Jämförelse · Östergötlands län
Mjölby vs Valdemarsvik — vilket är bäst att bo i? Mjölby har 28 823 invånare och Valdemarsvik har 7 526 (2025). Båda kommunerna ligger i Östergötlands län. Av 52 jämförbara nyckeltal har Mjölby ett bättre värde på 36 och Valdemarsvik på 16.
Mjölby
36
nyckeltal i topp
vs
Valdemarsvik
16
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Mjölby jämfört med Valdemarsvik, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mjölby Valdemarsvik
Riket
Folkmängd jämförs ej 28 823 7 526 10 605 529 Befolkningsförändring 0,4 % 0,0 % 0,2 % Medelålder 42,6 år 49,2 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 22,1 % 33,6 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 23,7 % 18,4 % 22,4 % Andel utrikes födda 13,2 % 10,4 % 20,8 %
Ekonomi & skatt Ekonomi & skatt — Mjölby jämfört med Valdemarsvik, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mjölby Valdemarsvik
Riket
Kommunal skattesats 33,45 %
★
(bättre värde) 34,03 % 32,38 % Årets resultat 1 351 kr/inv. 2 285 kr/inv.
★
(bättre värde) 3 340 kr/inv. Soliditet 35,0 %
★
(bättre värde) 29,1 % 39,3 % Nettokostnad egentlig verksamhet 71 124 kr/inv. 73 331 kr/inv. 69 440 kr/inv.
Skola & förskola Skola & förskola — Mjölby jämfört med Valdemarsvik, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mjölby Valdemarsvik
Riket
Meritvärde åk 9 206,2 poäng
★
(bättre värde) 197,8 poäng 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 207,3 poäng
★
(bättre värde) 200,0 poäng 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 77,1 %
★
(bättre värde) 72,7 % 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 63,5 %
★
(bättre värde) 57,6 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 11,3 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,4 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 176 208 kr 178 651 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,1 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,4 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Mjölby jämfört med Valdemarsvik, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mjölby Valdemarsvik
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 82,0 år
★
(bättre värde) 80,2 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 10,5 dagar
★
(bättre värde) 11,9 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 9,4 % 8,3 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 94,0 % 94,8 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 68,9 %
★
(bättre värde) 64,7 % 71,0 % Dagligrökare, andel 4,8 %
★
(bättre värde) 10,3 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 59,6 %
★
(bättre värde) 57,8 % 66,1 %
Trygghet Trygghet — Mjölby jämfört med Valdemarsvik, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mjölby Valdemarsvik
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 79,9 % (2025) 89,1 % (2024) 79,4 % (2025) Anmälda brott 9 997 per 100 000 inv. 9 448 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Mjölby jämfört med Valdemarsvik, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mjölby Valdemarsvik
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 5,8 %
★
(bättre värde) 8,0 % 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,9 % 4,3 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 404 600 kr
★
(bättre värde) 359 900 kr 401 400 kr Nystartade företag 9,4 per 1 000 inv. 9,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 84,3 %
★
(bättre värde) 80,3 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) 75,3 index (0–100) 76,4 index (0–100)
★
(bättre värde) – Utpendling, andel 44,6 % 39,1 % – Inpendling, andel 43,3 % 19,9 % –
Boende Boende — Mjölby jämfört med Valdemarsvik, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mjölby Valdemarsvik
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 1,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,8 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 1,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,4 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 11,9 % 11,1 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 77,44 kr/kvm
★
(bättre värde) 84,77 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 37,31 kr/kvm 18,16 kr/kvm
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 117 kr/kvm
★
(bättre värde) 146 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 210 kr/kvm
★
(bättre värde) 276 kr/kvm – Fastighetspris småhus 22 273 kr/kvm 15 086 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 15 111 kr/kvm 3 981 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 15 527 kr/kvm 28 589 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 179,8 per 1 000 inv. 202,6 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 75,3 per 1 000 inv. 13,8 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 234,9 per 1 000 inv. 338,2 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 490,0 per 1 000 inv. 555,1 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 46,0 kvm/inv 51,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 3,0 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 1,2 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 4,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,0 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 3,1 % −2,7 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 29 050 7 268 10 633 801 Mediannettoinkomst 305 600 kr/inv.
★
(bättre värde) 264 100 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 17,3 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 26,6 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 28 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Mjölby jämfört med Valdemarsvik, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mjölby Valdemarsvik
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 84,2 %
★
(bättre värde) 83,6 % 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 86,4 %
★
(bättre värde) 84,3 % 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 48,7 %
★
(bättre värde) 47,3 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 44,0 % 43,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Mjölby jämfört med Valdemarsvik, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mjölby Valdemarsvik
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 66,9 % (2025) 56,2 % (2024) 63,9 % (2025)
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Mjölby jämfört med Valdemarsvik, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mjölby Valdemarsvik
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 6,2 %
★
(bättre värde) 7,2 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Mjölby jämfört med Valdemarsvik, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mjölby Valdemarsvik
Riket
Cykelväg per invånare 3,70 m/inv
★
(bättre värde) 2,51 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,8 % 100,0 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 46,5 %
★
(bättre värde) 45,3 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Mjölby jämfört med Valdemarsvik, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Mjölby Valdemarsvik
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,6 % 8,5 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,9 % 1,8 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,9 %
★
(bättre värde) 9,2 % 9,0 %
Sammanfattning Mjölby har lägre kommunalskatt (33,45 %) jämfört med Valdemarsvik (34,03 %), en skillnad på 0,58 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Mjölby (206,2 poäng) 8,4 poäng högre än Valdemarsvik (197,8 poäng). Medianinkomsten är 12 % högre i Mjölby (404 600 kr) än i Valdemarsvik (359 900 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Mjölby eller flytta till Valdemarsvik .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Mjölby eller Valdemarsvik? Den totala kommunala skattesatsen är 33,45 % i Mjölby och 34,03 % i Valdemarsvik (2026). Mjölby har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,58 procentenheter motsvarar ungefär 120 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Mjölby eller Valdemarsvik? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 206,2 poäng i Mjölby och 197,8 poäng i Valdemarsvik (2026). Mjölby har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 8,4 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Mjölby eller Valdemarsvik? Mjölby har 28 823 invånare och Valdemarsvik har 7 526 (2025). Mjölby är alltså den större av de två kommunerna. Mjölby har ungefär 3,8 gånger fler invånare än Valdemarsvik. Medianinkomsten (20–64 år) är 404 600 kr i Mjölby och 359 900 kr i Valdemarsvik per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.