Flytta till Västerås — skatt, boende & fakta 2026
Funderar du på att flytta till Västerås? Här är statistiken som avgör beslutet — skatt, bostadspriser, skola, trygghet och arbetsmarknad, jämförd med rikssnittet.
Se all statistik om Västerås →
Västerås har 161 240 invånare och ligger i Västmanlands län.
Kommunalskatten på 31,24 % är 1,14 procentenheter lägre än rikssnittet på 32,38 %.
Ekonomi och skatt
Ekonomiskt sett är Västerås bra för den som värderar låg skatt — kommunalskatten på 31,24 % ligger 1,14 procentenheter under rikssnittet på 32,38 %. Det innebär att en inkomst på 35 000 kr/mån ger runt 4 788 kr mer per år jämfört med en genomsnittlig svensk kommun (förenklad beräkning, exklusive jobbskatteavdrag och statlig skatt).
Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst för invånare 20–64 år) i Västerås är 399 500 kr (2024). Rikssnittet är 401 400 kr.
Skola och utbildning
Skolresultaten i Västerås ligger nära riksgenomsnittet. Meritvärdet i åk 9 är 226,7 poäng (rikssnitt 229,7). Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 81,5 % (rikssnitt 83,6 %).
Bostadspriser och boende i Västerås
Fastighetspriset för småhus i Västerås är 29 938 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 4 490 700 kr. Bostadsrätter ligger på 22 527 kr/kvm, motsvarande ungefär 1 576 890 kr för en lägenhet på 70 kvm. Det är i nivå med rikssnittet på 28 884 kr/kvm.
Trångboddhet i flerbostadshus i Västerås: 13,9 % (2025). Rikssnitt: 15,1 %.
Se även boendekostnader i Västerås och guiden för att köpa bostad i Västerås.
Arbetsmarknad
Arbetslösheten bland 18–65-åringar i Västerås på 9,1 % (årsmedelvärde 2025) är 2,1 procentenheter över rikssnittet (7,0 %). Tänk på det om du planerar att jobba i kommunen.
Medianinkomsten i Västerås är 399 500 kr, att jämföra med rikssnittet på 401 400 kr.
Västerås jämfört med rikssnittet
| Nyckeltal | Västerås | Rikssnitt | Jämförelse |
|---|---|---|---|
| Kommunalskatt (2026) | 31,24 % | 32,38 % | Bättre |
| Arbetslöshet 18–65 år (2025) | 9,1 % | 7,0 % | Sämre |
| Meritvärde åk 9 (2026) | 226,7 | 229,7 | Sämre |
| Gymnasiebehörighet (2026) | 81,5 % | 83,6 % | Sämre |
| Medianinkomst (2024) | 399 500 kr | 401 400 kr | Sämre |
| Eftergymnasial utbildning (2025) | 49,2 % | 48,5 % | Bättre |
| Fastighetspris småhus (2025) | 29 938 kr/kvm | 28 884 kr/kvm | Sämre |
Sammanfattning — är Västerås rätt för dig?
Ekonomiskt sett är Västerås bra för den som värderar låg skatt — kommunalskatten på 31,24 % ligger 1,14 procentenheter under rikssnittet på 32,38 %. Det innebär att en inkomst på 35 000 kr/mån ger runt 4 788 kr mer per år jämfört med en genomsnittlig svensk kommun (förenklad beräkning, exklusive jobbskatteavdrag och statlig skatt). Arbetslösheten bland 18–65-åringar i Västerås på 9,1 % (årsmedelvärde 2025) är 2,1 procentenheter över rikssnittet (7,0 %). Tänk på det om du planerar att jobba i kommunen. Skolresultaten i Västerås ligger nära riksgenomsnittet. Meritvärdet i åk 9 är 226,7 poäng (rikssnitt 229,7). Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 81,5 % (rikssnitt 83,6 %). Fastighetspriset för småhus i Västerås är 29 938 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 4 490 700 kr. Bostadsrätter ligger på 22 527 kr/kvm, motsvarande ungefär 1 576 890 kr för en lägenhet på 70 kvm. Det är i nivå med rikssnittet på 28 884 kr/kvm. Storleksmässigt är Västerås en stor stad med 161 240 invånare i Västmanlands län. Större städer har bredare utbud men tuffare bostadsmarknad.
Vanliga frågor om att flytta till Västerås
Är det dyrt att bo i Västerås?
Kommunalskatten i Västerås är 31,24 % (2026), vilket är 1,14 procentenheter lägre än rikssnittet på 32,38 %. Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst) för invånare 20–64 år är 399 500 kr/år (2024). Bostadskostnaderna varierar beroende på om du väljer hyresrätt, bostadsrätt eller villa och var i kommunen du bor.
Vad kostar ett hus i Västerås?
Fastighetspriset för småhus i Västerås är 29 938 kr/kvm (2025). En villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 4 490 700 kr. Bostadsrätter ligger på 22 527 kr/kvm. Priserna är kommunsnitt baserade på faktiska försäljningar (Kolada) — enskilda objekt och lägen avviker.
Hur är skolorna i Västerås?
Det genomsnittliga meritvärdet i åk 9 i Västerås är 226,7 poäng (rikssnitt 229,7). Andelen elever med gymnasiebehörighet är 81,5 % (rikssnitt 83,6 %). Meritvärdet ger en översiktsbild — enskilda skolor kan avvika markant.
Hur är arbetsmarknaden i Västerås?
Sysselsättningsgraden i Västerås är 80,4 % (andel förvärvsarbetande av befolkningen i arbetsför ålder). Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst) för invånare 20–64 år är 399 500 kr/år. Arbetslösheten bland 18–65-åringar är 9,1 % (årsmedelvärde 2025; rikssnitt 7,0 %).
Hur trygg är Västerås?
Det saknas aktuella trygghetssiffror för Västerås i Koladas statistik. Brottsförebyggande rådet (Brå) publicerar brottsstatistik på kommunnivå för en kompletterande bild.
Hur stor är Västerås?
Västerås hade 161 240 invånare år 2025. Det gör Västerås till en stor stad.
I vilket län ligger Västerås?
Västerås kommun ligger i Västmanlands län. Den regionala hälso- och sjukvården sköts av Region Västmanland.
Mer om Västerås
- Fullständig statistik om Västerås alla nyckeltal
- Kommuner med lägst kommunalskatt topplista
- Kommunalskatt i Västerås skattsida
- Barnfamiljer i Västerås skola & förskola
- Trygghet i Västerås brott & trygghet
- Befolkning i Västerås befolkningsstatistik
- VA-taxa i Västerås vatten & avlopp
- Pendling i Västerås in- och utpendling
- Beräkna din nettolön i Västerås lön efter skatt
Andra kommuner i Västmanlands län du kanske vill jämföra:
Jämför Västerås med grannkommuner
Se en detaljerad jämförelse med statistik sida vid sida.
Relaterade guider
Källor
- Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
- Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
- Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
- Medelålder: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00959, 2025.
- Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.
- Behörighet till gymnasiet: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15428, 2026.
- Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01982, 2025.
- Sysselsättningsgrad 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02267, 2024.
- Arbetslöshet 18–65 år: Arbetsförmedlingen och SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N03941, 2025.
- Utpendling, andel: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02279, 2024.
- Inpendling, andel: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02276, 2024.
- Trygghet utomhus när det är mörkt: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00610, 2025.
- Rekommenderar att flytta hit, andel: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00670, 2025.
- Trångboddhet i flerbostadshus: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07907, 2025.
- Fastighetspris småhus: SCB (fastighetsprisstatistik) via Kolada (RKA), nyckeltal N07909, 2025.
- Fastighetspris bostadsrätt: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07908, 2025.