70,0 %
★
(bättre värde) 61,6 % 71,0 % (2024) Dagligrökare, andel 7,6 % 6,8 %
★
(bättre värde) 5,6 % (2024) Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 61,0 %
★
(bättre värde) 57,5 % 66,1 % (2024)
Trygghet Trygghet — Årjäng jämfört med Hagfors, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Årjäng Hagfors
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 87,1 % – 79,4 % (2025) Anmälda brott 7 199 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 7 739 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Årjäng jämfört med Hagfors, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Årjäng Hagfors
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 2,3 %
★
(bättre värde) 4,5 % 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 2,5 %
★
(bättre värde) 4,8 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 391 200 kr
★
(bättre värde) 370 800 kr 401 400 kr Nystartade företag 11,9 per 1 000 inv. 13,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 85,4 %
★
(bättre värde) 77,6 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) 70,0 index (0–100) – – Utpendling, andel 21,6 % 19,2 % – Inpendling, andel 13,8 % 16,3 % –
Boende Boende — Årjäng jämfört med Hagfors, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Årjäng Hagfors
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,2 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 16,9 % 10,0 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 127,28 kr/kvm 84,78 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 23 kr/år
★
(bättre värde) 27 kr/år – Elpris typfastighet inkl. moms 132 kr/kvm 117 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 248 kr/kvm 219 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 12 145 kr/kvm 7 775 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 7 121 kr/kvm 803 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 15 666 kr/kvm 11 299 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 158,0 per 1 000 inv. 124,7 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 34,6 per 1 000 inv. 84,8 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 324,9 per 1 000 inv. 357,8 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 517,8 per 1 000 inv. 567,3 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 48,0 kvm/inv 52,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,2 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,1 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −2,6 % −1,7 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 9 296 10 858 10 633 801 Mediannettoinkomst 297 400 kr/inv.
★
(bättre värde) 266 800 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 51,4 per 100 000 inv. 8,8 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 160 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Årjäng jämfört med Hagfors, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Årjäng Hagfors
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 74,0 % 77,0 %
★
(bättre värde) 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 84,0 %
★
(bättre värde) 83,0 % 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 44,0 %
★
(bättre värde) 39,9 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 40,0 % 34,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Årjäng jämfört med Hagfors, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Årjäng Hagfors
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 2,7 %
★
(bättre värde) 4,8 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Årjäng jämfört med Hagfors, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Årjäng Hagfors
Riket
Cykelväg per invånare 2,71 m/inv 5,51 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 97,1 % 97,6 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 31,8 % 58,2 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Årjäng jämfört med Hagfors, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Årjäng Hagfors
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 10,0 %
★
(bättre värde) 8,1 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 5,0 % 4,2 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 7,7 % 16,4 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Årjäng och Hagfors har nästan identisk kommunalskatt (34,25 % respektive 34,30 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Årjäng (224,1 poäng) 25,6 poäng högre än Hagfors (198,5 poäng). Medianinkomsten är 6 % högre i Årjäng (391 200 kr) än i Hagfors (370 800 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Årjäng eller flytta till Hagfors .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Årjäng eller Hagfors? Den totala kommunala skattesatsen är 34,25 % i Årjäng och 34,30 % i Hagfors (2026). Årjäng har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Årjäng eller Hagfors? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 224,1 poäng i Årjäng och 198,5 poäng i Hagfors (2025). Årjäng har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 25,6 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Årjäng eller Hagfors? Årjäng har 9 734 invånare och Hagfors har 11 324 (2025). Hagfors är alltså den största av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 391 200 kr i Årjäng och 370 800 kr i Hagfors per år. Källa: SCB via Kolada.