Kommunatlas
Jämförelse · Västra Götalands län

Alingsås vs Lerum — vilket är bäst att bo i?

Alingsås har 42 861 invånare och Lerum har 43 752 (2025). Båda kommunerna ligger i Västra Götalands län. Av 54 jämförbara nyckeltal har Lerum ett bättre värde på 43 och Alingsås på 11.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Alingsås jämfört med Lerum, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alingsås Lerum Riket
Folkmängd jämförs ej 42 861 43 752 10 605 529
Befolkningsförändring 0,3 % 0,4 % 0,2 %
Medelålder 43,2 år 40,9 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 23,5 % 18,5 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 24,0 % 28,1 % 22,4 %
Andel utrikes födda 12,5 % 11,2 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Alingsås jämfört med Lerum, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alingsås Lerum Riket
Kommunal skattesats 32,84 % 32,03 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 2 569 kr/inv. (bättre värde) 1 197 kr/inv. 3 340 kr/inv.
Soliditet 34,7 % (bättre värde) 34,5 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 71 832 kr/inv. 71 592 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Alingsås jämfört med Lerum, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alingsås Lerum Riket
Meritvärde åk 9 219,7 poäng 227,3 poäng (bättre värde) 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 220,7 poäng 227,7 poäng (bättre värde) 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 81,4 % 83,1 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 67,5 % 73,3 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 12,1 elever/lärare 11,9 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 190 456 kr 189 892 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,5 barn/årsarbetare 5,0 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Alingsås jämfört med Lerum, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alingsås Lerum Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 88,7 % 91,7 % (bättre värde) 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 83 % 85 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 69 dagar (bättre värde) 90 dagar –

Hälsa

Hälsa — Alingsås jämfört med Lerum, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alingsås Lerum Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,9 år 83,3 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 12,1 dagar 10,4 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 8,8 % (bättre värde) 9,1 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 95,3 % 97,4 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 66,6 % 68,0 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 4,0 % 3,4 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 69,3 % 70,5 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Alingsås jämfört med Lerum, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alingsås Lerum Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 28,5 % 35,1 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 3,1 % 2,2 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Alingsås jämfört med Lerum, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alingsås Lerum Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 85,9 % (2024) 85,8 % (2022) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 9 873 per 100 000 inv. 7 359 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Alingsås jämfört med Lerum, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alingsås Lerum Riket
Arbetslöshet 18–65 år 5,1 % 3,9 % (bättre värde) 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,6 % 2,8 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 412 000 kr 467 700 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 11,5 per 1 000 inv. 11,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 85,4 % 88,2 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 74,0 index (0–100) 77,6 index (0–100) (bättre värde) –
Utpendling, andel 44,6 % 69,1 % –
Inpendling, andel 29,0 % 38,7 % –

Miljö

Miljö — Alingsås jämfört med Lerum, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alingsås Lerum Riket
Insamlat kommunalt avfall 435 kg/inv 416 kg/inv (bättre värde) 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 24 % (2019) 47 % (2025) –
Andel elbilar 8,4 % 11,1 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 2,21 ton CO2-ekv/inv 1,80 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Alingsås jämfört med Lerum, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alingsås Lerum Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,7 per 1 000 inv. 1,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 12,0 % (bättre värde) 12,7 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 138,13 kr/kvm 110,86 kr/kvm (bättre värde) –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 40,01 kr/kvm 17,16 kr/kvm (bättre värde) –
Elpris typfastighet inkl. moms 118 kr/kvm 116 kr/kvm (bättre värde) –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 259 kr/kvm (bättre värde) 270 kr/kvm –
Fastighetspris småhus 31 870 kr/kvm 35 365 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 30 269 kr/kvm 31 261 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 29 588 kr/kvm 31 752 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 183,7 per 1 000 inv. 68,1 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 80,9 per 1 000 inv. 62,9 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 211,5 per 1 000 inv. 267,0 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 476,0 per 1 000 inv. 398,1 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 44,0 kvm/inv 43,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,7 per 1 000 inv. 1,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 4,4 per 1 000 inv. 4,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 3,0 % 1,7 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 43 274 43 883 10 633 801
Mediannettoinkomst 317 100 kr/inv. 367 900 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 16,3 per 100 000 inv. 4,6 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 2 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Alingsås jämfört med Lerum, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alingsås Lerum Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 86,5 % 88,7 % (bättre värde) 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 87,8 % 89,9 % (bättre värde) 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 58,3 % 62,3 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 49,0 % 47,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Alingsås jämfört med Lerum, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alingsås Lerum Riket
Elever i kulturskola, andel 15,4 % (bättre värde) 14,7 % –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 797 kr/elev (2024) (bättre värde) 1 798 kr/elev (2024) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 7,41 lån/inv 7,57 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Alingsås jämfört med Lerum, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alingsås Lerum Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 75,5 % (2024) 77,5 % (2022) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Alingsås jämfört med Lerum, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alingsås Lerum Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,2 % 4,5 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Alingsås jämfört med Lerum, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alingsås Lerum Riket
Cykelväg per invånare 2,91 m/inv (bättre värde) 2,70 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,8 % 99,9 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 78,1 % 78,5 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Alingsås jämfört med Lerum, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alingsås Lerum Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,8 % (bättre värde) 6,1 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,7 % 3,9 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 8,6 % (bättre värde) 8,0 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Alingsås jämfört med Lerum, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alingsås Lerum Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 47,2 % 55,8 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Lerum har lägre kommunalskatt (32,03 %) jämfört med Alingsås (32,84 %), en skillnad på 0,81 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Lerum (227,3 poäng) 7,6 poäng högre än Alingsås (219,7 poäng). Medianinkomsten är 14 % högre i Lerum (467 700 kr) än i Alingsås (412 000 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Alingsås eller flytta till Lerum.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Alingsås eller Lerum?

Den totala kommunala skattesatsen är 32,84 % i Alingsås och 32,03 % i Lerum (2026). Lerum har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,81 procentenheter motsvarar ungefär 170 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Alingsås eller Lerum?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 219,7 poäng i Alingsås och 227,3 poäng i Lerum (2026). Lerum har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 7,6 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Alingsås eller Lerum?

Alingsås har 42 861 invånare och Lerum har 43 752 (2025). Lerum är alltså den större av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 412 000 kr i Alingsås och 467 700 kr i Lerum per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2019–2026. Jämförelsen omfattar 54 jämförbara nyckeltal mellan Alingsås och Lerum.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.