Jämförelse · Västmanlands län
Kungsör vs Surahammar — vilket är bäst att bo i? Kungsör har 8 550 invånare och Surahammar har 9 733 (2025). Båda kommunerna ligger i Västmanlands län. Av 52 jämförbara nyckeltal har Kungsör ett bättre värde på 26 och Surahammar på 22.
Kungsör
26
nyckeltal i topp
vs 4 lika
Surahammar
22
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Kungsör jämfört med Surahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungsör Surahammar
Riket
Folkmängd jämförs ej 8 550 9 733 10 605 529 Befolkningsförändring −1,7 % −1,1 % 0,2 % Medelålder 44,6 år 44,9 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 25,3 % 25,8 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 23,1 % 22,8 % 22,4 % Andel utrikes födda 18,3 % 18,9 % 20,8 %
Ekonomi & skatt Ekonomi & skatt — Kungsör jämfört med Surahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungsör Surahammar
Riket
Kommunal skattesats 32,91 %
★
(bättre värde) 33,19 % 32,38 % Årets resultat 1 470 kr/inv. 5 426 kr/inv.
★
(bättre värde) 3 340 kr/inv. Soliditet 29,1 % 48,8 %
★
(bättre värde) 39,3 % Nettokostnad egentlig verksamhet 79 671 kr/inv. 66 901 kr/inv. 69 440 kr/inv.
Skola & förskola Skola & förskola — Kungsör jämfört med Surahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungsör Surahammar
Riket
Meritvärde åk 9 215,2 poäng 218,1 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 215,2 poäng 217,8 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 86,7 % 90,5 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 62,2 % 71,4 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 10,9 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,5 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 191 324 kr 181 164 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,2 barn/årsarbetare 5,2 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Kungsör jämfört med Surahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungsör Surahammar
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,7 år
★
(bättre värde) 79,6 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 11,7 dagar
★
(bättre värde) 13,3 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 10,0 %
★
(bättre värde) 13,5 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 94,7 %
★
(bättre värde) 93,1 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 68,4 % (2022)
★
(bättre värde) 61,6 % (2022) 71,0 % (2024) Dagligrökare, andel 7,5 % (2022)
★
(bättre värde) 11,8 % (2022) 5,6 % (2024) Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 59,7 % (2022)
★
(bättre värde) 59,0 % (2022) 66,1 % (2024)
Trygghet Trygghet — Kungsör jämfört med Surahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungsör Surahammar
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 83,6 % (2024) – 79,4 % (2025) Anmälda brott 8 803 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 8 969 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Kungsör jämfört med Surahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungsör Surahammar
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 8,8 % 6,5 %
★
(bättre värde) 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 5,8 % 4,8 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 385 100 kr 392 900 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 11,0 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 10,7 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 78,7 % 83,5 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 76,4 index (0–100) 82,7 index (0–100)
★
(bättre värde) – Utpendling, andel 57,9 % 60,8 % – Inpendling, andel 41,6 % 35,2 % –
Boende Boende — Kungsör jämfört med Surahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungsör Surahammar
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 18,4 % 11,9 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 109,13 kr/kvm 86,58 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 21,89 kr/kvm 21,89 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 126 kr/kvm
★
(bättre värde) 132 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 220 kr/kvm
★
(bättre värde) 231 kr/kvm – Fastighetspris småhus 17 688 kr/kvm 14 732 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 9 983 kr/kvm 6 151 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 19 879 kr/kvm 13 576 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 187,7 per 1 000 inv. 130,3 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 17,1 per 1 000 inv. 90,3 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 279,1 per 1 000 inv. 286,2 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 483,9 per 1 000 inv. 506,8 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 47,0 kvm/inv 47,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,2 per 1 000 inv. 0,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 3,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 1,3 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −2,2 % −3,6 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 8 443 9 475 10 633 801 Mediannettoinkomst 288 200 kr/inv. 293 600 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 11,7 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 61,6 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Kungsör jämfört med Surahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungsör Surahammar
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 83,1 %
★
(bättre värde) 80,5 % 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 84,5 %
★
(bättre värde) 83,1 % 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 47,3 %
★
(bättre värde) 41,2 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 55,0 % 39,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Kungsör jämfört med Surahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungsör Surahammar
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 8,0 % 6,3 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Kungsör jämfört med Surahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungsör Surahammar
Riket
Cykelväg per invånare 0,80 m/inv 3,53 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,9 %
★
(bättre värde) 99,5 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 28,4 % 38,7 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Kungsör jämfört med Surahammar, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungsör Surahammar
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,1 %
★
(bättre värde) 5,1 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 2,7 % 4,4 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 10,4 %
★
(bättre värde) 9,1 % 9,0 %
Sammanfattning Kungsör har lägre kommunalskatt (32,91 %) jämfört med Surahammar (33,19 %), en skillnad på 0,28 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Surahammar (218,1 poäng) 2,9 poäng högre än Kungsör (215,2 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Kungsör eller flytta till Surahammar .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Kungsör eller Surahammar? Den totala kommunala skattesatsen är 32,91 % i Kungsör och 33,19 % i Surahammar (2026). Kungsör har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,28 procentenheter motsvarar ungefär 60 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Kungsör eller Surahammar? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 215,2 poäng i Kungsör och 218,1 poäng i Surahammar (2026). Surahammar har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 2,9 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Kungsör eller Surahammar? Kungsör har 8 550 invånare och Surahammar har 9 733 (2025). Surahammar är alltså den större av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 385 100 kr i Kungsör och 392 900 kr i Surahammar per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.