Kommunatlas
Jämförelse · Skåne län

Malmö vs Vellinge — vilket är bäst att bo i?

Malmö har 367 924 invånare och Vellinge har 37 833 (2025). Båda kommunerna ligger i Skåne län. Av 55 jämförbara nyckeltal har Vellinge ett bättre värde på 38 och Malmö på 15.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Malmö jämfört med Vellinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malmö Vellinge Riket
Folkmängd jämförs ej 367 924 37 833 10 605 529
Befolkningsförändring 0,6 % 0,0 % 0,2 %
Medelålder 39,2 år 44,2 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 15,4 % 23,6 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 22,5 % 25,8 % 22,4 %
Andel utrikes födda 36,1 % 9,9 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Malmö jämfört med Vellinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malmö Vellinge Riket
Kommunal skattesats 32,42 % 29,68 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 2 052 kr/inv. 4 900 kr/inv. (bättre värde) 3 340 kr/inv.
Soliditet 45,8 % (bättre värde) 37,1 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 70 845 kr/inv. 59 705 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Malmö jämfört med Vellinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malmö Vellinge Riket
Meritvärde åk 9 235,5 poäng 253,0 poäng (bättre värde) 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 238,1 poäng 253,9 poäng (bättre värde) 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 84,4 % 94,6 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 70,3 % 88,8 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 12,1 elever/lärare (bättre värde) 12,2 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 198 534 kr 176 032 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,9 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,6 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Malmö jämfört med Vellinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malmö Vellinge Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 77,4 % 83,3 % (bättre värde) 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 78 % 84 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende – 55 dagar –

Hälsa

Hälsa — Malmö jämfört med Vellinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malmö Vellinge Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 80,9 år 84,0 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 7,7 dagar 6,6 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 6,3 % (bättre värde) 8,4 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 93,5 % 96,3 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 72,6 % 78,3 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 8,6 % 4,1 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 64,4 % 74,5 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Malmö jämfört med Vellinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malmö Vellinge Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 30,0 % 27,7 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 5,1 % 1,4 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Malmö jämfört med Vellinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malmö Vellinge Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 71,7 % 95,7 % (bättre värde) 79,4 %
Anmälda brott 16 183 per 100 000 inv. 6 713 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Malmö jämfört med Vellinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malmö Vellinge Riket
Arbetslöshet 18–65 år 12,4 % 4,2 % (bättre värde) 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 5,9 % 2,4 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 369 100 kr 504 000 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 13,5 per 1 000 inv. 14,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 74,6 % 86,1 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 70,4 index (0–100) 77,4 index (0–100) (bättre värde) –
Utpendling, andel 28,9 % 69,5 % –
Inpendling, andel 39,4 % 44,5 % –

Miljö

Miljö — Malmö jämfört med Vellinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malmö Vellinge Riket
Insamlat kommunalt avfall 367 kg/inv (bättre värde) 601 kg/inv 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 57 % (bättre värde) 39 % –
Andel elbilar 9,4 % 12,3 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 2,22 ton CO2-ekv/inv 2,05 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Malmö jämfört med Vellinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malmö Vellinge Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 2,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,4 per 1 000 inv. 0,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 15,7 % 6,1 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 74,94 kr/kvm (bättre värde) 107,39 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 6,34 kr/kvm (bättre värde) 20,59 kr/kvm –
Elpris typfastighet inkl. moms 157 kr/kvm 157 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 224 kr/kvm – –
Fastighetspris småhus 43 728 kr/kvm 49 418 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 33 526 kr/kvm 41 050 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 40 607 kr/kvm 65 664 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 233,3 per 1 000 inv. 56,5 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 199,6 per 1 000 inv. 59,6 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 66,5 per 1 000 inv. 296,4 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 499,4 per 1 000 inv. 412,6 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 37,0 kvm/inv 53,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 3,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,8 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 4,3 per 1 000 inv. 4,3 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 5,7 % 2,5 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 375 059 37 926 10 633 801
Mediannettoinkomst 292 900 kr/inv. 400 600 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 38,9 per 100 000 inv. 2,6 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 109 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Malmö jämfört med Vellinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malmö Vellinge Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 77,4 % 90,6 % (bättre värde) 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 80,1 % 91,1 % (bättre värde) 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 51,6 % 63,0 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 48,0 % 53,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Malmö jämfört med Vellinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malmö Vellinge Riket
Elever i kulturskola, andel 7,9 % 13,0 % (bättre värde) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 488 kr/elev (2024) (bättre värde) 1 970 kr/elev (2024) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 5,07 lån/inv 6,14 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Malmö jämfört med Vellinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malmö Vellinge Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 62,6 % 88,6 % (bättre värde) 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Malmö jämfört med Vellinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malmö Vellinge Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 6,8 % 3,3 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Malmö jämfört med Vellinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malmö Vellinge Riket
Cykelväg per invånare 1,54 m/inv 4,01 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 % (bättre värde) 97,6 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 96,9 % (bättre värde) 69,5 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Malmö jämfört med Vellinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malmö Vellinge Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 8,4 % (bättre värde) 6,6 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,4 % 2,9 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 21,6 % (bättre värde) 8,3 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Malmö jämfört med Vellinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Malmö Vellinge Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 56,1 % 59,6 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Vellinge har lägre kommunalskatt (29,68 %) jämfört med Malmö (32,42 %), en skillnad på 2,74 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Vellinge (253,0 poäng) 17,5 poäng högre än Malmö (235,5 poäng). Medianinkomsten är 37 % högre i Vellinge (504 000 kr) än i Malmö (369 100 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Malmö eller flytta till Vellinge.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Malmö eller Vellinge?

Den totala kommunala skattesatsen är 32,42 % i Malmö och 29,68 % i Vellinge (2026). Vellinge har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 2,74 procentenheter motsvarar ungefär 580 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Malmö eller Vellinge?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 235,5 poäng i Malmö och 253,0 poäng i Vellinge (2026). Vellinge har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 17,5 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Malmö eller Vellinge?

Malmö har 367 924 invånare och Vellinge har 37 833 (2025). Malmö är alltså den större av de två kommunerna. Malmö har ungefär 9,7 gånger fler invånare än Vellinge. Medianinkomsten (20–64 år) är 369 100 kr i Malmö och 504 000 kr i Vellinge per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2024–2026. Jämförelsen omfattar 55 jämförbara nyckeltal mellan Malmö och Vellinge.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.