Kommunatlas
Jämförelse · Skåne län

Hässleholm vs Vellinge — vilket är bäst att bo i?

Hässleholm har 51 915 invånare och Vellinge har 37 833 (2025). Båda kommunerna ligger i Skåne län. Av 58 jämförbara nyckeltal har Vellinge ett bättre värde på 46 och Hässleholm på 10.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Hässleholm jämfört med Vellinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hässleholm Vellinge Riket
Folkmängd jämförs ej 51 915 37 833 10 605 529
Befolkningsförändring −0,4 % 0,0 % 0,2 %
Medelålder 44,2 år 44,2 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 24,2 % 23,6 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 22,3 % 25,8 % 22,4 %
Andel utrikes födda 17,7 % 9,9 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Hässleholm jämfört med Vellinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hässleholm Vellinge Riket
Kommunal skattesats 32,38 % 29,68 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat −950 kr/inv. 4 900 kr/inv. (bättre värde) 3 327 kr/inv.
Soliditet 51,8 % (bättre värde) 37,1 % 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 73 866 kr/inv. 59 705 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Hässleholm jämfört med Vellinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hässleholm Vellinge Riket
Meritvärde åk 9 213,4 poäng 254,4 poäng (bättre värde) 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 215,0 poäng 255,3 poäng (bättre värde) 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 79,6 % 96,9 % (bättre värde) 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 64,7 % 91,9 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 10,2 elever/lärare (bättre värde) 12,2 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 188 367 kr 176 032 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,3 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,6 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Hässleholm jämfört med Vellinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hässleholm Vellinge Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 89 % (bättre värde) 83 % 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 75 % 84 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 41 dagar (bättre värde) 55 dagar

Hälsa

Hälsa — Hässleholm jämfört med Vellinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hässleholm Vellinge Riket
Medellivslängd 81,3 år 84,0 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 11,1 dagar 6,6 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 9,5 % 8,4 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 95,3 % 96,3 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 69,2 % 78,3 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 7,7 % 4,1 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 65,3 % 74,5 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Hässleholm jämfört med Vellinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hässleholm Vellinge Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 34,1 % 27,7 % (bättre värde) 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 5,6 % 1,4 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Hässleholm jämfört med Vellinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hässleholm Vellinge Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 70,0 % 95,7 % (bättre värde) 79,4 %
Anmälda brott 12 918 per 100 000 inv. 6 713 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Hässleholm jämfört med Vellinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hässleholm Vellinge Riket
Arbetslöshet 20–64 år 7,6 % 2,9 % (bättre värde) 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 7,3 % 2,4 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 369 200 kr 504 000 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 9,4 per 1 000 inv. 14,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 78,7 % 86,1 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 70,7 index (0–100) 77,4 index (0–100) (bättre värde)
Utpendling, andel 35,2 % 69,5 %
Inpendling, andel 28,4 % 44,5 %

Miljö

Miljö — Hässleholm jämfört med Vellinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hässleholm Vellinge Riket
Insamlat kommunalt avfall 411 kg/inv (bättre värde) 678 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 33 % 39 % (bättre värde)
Andel elbilar 4,0 % 12,3 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 5,18 ton CO2-ekv/inv 2,05 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Hässleholm jämfört med Vellinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hässleholm Vellinge Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,3 per 1 000 inv. 0,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 11,8 % 6,1 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 109,74 kr/kvm 107,39 kr/kvm (bättre värde)
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 27 kr/år 21 kr/år (bättre värde)
Elpris typfastighet inkl. moms 157 kr/kvm 157 kr/kvm
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 228 kr/kvm 0 kr/kvm (bättre värde)
Fastighetspris småhus 14 229 kr/kvm 49 418 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 12 769 kr/kvm 41 050 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 18 366 kr/kvm 65 664 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 177,0 per 1 000 inv. 56,5 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 55,5 per 1 000 inv. 59,6 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 267,3 per 1 000 inv. 296,4 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 499,8 per 1 000 inv. 412,6 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 48,0 kvm/inv 53,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,3 per 1 000 inv. 0,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,9 per 1 000 inv. 4,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −0,2 % 2,5 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 51 412 37 926 10 633 801
Mediannettoinkomst 281 700 kr/inv. 400 600 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 21,2 per 100 000 inv. 2,6 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 1 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Hässleholm jämfört med Vellinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hässleholm Vellinge Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 80,0 % 91,0 % (bättre värde) 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 85,0 % 93,0 % (bättre värde) 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 47,5 % 63,0 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 44,0 % 53,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Hässleholm jämfört med Vellinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hässleholm Vellinge Riket
Elever i kulturskola, andel 10,1 % 13,0 % (bättre värde)
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 251 kr/elev (bättre värde) 1 970 kr/elev 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 3,89 lån/inv 6,14 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Hässleholm jämfört med Vellinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hässleholm Vellinge Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 39,6 % 88,6 % (bättre värde) 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Hässleholm jämfört med Vellinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hässleholm Vellinge Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 8,8 % 3,3 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Hässleholm jämfört med Vellinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hässleholm Vellinge Riket
Cykelväg per invånare 3,70 m/inv 4,01 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,7 % (bättre värde) 97,6 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 58,1 % 69,5 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Hässleholm jämfört med Vellinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hässleholm Vellinge Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,7 % (bättre värde) 6,6 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,8 % 2,9 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 16,1 % (bättre värde) 8,3 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Hässleholm jämfört med Vellinge, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hässleholm Vellinge Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 38,2 % 59,6 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Vellinge har lägre kommunalskatt (29,68 %) jämfört med Hässleholm (32,38 %), en skillnad på 2,70 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Vellinge (254,4 poäng) 41,0 poäng högre än Hässleholm (213,4 poäng). Medianinkomsten är 37 % högre i Vellinge (504 000 kr) än i Hässleholm (369 200 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Hässleholm eller flytta till Vellinge.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Hässleholm eller Vellinge?

Den totala kommunala skattesatsen är 32,38 % i Hässleholm och 29,68 % i Vellinge (2026). Vellinge har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 2,70 procentenheter motsvarar i storleksordningen 945 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Hässleholm eller Vellinge?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 213,4 poäng i Hässleholm och 254,4 poäng i Vellinge (2025). Vellinge har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 41,0 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Hässleholm eller Vellinge?

Hässleholm har 51 915 invånare och Vellinge har 37 833 (2025). Hässleholm är alltså den största av de två kommunerna. Hässleholm har ungefär 1,4 gånger fler invånare än Vellinge. Medianinkomsten (20–64 år) är 369 200 kr i Hässleholm och 504 000 kr i Vellinge per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare