Flytta till Mellerud — skatt, boende & fakta 2026
Funderar du på att flytta till Mellerud? Här är statistiken som avgör beslutet — skatt, bostadspriser, skola, trygghet och arbetsmarknad, jämförd med rikssnittet.
Se all statistik om Mellerud →
Mellerud har 9 038 invånare och ligger i Västra Götalands län.
Kommunalskatten på 34,08 % är 1,70 procentenheter högre än rikssnittet på 32,38 %.
Ekonomi och skatt
Kommunalskatten i Mellerud på 34,08 % är 1,70 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %.
Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst för invånare 20–64 år) i Mellerud är 360 600 kr (2024). Rikssnittet är 401 400 kr.
Skola och utbildning
Meritvärdet i åk 9 i Mellerud på 214,8 poäng är 14,9 poäng under riksgenomsnittet (229,7). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 88,2 % (rikssnitt 83,6 %).
Bostadspriser och boende i Mellerud
Fastighetspriset för småhus i Mellerud är 12 028 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 1 804 200 kr. Bostadsrätter ligger på 6 176 kr/kvm, motsvarande ungefär 432 320 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit.
Trångboddhet i flerbostadshus i Mellerud: 21,3 % (2025). Rikssnitt: 15,1 %. Det är ett tecken på trängsel som kan påverka livskvaliteten.
Se även boendekostnader i Mellerud och guiden för att köpa bostad i Mellerud.
Arbetsmarknad
Arbetslösheten bland 18–65-åringar i Mellerud på 6,8 % (årsmedelvärde 2025) är i linje med riksgenomsnittet på 7,0 %.
Medianinkomsten i Mellerud är 360 600 kr, att jämföra med rikssnittet på 401 400 kr.
Mellerud jämfört med rikssnittet
| Nyckeltal | Mellerud | Rikssnitt | Jämförelse |
|---|---|---|---|
| Kommunalskatt (2026) | 34,08 % | 32,38 % | Sämre |
| Arbetslöshet 18–65 år (2025) | 6,8 % | 7,0 % | Bättre |
| Meritvärde åk 9 (2026) | 214,8 | 229,7 | Sämre |
| Gymnasiebehörighet (2026) | 88,2 % | 83,6 % | Bättre |
| Medianinkomst (2024) | 360 600 kr | 401 400 kr | Sämre |
| Eftergymnasial utbildning (2025) | 30,5 % | 48,5 % | Sämre |
| Fastighetspris småhus (2025) | 12 028 kr/kvm | 28 884 kr/kvm | Bättre |
Sammanfattning — är Mellerud rätt för dig?
Kommunalskatten i Mellerud på 34,08 % är 1,70 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %. Arbetslösheten bland 18–65-åringar i Mellerud på 6,8 % (årsmedelvärde 2025) är i linje med riksgenomsnittet på 7,0 %. Meritvärdet i åk 9 i Mellerud på 214,8 poäng är 14,9 poäng under riksgenomsnittet (229,7). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 88,2 % (rikssnitt 83,6 %). Fastighetspriset för småhus i Mellerud är 12 028 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 1 804 200 kr. Bostadsrätter ligger på 6 176 kr/kvm, motsvarande ungefär 432 320 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit. Storleksmässigt är Mellerud en mindre kommun med 9 038 invånare i Västra Götalands län. Mindre kommuner erbjuder ofta kortare avstånd, lägre bostadspriser och starka lokalsamhällen.
Vanliga frågor om att flytta till Mellerud
Är det dyrt att bo i Mellerud?
Kommunalskatten i Mellerud är 34,08 % (2026), vilket är 1,70 procentenheter högre än rikssnittet på 32,38 %. Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst) för invånare 20–64 år är 360 600 kr/år (2024). Bostadskostnaderna varierar beroende på om du väljer hyresrätt, bostadsrätt eller villa och var i kommunen du bor.
Vad kostar ett hus i Mellerud?
Fastighetspriset för småhus i Mellerud är 12 028 kr/kvm (2025). En villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 1 804 200 kr. Bostadsrätter ligger på 6 176 kr/kvm. Priserna är kommunsnitt baserade på faktiska försäljningar (Kolada) — enskilda objekt och lägen avviker.
Hur är skolorna i Mellerud?
Det genomsnittliga meritvärdet i åk 9 i Mellerud är 214,8 poäng (rikssnitt 229,7). Andelen elever med gymnasiebehörighet är 88,2 % (rikssnitt 83,6 %). Meritvärdet ger en översiktsbild — enskilda skolor kan avvika markant.
Hur är arbetsmarknaden i Mellerud?
Sysselsättningsgraden i Mellerud är 78,6 % (andel förvärvsarbetande av befolkningen i arbetsför ålder). Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst) för invånare 20–64 år är 360 600 kr/år. Arbetslösheten bland 18–65-åringar är 6,8 % (årsmedelvärde 2025; rikssnitt 7,0 %).
Hur trygg är Mellerud?
Det saknas aktuella trygghetssiffror för Mellerud i Koladas statistik. Brottsförebyggande rådet (Brå) publicerar brottsstatistik på kommunnivå för en kompletterande bild.
Hur stor är Mellerud?
Mellerud hade 9 038 invånare år 2025. Det gör Mellerud till en mindre kommun.
I vilket län ligger Mellerud?
Mellerud kommun ligger i Västra Götalands län. Den regionala hälso- och sjukvården sköts av Västra Götalandsregionen.
Mer om Mellerud
- Fullständig statistik om Mellerud alla nyckeltal
- Kommuner med lägst kommunalskatt topplista
- Kommunalskatt i Mellerud skattsida
- Barnfamiljer i Mellerud skola & förskola
- Trygghet i Mellerud brott & trygghet
- Befolkning i Mellerud befolkningsstatistik
- VA-taxa i Mellerud vatten & avlopp
- Pendling i Mellerud in- och utpendling
- Beräkna din nettolön i Mellerud lön efter skatt
Andra kommuner i Västra Götalands län du kanske vill jämföra:
Relaterade guider
Källor
- Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
- Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
- Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
- Medelålder: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00959, 2025.
- Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.
- Behörighet till gymnasiet: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15428, 2026.
- Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01982, 2025.
- Sysselsättningsgrad 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02267, 2024.
- Arbetslöshet 18–65 år: Arbetsförmedlingen och SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N03941, 2025.
- Utpendling, andel: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02279, 2024.
- Inpendling, andel: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02276, 2024.
- Trygghet utomhus när det är mörkt: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00610, 2025.
- Rekommenderar att flytta hit, andel: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00670, 2025.
- Trångboddhet i flerbostadshus: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07907, 2025.
- Fastighetspris småhus: SCB (fastighetsprisstatistik) via Kolada (RKA), nyckeltal N07909, 2025.
- Fastighetspris bostadsrätt: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07908, 2025.