Kommunatlas
Jämförelse · Västra Götalands län

Kungälv vs Uddevalla — vilket är bäst att bo i?

Kungälv har 50 496 invånare och Uddevalla har 56 744 (2025). Båda kommunerna ligger i Västra Götalands län. Av 55 jämförbara nyckeltal har Kungälv ett bättre värde på 40 och Uddevalla på 15.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Kungälv jämfört med Uddevalla, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungälv Uddevalla Riket
Folkmängd jämförs ej 50 496 56 744 10 605 529
Befolkningsförändring 0,4 % −0,5 % 0,2 %
Medelålder 42,3 år 43,1 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 21,0 % 22,7 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 24,1 % 23,3 % 22,4 %
Andel utrikes födda 11,3 % 17,7 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Kungälv jämfört med Uddevalla, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungälv Uddevalla Riket
Kommunal skattesats 32,92 % (bättre värde) 33,64 % 32,38 %
Årets resultat 2 398 kr/inv. 2 757 kr/inv. (bättre värde) 3 340 kr/inv.
Soliditet 34,2 % (bättre värde) 25,5 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 70 371 kr/inv. 77 888 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Kungälv jämfört med Uddevalla, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungälv Uddevalla Riket
Meritvärde åk 9 229,3 poäng (bättre värde) 220,8 poäng 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 230,1 poäng (bättre värde) 221,7 poäng 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 80,6 % 84,2 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 69,5 % (bättre värde) 67,7 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 12,3 elever/lärare 11,9 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 193 354 kr 204 136 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,1 barn/årsarbetare (bättre värde) 7,7 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Kungälv jämfört med Uddevalla, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungälv Uddevalla Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 84,9 % 86,8 % (bättre värde) 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 74 % 80 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 122 dagar 23 dagar (bättre värde) –

Hälsa

Hälsa — Kungälv jämfört med Uddevalla, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungälv Uddevalla Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 83,4 år (bättre värde) 81,6 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 12,4 dagar (bättre värde) 16,0 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 7,8 % (bättre värde) 9,1 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 93,8 % (bättre värde) 91,0 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 77,4 % (bättre värde) 65,4 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 4,3 % (bättre värde) 4,9 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 72,5 % (bättre värde) 65,0 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Kungälv jämfört med Uddevalla, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungälv Uddevalla Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 32,9 % 28,6 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 2,5 % (bättre värde) 4,4 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Kungälv jämfört med Uddevalla, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungälv Uddevalla Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 83,0 % (2023) 74,3 % (2025) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 7 144 per 100 000 inv. (bättre värde) 11 041 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Kungälv jämfört med Uddevalla, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungälv Uddevalla Riket
Arbetslöshet 18–65 år 3,8 % (bättre värde) 7,1 % 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 2,7 % (bättre värde) 3,9 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 449 800 kr (bättre värde) 392 400 kr 401 400 kr
Nystartade företag 12,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 9,8 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 87,3 % (bättre värde) 81,2 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 71,7 index (0–100) 77,7 index (0–100) (bättre värde) –
Utpendling, andel 58,7 % 33,6 % –
Inpendling, andel 45,4 % 30,2 % –

Miljö

Miljö — Kungälv jämfört med Uddevalla, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungälv Uddevalla Riket
Insamlat kommunalt avfall 452 kg/inv (bättre värde) 475 kg/inv 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 29 % (bättre värde) 23 % –
Andel elbilar 9,5 % 9,6 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 2,54 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,62 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Kungälv jämfört med Uddevalla, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungälv Uddevalla Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,1 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 1,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 9,4 % (bättre värde) 14,7 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 133,66 kr/kvm 116,94 kr/kvm (bättre värde) –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 19,99 kr/kvm 17,80 kr/kvm (bättre värde) –
Elpris typfastighet inkl. moms 124 kr/kvm 118 kr/kvm (bättre värde) –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 234 kr/kvm 206 kr/kvm (bättre värde) –
Fastighetspris småhus 40 086 kr/kvm 27 039 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 33 815 kr/kvm 21 110 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 47 442 kr/kvm 42 666 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 119,2 per 1 000 inv. 203,0 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 114,7 per 1 000 inv. 97,8 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 217,6 per 1 000 inv. 198,6 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 451,6 per 1 000 inv. 499,4 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 42,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 1,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,2 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 8,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 1,4 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 7,3 % −0,1 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 52 762 56 414 10 633 801
Mediannettoinkomst 349 100 kr/inv. (bättre värde) 301 000 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 5,9 per 100 000 inv. (bättre värde) 40,5 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 10 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Kungälv jämfört med Uddevalla, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungälv Uddevalla Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 88,0 % (bättre värde) 83,8 % 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 89,2 % (bättre värde) 85,1 % 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 58,6 % (bättre värde) 51,3 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 46,0 % 43,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Kungälv jämfört med Uddevalla, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungälv Uddevalla Riket
Elever i kulturskola, andel 12,8 % (bättre värde) 11,2 % –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 271 kr/elev (2024) (bättre värde) 1 536 kr/elev (2024) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 5,50 lån/inv (bättre värde) 4,56 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Kungälv jämfört med Uddevalla, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungälv Uddevalla Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 65,3 % (2023) 41,5 % (2025) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Kungälv jämfört med Uddevalla, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungälv Uddevalla Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 3,3 % (bättre värde) 5,2 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Kungälv jämfört med Uddevalla, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungälv Uddevalla Riket
Cykelväg per invånare 2,84 m/inv (bättre värde) 2,38 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,8 % (bättre värde) 99,0 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 75,1 % 78,9 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Kungälv jämfört med Uddevalla, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungälv Uddevalla Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 5,6 % 6,4 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,7 % 4,3 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 6,7 % 8,7 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Kungälv jämfört med Uddevalla, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungälv Uddevalla Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 48,6 % (bättre värde) 42,5 % 48,5 %

Sammanfattning

Kungälv har lägre kommunalskatt (32,92 %) jämfört med Uddevalla (33,64 %), en skillnad på 0,72 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Kungälv (229,3 poäng) 8,5 poäng högre än Uddevalla (220,8 poäng). Medianinkomsten är 15 % högre i Kungälv (449 800 kr) än i Uddevalla (392 400 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Kungälv eller flytta till Uddevalla.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Kungälv eller Uddevalla?

Den totala kommunala skattesatsen är 32,92 % i Kungälv och 33,64 % i Uddevalla (2026). Kungälv har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,72 procentenheter motsvarar ungefär 150 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Kungälv eller Uddevalla?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 229,3 poäng i Kungälv och 220,8 poäng i Uddevalla (2026). Kungälv har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 8,5 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Kungälv eller Uddevalla?

Kungälv har 50 496 invånare och Uddevalla har 56 744 (2025). Uddevalla är alltså den större av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 449 800 kr i Kungälv och 392 400 kr i Uddevalla per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2023–2026. Jämförelsen omfattar 55 jämförbara nyckeltal mellan Kungälv och Uddevalla.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.