Jämförelse · Västmanlands län
Skinnskatteberg vs Västerås — vilket är bäst att bo i? Skinnskatteberg har 4 234 invånare och Västerås har 161 240 (2025). Båda kommunerna ligger i Västmanlands län. Av 51 jämförbara nyckeltal har Västerås ett bättre värde på 31 och Skinnskatteberg på 18.
Skinnskatteberg
18
nyckeltal i topp
vs 2 lika
Västerås
31
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Skinnskatteberg jämfört med Västerås, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Skinnskatteberg Västerås
Riket
Folkmängd jämförs ej 4 234 161 240 10 605 529 Befolkningsförändring −0,5 % 0,4 % 0,2 % Medelålder 48,4 år 41,7 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 31,0 % 19,8 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 18,3 % 23,2 % 22,4 % Andel utrikes födda 16,4 % 25,2 % 20,8 %
Ekonomi & skatt Ekonomi & skatt — Skinnskatteberg jämfört med Västerås, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Skinnskatteberg Västerås
Riket
Kommunal skattesats 33,34 % 31,24 %
★
(bättre värde) 32,38 % Årets resultat 934 kr/inv. 2 344 kr/inv.
★
(bättre värde) 3 340 kr/inv. Soliditet 70,1 %
★
(bättre värde) 38,9 % 39,3 % Nettokostnad egentlig verksamhet 75 414 kr/inv. 66 180 kr/inv. 69 440 kr/inv.
Skola & förskola Skola & förskola — Skinnskatteberg jämfört med Västerås, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Skinnskatteberg Västerås
Riket
Meritvärde åk 9 230,7 poäng
★
(bättre värde) 226,7 poäng 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 230,1 poäng
★
(bättre värde) 227,4 poäng 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 89,2 %
★
(bättre värde) 81,5 % 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 70,3 %
★
(bättre värde) 67,6 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 8,6 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,8 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 215 720 kr 193 937 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 3,8 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,2 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Skinnskatteberg jämfört med Västerås, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Skinnskatteberg Västerås
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 79,5 år 81,7 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 14,8 dagar 10,6 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 11,5 % 11,3 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 100,0 %
★
(bättre värde) 92,5 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 64,6 % (2022) 73,8 % (2024) 71,0 % (2024) Dagligrökare, andel 8,6 % (2022) 4,0 % (2024) 5,6 % (2024) Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 57,5 % (2022) 68,1 % (2024) 66,1 % (2024)
Trygghet Trygghet — Skinnskatteberg jämfört med Västerås, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Skinnskatteberg Västerås
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 86,4 % (2024) – 79,4 % (2025) Anmälda brott 10 506 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 14 153 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Skinnskatteberg jämfört med Västerås, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Skinnskatteberg Västerås
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 7,6 %
★
(bättre värde) 9,1 % 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 5,4 % 5,2 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 369 500 kr 399 500 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 8,2 per 1 000 inv. 11,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 77,6 % 80,4 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) – 77,6 index (0–100) – Utpendling, andel 40,9 % 18,9 % – Inpendling, andel 36,7 % 21,5 % –
Boende Boende — Skinnskatteberg jämfört med Västerås, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Skinnskatteberg Västerås
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 2,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,0 per 1 000 inv. 0,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 12,6 %
★
(bättre värde) 13,9 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 151,72 kr/kvm 57,03 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 21,89 kr/kvm 21,89 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 132 kr/kvm 126 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 303 kr/kvm 212 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 9 195 kr/kvm 29 938 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 2 337 kr/kvm 22 527 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 21 111 kr/kvm 32 850 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 175,2 per 1 000 inv. 201,8 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 42,5 per 1 000 inv. 154,2 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 359,7 per 1 000 inv. 151,3 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 577,5 per 1 000 inv. 507,3 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 52,0 kvm/inv 41,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,0 per 1 000 inv. 2,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,5 per 1 000 inv. 2,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −3,0 % 3,7 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 4 117 163 698 10 633 801 Mediannettoinkomst 270 600 kr/inv. 314 200 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 0,0 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,6 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 3 456 kr/inv. 706 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Skinnskatteberg jämfört med Västerås, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Skinnskatteberg Västerås
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 78,4 % 81,4 %
★
(bättre värde) 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 82,4 % 83,6 %
★
(bättre värde) 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 42,1 % 48,0 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 36,0 % 49,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Skinnskatteberg jämfört med Västerås, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Skinnskatteberg Västerås
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 42,0 % (2024) – 63,9 % (2025)
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Skinnskatteberg jämfört med Västerås, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Skinnskatteberg Västerås
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 8,2 % 7,1 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Skinnskatteberg jämfört med Västerås, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Skinnskatteberg Västerås
Riket
Cykelväg per invånare 3,34 m/inv
★
(bättre värde) 2,91 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 97,1 % 99,9 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 50,3 % 83,6 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Skinnskatteberg jämfört med Västerås, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Skinnskatteberg Västerås
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 5,7 % 6,6 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,1 % 4,5 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 8,8 % 10,1 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Västerås har lägre kommunalskatt (31,24 %) jämfört med Skinnskatteberg (33,34 %), en skillnad på 2,10 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Skinnskatteberg (230,7 poäng) 4,0 poäng högre än Västerås (226,7 poäng). Medianinkomsten är 8 % högre i Västerås (399 500 kr) än i Skinnskatteberg (369 500 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Skinnskatteberg eller flytta till Västerås .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Skinnskatteberg eller Västerås? Den totala kommunala skattesatsen är 33,34 % i Skinnskatteberg och 31,24 % i Västerås (2026). Västerås har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 2,10 procentenheter motsvarar ungefär 450 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Skinnskatteberg eller Västerås? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 230,7 poäng i Skinnskatteberg och 226,7 poäng i Västerås (2026). Skinnskatteberg har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 4,0 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Skinnskatteberg eller Västerås? Skinnskatteberg har 4 234 invånare och Västerås har 161 240 (2025). Västerås är alltså den större av de två kommunerna. Västerås har ungefär 38,1 gånger fler invånare än Skinnskatteberg. Medianinkomsten (20–64 år) är 369 500 kr i Skinnskatteberg och 399 500 kr i Västerås per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.