Jämförelse · Västra Götalands län
Alingsås vs Mölndal — vilket är bäst att bo i? Alingsås har 42 861 invånare och Mölndal har 72 128 (2025). Båda kommunerna ligger i Västra Götalands län. Av 58 jämförbara nyckeltal har Mölndal ett bättre värde på 38 och Alingsås på 19.
Alingsås
19
nyckeltal i topp
vs 1 lika
Mölndal
38
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Alingsås jämfört med Mölndal, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alingsås Mölndal
Riket
Folkmängd jämförs ej 42 861 72 128 10 605 529 Befolkningsförändring 0,3 % 1,0 % 0,2 % Medelålder 43,2 år 40,2 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 23,5 % 16,5 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 24,0 % 23,6 % 22,4 % Andel utrikes födda 12,5 % 20,2 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Alingsås jämfört med Mölndal, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alingsås Mölndal
Riket
Meritvärde åk 9 219,9 poäng 239,2 poäng
★
(bättre värde) 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 220,9 poäng 240,8 poäng
★
(bättre värde) 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 81,1 % 85,7 %
★
(bättre värde) 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 68,9 % 77,2 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 12,1 elever/lärare
★
(bättre värde) 12,8 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 190 456 kr 184 679 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,5 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,8 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare (2025)
Hälsa Hälsa — Alingsås jämfört med Mölndal, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alingsås Mölndal
Riket
Medellivslängd 81,9 år 82,4 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 12,1 dagar 10,6 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 8,8 % 8,1 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 95,3 %
★
(bättre värde) 95,2 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 66,6 % 76,6 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 4,0 % 3,4 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 69,3 % 72,5 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Alingsås jämfört med Mölndal, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alingsås Mölndal
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 85,9 %
★
(bättre värde) 83,9 % 79,4 % (2025) Anmälda brott 9 873 per 100 000 inv. 9 544 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Alingsås jämfört med Mölndal, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alingsås Mölndal
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 3,7 % 3,4 %
★
(bättre värde) 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,6 % 2,8 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 412 000 kr 457 400 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 11,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,3 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 85,4 %
★
(bättre värde) 85,1 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) 74,0 index (0–100) 77,3 index (0–100)
★
(bättre värde) – Utpendling, andel 44,6 % 67,9 % – Inpendling, andel 29,0 % 72,7 % –
Boende Boende — Alingsås jämfört med Mölndal, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alingsås Mölndal
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 3,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,7 per 1 000 inv. 0,7 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 12,0 %
★
(bättre värde) 12,3 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 138,13 kr/kvm 75,82 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 40 kr/år 25 kr/år
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 118 kr/kvm 106 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 259 kr/kvm 200 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 31 870 kr/kvm 44 698 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 30 269 kr/kvm 40 077 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 29 588 kr/kvm 42 320 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 183,7 per 1 000 inv. 156,9 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 80,9 per 1 000 inv. 144,7 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 211,5 per 1 000 inv. 162,2 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 476,0 per 1 000 inv. 463,8 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 44,0 kvm/inv 39,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,7 per 1 000 inv. 4,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 4,4 per 1 000 inv. 15,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 3,0 % 3,2 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 43 274 72 375 10 633 801 Mediannettoinkomst 317 100 kr/inv. 357 700 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 16,3 per 100 000 inv. 12,5 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 2 kr/inv. 30 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Alingsås jämfört med Mölndal, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alingsås Mölndal
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 85,0 %
★
(bättre värde) 83,0 % 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 89,0 %
★
(bättre värde) 88,0 % 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 58,3 % 60,3 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 49,0 % 41,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Alingsås jämfört med Mölndal, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alingsås Mölndal
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 75,5 % 79,0 %
★
(bättre värde) 63,9 % (2025)
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Alingsås jämfört med Mölndal, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alingsås Mölndal
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 5,2 % 3,8 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Alingsås jämfört med Mölndal, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alingsås Mölndal
Riket
Cykelväg per invånare 2,91 m/inv
★
(bättre värde) 2,40 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,8 % 100,0 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 78,1 % 92,2 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Alingsås jämfört med Mölndal, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Alingsås Mölndal
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,8 %
★
(bättre värde) 6,1 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,7 % 4,2 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 8,6 %
★
(bättre värde) 7,4 % 9,0 %
Sammanfattning Alingsås och Mölndal har nästan identisk kommunalskatt (32,84 % respektive 31,99 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Mölndal (239,2 poäng) 19,3 poäng högre än Alingsås (219,9 poäng). Medianinkomsten är 11 % högre i Mölndal (457 400 kr) än i Alingsås (412 000 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Alingsås eller flytta till Mölndal .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Alingsås eller Mölndal? Den totala kommunala skattesatsen är 32,84 % i Alingsås och 31,99 % i Mölndal (2026). Mölndal har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,85 procentenheter motsvarar i storleksordningen 298 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Alingsås eller Mölndal? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 219,9 poäng i Alingsås och 239,2 poäng i Mölndal (2025). Mölndal har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 19,3 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Alingsås eller Mölndal? Alingsås har 42 861 invånare och Mölndal har 72 128 (2025). Mölndal är alltså den största av de två kommunerna. Mölndal har ungefär 1,7 gånger fler invånare än Alingsås. Medianinkomsten (20–64 år) är 412 000 kr i Alingsås och 457 400 kr i Mölndal per år. Källa: SCB via Kolada.