Jämförelse · Norrbottens län
Älvsbyn vs Kiruna — vilket är bäst att bo i? Älvsbyn har 7 815 invånare och Kiruna har 22 402 (2025). Båda kommunerna ligger i Norrbottens län. Av 51 jämförbara nyckeltal har Kiruna ett bättre värde på 32 och Älvsbyn på 18.
Älvsbyn
18
nyckeltal i topp
vs 1 lika
Kiruna
32
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Älvsbyn jämfört med Kiruna, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvsbyn Kiruna
Riket
Folkmängd jämförs ej 7 815 22 402 10 605 529 Befolkningsförändring 0,5 % −0,1 % 0,2 % Medelålder 45,8 år 43,0 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 27,5 % 21,7 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 20,3 % 20,8 % 22,4 % Andel utrikes födda 11,5 % 15,6 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Älvsbyn jämfört med Kiruna, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvsbyn Kiruna
Riket
Meritvärde åk 9 214,7 poäng 223,0 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 213,5 poäng 225,5 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 84,6 %
★
(bättre värde) 79,7 % 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 74,4 %
★
(bättre värde) 67,3 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 11,7 elever/lärare 10,2 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 206 742 kr 221 598 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,3 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 4,6 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Älvsbyn jämfört med Kiruna, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvsbyn Kiruna
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 80,2 år
★
(bättre värde) 79,9 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 13,0 dagar 8,4 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 12,8 % 8,5 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 86,1 % 89,3 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 62,4 % 68,2 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 5,9 % 5,5 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 60,8 % 63,6 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Älvsbyn jämfört med Kiruna, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvsbyn Kiruna
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 90,6 % (2022) 89,1 % (2025) 79,4 % (2025) Anmälda brott 9 122 per 100 000 inv. 8 566 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Älvsbyn jämfört med Kiruna, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvsbyn Kiruna
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 4,8 % 2,6 %
★
(bättre värde) 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,2 % 1,6 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 396 000 kr 478 800 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 12,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,4 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 83,8 % 86,5 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) – 81,1 index (0–100) – Utpendling, andel 29,5 % 4,5 % – Inpendling, andel 19,3 % 9,2 % –
Boende Boende — Älvsbyn jämfört med Kiruna, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvsbyn Kiruna
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 11,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,5 per 1 000 inv. 1,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 10,2 % 9,4 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 86,86 kr/kvm
★
(bättre värde) 121,32 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 28,73 kr/kvm 25,02 kr/kvm
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 109 kr/kvm 109 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 233 kr/kvm 232 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 7 538 kr/kvm 18 383 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 7 268 kr/kvm 17 274 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 10 145 kr/kvm 18 015 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 199,6 per 1 000 inv. 288,2 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 9,7 per 1 000 inv. 84,7 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 344,1 per 1 000 inv. 211,0 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 553,4 per 1 000 inv. 583,9 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 49,0 kvm/inv 43,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,5 per 1 000 inv. 12,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,5 per 1 000 inv. 37,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −3,0 % −1,2 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 7 528 21 564 10 633 801 Mediannettoinkomst 285 500 kr/inv. 344 000 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 51,2 per 100 000 inv. 17,9 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 482 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Älvsbyn jämfört med Kiruna, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvsbyn Kiruna
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 80,5 %
★
(bättre värde) 76,9 % 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 83,3 %
★
(bättre värde) 81,4 % 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 42,2 %
★
(bättre värde) 40,8 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 52,0 % 42,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Älvsbyn jämfört med Kiruna, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvsbyn Kiruna
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,2 % 1,9 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Älvsbyn jämfört med Kiruna, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvsbyn Kiruna
Riket
Cykelväg per invånare 2,54 m/inv
★
(bättre värde) 1,41 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,4 %
★
(bättre värde) 98,2 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 43,9 % 81,2 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Älvsbyn jämfört med Kiruna, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Älvsbyn Kiruna
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,5 % 9,4 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,6 % 5,0 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 11,6 %
★
(bättre värde) 11,1 % 9,0 %
Sammanfattning Älvsbyn har lägre kommunalskatt (33,79 %) jämfört med Kiruna (34,39 %), en skillnad på 0,60 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Kiruna (223,0 poäng) 8,3 poäng högre än Älvsbyn (214,7 poäng). Medianinkomsten är 21 % högre i Kiruna (478 800 kr) än i Älvsbyn (396 000 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Älvsbyn eller flytta till Kiruna .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Älvsbyn eller Kiruna? Den totala kommunala skattesatsen är 33,79 % i Älvsbyn och 34,39 % i Kiruna (2026). Älvsbyn har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,60 procentenheter motsvarar ungefär 130 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Älvsbyn eller Kiruna? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 214,7 poäng i Älvsbyn och 223,0 poäng i Kiruna (2026). Kiruna har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 8,3 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Älvsbyn eller Kiruna? Älvsbyn har 7 815 invånare och Kiruna har 22 402 (2025). Kiruna är alltså den större av de två kommunerna. Kiruna har ungefär 2,9 gånger fler invånare än Älvsbyn. Medianinkomsten (20–64 år) är 396 000 kr i Älvsbyn och 478 800 kr i Kiruna per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.