Jämförelse · Västmanlands län
Surahammar vs Västerås — vilket är bäst att bo i? Surahammar har 9 733 invånare och Västerås har 161 240 (2025). Båda kommunerna ligger i Västmanlands län. Av 50 jämförbara nyckeltal har Västerås ett bättre värde på 32 och Surahammar på 15.
Surahammar
15
nyckeltal i topp
vs 3 lika
Västerås
32
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Surahammar jämfört med Västerås, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Surahammar Västerås
Riket
Folkmängd jämförs ej 9 733 161 240 10 605 529 Befolkningsförändring −1,1 % 0,4 % 0,2 % Medelålder 44,9 år 41,7 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 25,8 % 19,8 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 22,8 % 23,2 % 22,4 % Andel utrikes födda 18,9 % 25,2 % 20,8 %
Ekonomi & skatt Ekonomi & skatt — Surahammar jämfört med Västerås, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Surahammar Västerås
Riket
Kommunal skattesats 33,19 % 31,24 %
★
(bättre värde) 32,38 % Årets resultat 5 426 kr/inv.
★
(bättre värde) 2 344 kr/inv. 3 340 kr/inv. Soliditet 48,8 %
★
(bättre värde) 38,9 % 39,3 % Nettokostnad egentlig verksamhet 66 901 kr/inv. 66 180 kr/inv. 69 440 kr/inv.
Skola & förskola Skola & förskola — Surahammar jämfört med Västerås, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Surahammar Västerås
Riket
Meritvärde åk 9 218,1 poäng 226,7 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 217,8 poäng 227,4 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 90,5 %
★
(bättre värde) 81,5 % 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 71,4 %
★
(bättre värde) 67,6 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 11,5 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,8 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 181 164 kr 193 937 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,2 barn/årsarbetare 5,2 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Surahammar jämfört med Västerås, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Surahammar Västerås
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 79,6 år 81,7 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 13,3 dagar 10,6 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 13,5 % 11,3 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 93,1 %
★
(bättre värde) 92,5 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 61,6 % (2022) 73,8 % (2024) 71,0 % (2024) Dagligrökare, andel 11,8 % (2022) 4,0 % (2024) 5,6 % (2024) Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 59,0 % (2022) 68,1 % (2024) 66,1 % (2024)
Trygghet Trygghet — Surahammar jämfört med Västerås, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Surahammar Västerås
Riket
Anmälda brott 8 969 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 14 153 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Surahammar jämfört med Västerås, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Surahammar Västerås
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 6,5 %
★
(bättre värde) 9,1 % 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,8 %
★
(bättre värde) 5,2 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 392 900 kr 399 500 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 10,7 per 1 000 inv. 11,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 83,5 %
★
(bättre värde) 80,4 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) 82,7 index (0–100)
★
(bättre värde) 77,6 index (0–100) – Utpendling, andel 60,8 % 18,9 % – Inpendling, andel 35,2 % 21,5 % –
Boende Boende — Surahammar jämfört med Västerås, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Surahammar Västerås
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,6 per 1 000 inv. 2,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,0 per 1 000 inv. 0,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 11,9 %
★
(bättre värde) 13,9 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 86,58 kr/kvm 57,03 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 21,89 kr/kvm 21,89 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 132 kr/kvm 126 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 231 kr/kvm 212 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 14 732 kr/kvm 29 938 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 6 151 kr/kvm 22 527 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 13 576 kr/kvm 32 850 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 130,3 per 1 000 inv. 201,8 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 90,3 per 1 000 inv. 154,2 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 286,2 per 1 000 inv. 151,3 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 506,8 per 1 000 inv. 507,3 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 47,0 kvm/inv 41,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,6 per 1 000 inv. 2,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,3 per 1 000 inv. 2,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −3,6 % 3,7 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 9 475 163 698 10 633 801 Mediannettoinkomst 293 600 kr/inv. 314 200 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 61,6 per 100 000 inv. 31,6 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 706 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Surahammar jämfört med Västerås, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Surahammar Västerås
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 80,5 % 81,4 %
★
(bättre värde) 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 83,1 % 83,6 %
★
(bättre värde) 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 41,2 % 48,0 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 39,0 % 49,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Surahammar jämfört med Västerås, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Surahammar Västerås
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 6,3 %
★
(bättre värde) 7,1 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Surahammar jämfört med Västerås, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Surahammar Västerås
Riket
Cykelväg per invånare 3,53 m/inv
★
(bättre värde) 2,91 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,5 % 99,9 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 38,7 % 83,6 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Surahammar jämfört med Västerås, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Surahammar Västerås
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 5,1 % 6,6 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,4 % 4,5 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,1 % 10,1 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Västerås har lägre kommunalskatt (31,24 %) jämfört med Surahammar (33,19 %), en skillnad på 1,95 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Västerås (226,7 poäng) 8,6 poäng högre än Surahammar (218,1 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Surahammar eller flytta till Västerås .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Surahammar eller Västerås? Den totala kommunala skattesatsen är 33,19 % i Surahammar och 31,24 % i Västerås (2026). Västerås har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 1,95 procentenheter motsvarar ungefär 420 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Surahammar eller Västerås? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 218,1 poäng i Surahammar och 226,7 poäng i Västerås (2026). Västerås har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 8,6 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Surahammar eller Västerås? Surahammar har 9 733 invånare och Västerås har 161 240 (2025). Västerås är alltså den större av de två kommunerna. Västerås har ungefär 16,6 gånger fler invånare än Surahammar. Medianinkomsten (20–64 år) är 392 900 kr i Surahammar och 399 500 kr i Västerås per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.