Kommunatlas
Jämförelse · Västra Götalands län

Lerum vs Partille — vilket är bäst att bo i?

Lerum har 43 752 invånare och Partille har 41 164 (2025). Båda kommunerna ligger i Västra Götalands län. Av 53 jämförbara nyckeltal har Lerum ett bättre värde på 27 och Partille på 26.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Lerum jämfört med Partille, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lerum Partille Riket
Folkmängd jämförs ej 43 752 41 164 10 605 529
Befolkningsförändring 0,4 % 0,3 % 0,2 %
Medelålder 40,9 år 40,3 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 18,5 % 17,6 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 28,1 % 26,5 % 22,4 %
Andel utrikes födda 11,2 % 21,8 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Lerum jämfört med Partille, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lerum Partille Riket
Kommunal skattesats 32,03 % 31,36 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 1 197 kr/inv. 3 441 kr/inv. (bättre värde) 3 340 kr/inv.
Soliditet 34,5 % 37,7 % (bättre värde) 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 71 592 kr/inv. 63 605 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Lerum jämfört med Partille, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lerum Partille Riket
Meritvärde åk 9 227,3 poäng 241,0 poäng (bättre värde) 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 227,7 poäng 241,4 poäng (bättre värde) 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 83,1 % 87,9 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 73,3 % 78,9 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 11,9 elever/lärare (bättre värde) 12,6 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 189 892 kr 190 421 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,0 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,2 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Lerum jämfört med Partille, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lerum Partille Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 91,7 % (bättre värde) 80,4 % 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 85 % (bättre värde) 72 % 79 %
Väntetid till äldreboende 90 dagar (2025) 82 dagar (2024) –

Hälsa

Hälsa — Lerum jämfört med Partille, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lerum Partille Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 83,3 år (bättre värde) 82,6 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 10,4 dagar 9,4 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 9,1 % 7,5 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 97,4 % (bättre värde) 96,5 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 68,0 % 73,5 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 3,4 % (bättre värde) 6,1 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 70,5 % (bättre värde) 67,1 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Lerum jämfört med Partille, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lerum Partille Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 35,1 % 25,0 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 2,2 % (bättre värde) 2,9 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Lerum jämfört med Partille, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lerum Partille Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 85,8 % (2022) – 79,4 % (2025)
Anmälda brott 7 359 per 100 000 inv. (bättre värde) 8 810 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Lerum jämfört med Partille, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lerum Partille Riket
Arbetslöshet 18–65 år 3,9 % (bättre värde) 5,7 % 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 2,8 % (bättre värde) 3,8 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 467 700 kr (bättre värde) 454 300 kr 401 400 kr
Nystartade företag 11,7 per 1 000 inv. 11,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 88,2 % (bättre värde) 84,1 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 77,6 index (0–100) (bättre värde) 76,8 index (0–100) –
Utpendling, andel 69,1 % 78,9 % –
Inpendling, andel 38,7 % 67,0 % –

Miljö

Miljö — Lerum jämfört med Partille, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lerum Partille Riket
Insamlat kommunalt avfall 416 kg/inv 323 kg/inv (bättre värde) 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 47 % (2025) 29 % (2024) –
Andel elbilar 11,1 % 11,2 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 1,80 ton CO2-ekv/inv 1,29 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Lerum jämfört med Partille, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lerum Partille Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 1,1 per 1 000 inv. 1,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 12,7 % (bättre värde) 13,3 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 110,86 kr/kvm 96,68 kr/kvm (bättre värde) –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 17,16 kr/kvm 16,28 kr/kvm (bättre värde) –
Elpris typfastighet inkl. moms 116 kr/kvm 115 kr/kvm (bättre värde) –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 270 kr/kvm 193 kr/kvm (bättre värde) –
Fastighetspris småhus 35 365 kr/kvm 46 691 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 31 261 kr/kvm 34 054 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 31 752 kr/kvm 56 004 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 68,1 per 1 000 inv. 156,2 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 62,9 per 1 000 inv. 104,4 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 267,0 per 1 000 inv. 165,1 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 398,1 per 1 000 inv. 425,7 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 43,0 kvm/inv 40,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 1,5 per 1 000 inv. 1,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 4,6 per 1 000 inv. 17,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 1,7 % 4,2 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 43 883 41 698 10 633 801
Mediannettoinkomst 367 900 kr/inv. (bättre värde) 355 600 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 4,6 per 100 000 inv. (bättre värde) 17,0 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Lerum jämfört med Partille, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lerum Partille Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 88,7 % (bättre värde) 83,6 % 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 89,9 % (bättre värde) 86,0 % 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 62,3 % (bättre värde) 58,5 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 47,0 % 43,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Lerum jämfört med Partille, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lerum Partille Riket
Elever i kulturskola, andel 14,7 % 19,0 % (bättre värde) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 798 kr/elev (2024) (bättre värde) 1 995 kr/elev (2024) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 7,57 lån/inv (bättre värde) 5,96 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Lerum jämfört med Partille, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lerum Partille Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 77,5 % (2022) – 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Lerum jämfört med Partille, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lerum Partille Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,5 % (bättre värde) 5,1 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Lerum jämfört med Partille, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lerum Partille Riket
Cykelväg per invånare 2,70 m/inv (bättre värde) 2,15 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,9 % 100,0 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 78,5 % 95,7 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Lerum jämfört med Partille, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lerum Partille Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,1 % (bättre värde) 5,9 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,9 % 2,9 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 8,0 % 8,1 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Lerum jämfört med Partille, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Lerum Partille Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 55,8 % 57,9 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Partille har lägre kommunalskatt (31,36 %) jämfört med Lerum (32,03 %), en skillnad på 0,67 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Partille (241,0 poäng) 13,7 poäng högre än Lerum (227,3 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Lerum eller flytta till Partille.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Lerum eller Partille?

Den totala kommunala skattesatsen är 32,03 % i Lerum och 31,36 % i Partille (2026). Partille har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,67 procentenheter motsvarar ungefär 140 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Lerum eller Partille?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 227,3 poäng i Lerum och 241,0 poäng i Partille (2026). Partille har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 13,7 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Lerum eller Partille?

Lerum har 43 752 invånare och Partille har 41 164 (2025). Lerum är alltså den större av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 467 700 kr i Lerum och 454 300 kr i Partille per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2022–2026. Jämförelsen omfattar 53 jämförbara nyckeltal mellan Lerum och Partille.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.