Kommunatlas
Jämförelse · Norrbottens län

Älvsbyn vs Luleå — vilket är bäst att bo i?

Älvsbyn har 7 815 invånare och Luleå har 80 304 (2025). Båda kommunerna ligger i Norrbottens län. Av 53 jämförbara nyckeltal har Luleå ett bättre värde på 39 och Älvsbyn på 14.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Älvsbyn jämfört med Luleå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvsbyn Luleå Riket
Folkmängd jämförs ej 7 815 80 304 10 605 529
Befolkningsförändring 0,5 % 0,8 % 0,2 %
Medelålder 45,8 år 42,9 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 27,5 % 21,6 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 20,3 % 20,3 % 22,4 %
Andel utrikes födda 11,5 % 13,4 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Älvsbyn jämfört med Luleå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvsbyn Luleå Riket
Kommunal skattesats 33,79 % (bättre värde) 33,84 % 32,38 %
Årets resultat −1 940 kr/inv. 2 405 kr/inv. (bättre värde) 3 340 kr/inv.
Soliditet 51,1 % 62,9 % (bättre värde) 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 82 913 kr/inv. 70 895 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Älvsbyn jämfört med Luleå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvsbyn Luleå Riket
Meritvärde åk 9 214,7 poäng 221,0 poäng (bättre värde) 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 213,5 poäng 222,2 poäng (bättre värde) 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 84,6 % 85,6 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 74,4 % (bättre värde) 73,3 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 11,7 elever/lärare 10,4 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 206 742 kr 202 898 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,3 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,2 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Älvsbyn jämfört med Luleå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvsbyn Luleå Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 89,9 % (bättre värde) 80,6 % 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 73 % 74 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende – 87 dagar –

Hälsa

Hälsa — Älvsbyn jämfört med Luleå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvsbyn Luleå Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 80,2 år 81,2 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 13,0 dagar 9,8 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 12,8 % 10,2 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 86,1 % 89,9 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 62,4 % 70,4 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 5,9 % 5,5 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 60,8 % 65,5 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Älvsbyn jämfört med Luleå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvsbyn Luleå Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 22,3 % 19,9 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 4,0 % 3,0 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Älvsbyn jämfört med Luleå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvsbyn Luleå Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 90,6 % (2022) 84,6 % (2025) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 9 122 per 100 000 inv. (bättre värde) 10 493 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Älvsbyn jämfört med Luleå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvsbyn Luleå Riket
Arbetslöshet 18–65 år 4,8 % 4,2 % (bättre värde) 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,2 % 2,3 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 396 000 kr 421 100 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 12,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 9,7 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 83,8 % (bättre värde) 82,7 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) – 69,3 index (0–100) –
Utpendling, andel 29,5 % 10,5 % –
Inpendling, andel 19,3 % 20,3 % –

Miljö

Miljö — Älvsbyn jämfört med Luleå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvsbyn Luleå Riket
Insamlat kommunalt avfall 482 kg/inv 437 kg/inv (bättre värde) 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 11 % 30 % (bättre värde) –
Andel elbilar 2,9 % 6,2 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 4,04 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 37,61 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Älvsbyn jämfört med Luleå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvsbyn Luleå Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 1,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,2 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 10,2 % 7,8 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 86,86 kr/kvm (bättre värde) 115,69 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 28,73 kr/kvm 20,30 kr/kvm (bättre värde) –
Elpris typfastighet inkl. moms 109 kr/kvm 82 kr/kvm (bättre värde) –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 233 kr/kvm 135 kr/kvm (bättre värde) –
Fastighetspris småhus 7 538 kr/kvm 25 946 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 7 268 kr/kvm 25 039 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 10 145 kr/kvm 30 283 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 199,6 per 1 000 inv. 241,4 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 9,7 per 1 000 inv. 112,3 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 344,1 per 1 000 inv. 184,2 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 553,4 per 1 000 inv. 537,9 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 49,0 kvm/inv 44,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,5 per 1 000 inv. 1,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,5 per 1 000 inv. 14,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −3,0 % 2,2 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 7 528 80 915 10 633 801
Mediannettoinkomst 285 500 kr/inv. 315 900 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 51,2 per 100 000 inv. 26,2 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 528 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Älvsbyn jämfört med Luleå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvsbyn Luleå Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 80,5 % 83,7 % (bättre värde) 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 83,3 % 86,2 % (bättre värde) 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 42,2 % 53,3 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 52,0 % 46,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Älvsbyn jämfört med Luleå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvsbyn Luleå Riket
Elever i kulturskola, andel 16,5 % (bättre värde) 10,5 % –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 26 kr/elev 11 kr/elev (bättre värde) 1 342 kr/elev
Bibliotekslån per invånare 4,86 lån/inv (bättre värde) 4,72 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Älvsbyn jämfört med Luleå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvsbyn Luleå Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 59,9 % (2022) 74,2 % (2025) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Älvsbyn jämfört med Luleå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvsbyn Luleå Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,2 % 2,6 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Älvsbyn jämfört med Luleå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvsbyn Luleå Riket
Cykelväg per invånare 2,54 m/inv 3,02 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,4 % 99,7 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 43,9 % 87,4 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Älvsbyn jämfört med Luleå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvsbyn Luleå Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,5 % (bättre värde) 6,8 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,6 % 4,6 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 11,6 % (bättre värde) 10,3 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Älvsbyn jämfört med Luleå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvsbyn Luleå Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 28,2 % 51,5 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Älvsbyn och Luleå har nästan identisk kommunalskatt (33,79 % respektive 33,84 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Luleå (221,0 poäng) 6,3 poäng högre än Älvsbyn (214,7 poäng). Medianinkomsten är 6 % högre i Luleå (421 100 kr) än i Älvsbyn (396 000 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Älvsbyn eller flytta till Luleå.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Älvsbyn eller Luleå?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,79 % i Älvsbyn och 33,84 % i Luleå (2026). Älvsbyn har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Älvsbyn eller Luleå?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 214,7 poäng i Älvsbyn och 221,0 poäng i Luleå (2026). Luleå har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 6,3 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Älvsbyn eller Luleå?

Älvsbyn har 7 815 invånare och Luleå har 80 304 (2025). Luleå är alltså den större av de två kommunerna. Luleå har ungefär 10,3 gånger fler invånare än Älvsbyn. Medianinkomsten (20–64 år) är 396 000 kr i Älvsbyn och 421 100 kr i Luleå per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2022–2026. Jämförelsen omfattar 53 jämförbara nyckeltal mellan Älvsbyn och Luleå.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.