Kommunatlas
Jämförelse · Västmanlands län

Kungsör vs Skinnskatteberg — vilket är bäst att bo i?

Kungsör har 8 550 invånare och Skinnskatteberg har 4 234 (2025). Båda kommunerna ligger i Västmanlands län. Av 54 jämförbara nyckeltal har Kungsör ett bättre värde på 32 och Skinnskatteberg på 19.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Kungsör jämfört med Skinnskatteberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungsör Skinnskatteberg Riket
Folkmängd jämförs ej 8 550 4 234 10 605 529
Befolkningsförändring −1,7 % −0,5 % 0,2 %
Medelålder 44,6 år 48,4 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 25,3 % 31,0 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 23,1 % 18,3 % 22,4 %
Andel utrikes födda 18,3 % 16,4 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Kungsör jämfört med Skinnskatteberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungsör Skinnskatteberg Riket
Kommunal skattesats 32,91 % (bättre värde) 33,34 % 32,38 %
Årets resultat 1 470 kr/inv. (bättre värde) 934 kr/inv. 3 340 kr/inv.
Soliditet 29,1 % 70,1 % (bättre värde) 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 79 671 kr/inv. 75 414 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Kungsör jämfört med Skinnskatteberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungsör Skinnskatteberg Riket
Meritvärde åk 9 215,2 poäng 230,7 poäng (bättre värde) 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 215,2 poäng 230,1 poäng (bättre värde) 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 86,7 % 89,2 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 62,2 % 70,3 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 10,9 elever/lärare 8,6 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 191 324 kr 215 720 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,2 barn/årsarbetare 3,8 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Kungsör jämfört med Skinnskatteberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungsör Skinnskatteberg Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 88,6 % 91,7 % (bättre värde) 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 73 % (bättre värde) 54 % 79 %
Väntetid till äldreboende 31 dagar (bättre värde) 38 dagar –

Hälsa

Hälsa — Kungsör jämfört med Skinnskatteberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungsör Skinnskatteberg Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,7 år (bättre värde) 79,5 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 11,7 dagar (bättre värde) 14,8 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 10,0 % (bättre värde) 11,5 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 94,7 % 100,0 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 68,4 % (2022) (bättre värde) 64,6 % (2022) 71,0 % (2024)
Dagligrökare, andel 7,5 % (2022) (bättre värde) 8,6 % (2022) 5,6 % (2024)
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 59,7 % (2022) (bättre värde) 57,5 % (2022) 66,1 % (2024)

Socialt

Socialt — Kungsör jämfört med Skinnskatteberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungsör Skinnskatteberg Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 30,3 % 20,1 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 5,1 % (bättre värde) 7,2 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Kungsör jämfört med Skinnskatteberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungsör Skinnskatteberg Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 83,6 % (2024) 86,4 % (2024) (bättre värde) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 8 803 per 100 000 inv. (bättre värde) 10 506 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Kungsör jämfört med Skinnskatteberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungsör Skinnskatteberg Riket
Arbetslöshet 18–65 år 8,8 % 7,6 % (bättre värde) 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 5,8 % 5,4 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 385 100 kr (bättre värde) 369 500 kr 401 400 kr
Nystartade företag 11,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 8,2 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 78,7 % (bättre värde) 77,6 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 76,4 index (0–100) – –
Utpendling, andel 57,9 % 40,9 % –
Inpendling, andel 41,6 % 36,7 % –

Miljö

Miljö — Kungsör jämfört med Skinnskatteberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungsör Skinnskatteberg Riket
Insamlat kommunalt avfall 465 kg/inv 465 kg/inv 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 23 % 25 % (bättre värde) –
Andel elbilar 4,0 % (bättre värde) 3,5 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 5,44 ton CO2-ekv/inv 5,37 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Kungsör jämfört med Skinnskatteberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungsör Skinnskatteberg Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 18,4 % 12,6 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 109,13 kr/kvm (bättre värde) 151,72 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 21,89 kr/kvm 21,89 kr/kvm –
Elpris typfastighet inkl. moms 126 kr/kvm (bättre värde) 132 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 220 kr/kvm (bättre värde) 303 kr/kvm –
Fastighetspris småhus 17 688 kr/kvm 9 195 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 9 983 kr/kvm 2 337 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 19 879 kr/kvm 21 111 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 187,7 per 1 000 inv. 175,2 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 17,1 per 1 000 inv. 42,5 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 279,1 per 1 000 inv. 359,7 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 483,9 per 1 000 inv. 577,5 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 47,0 kvm/inv 52,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 3,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −2,2 % −3,0 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 8 443 4 117 10 633 801
Mediannettoinkomst 288 200 kr/inv. (bättre värde) 270 600 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 11,7 per 100 000 inv. 0,0 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 3 456 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Kungsör jämfört med Skinnskatteberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungsör Skinnskatteberg Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 83,1 % (bättre värde) 78,4 % 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 84,5 % (bättre värde) 82,4 % 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 47,3 % (bättre värde) 42,1 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 55,0 % 36,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Kungsör jämfört med Skinnskatteberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungsör Skinnskatteberg Riket
Elever i kulturskola, andel 4,4 % (2023) 24,9 % (2024) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 923 kr/elev (2023) 0 kr/elev (2024) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 6,16 lån/inv 7,97 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Kungsör jämfört med Skinnskatteberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungsör Skinnskatteberg Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 64,2 % (2024) (bättre värde) 42,0 % (2024) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Kungsör jämfört med Skinnskatteberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungsör Skinnskatteberg Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 8,0 % (bättre värde) 8,2 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Kungsör jämfört med Skinnskatteberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungsör Skinnskatteberg Riket
Cykelväg per invånare 0,80 m/inv 3,34 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,9 % (bättre värde) 97,1 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 28,4 % 50,3 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Kungsör jämfört med Skinnskatteberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungsör Skinnskatteberg Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,1 % (bättre värde) 5,7 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 2,7 % 3,1 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 10,4 % (bättre värde) 8,8 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Kungsör jämfört med Skinnskatteberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kungsör Skinnskatteberg Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 33,9 % (bättre värde) 28,3 % 48,5 %

Sammanfattning

Kungsör har lägre kommunalskatt (32,91 %) jämfört med Skinnskatteberg (33,34 %), en skillnad på 0,43 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Skinnskatteberg (230,7 poäng) 15,5 poäng högre än Kungsör (215,2 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Kungsör eller flytta till Skinnskatteberg.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Kungsör eller Skinnskatteberg?

Den totala kommunala skattesatsen är 32,91 % i Kungsör och 33,34 % i Skinnskatteberg (2026). Kungsör har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,43 procentenheter motsvarar ungefär 90 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Kungsör eller Skinnskatteberg?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 215,2 poäng i Kungsör och 230,7 poäng i Skinnskatteberg (2026). Skinnskatteberg har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 15,5 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Kungsör eller Skinnskatteberg?

Kungsör har 8 550 invånare och Skinnskatteberg har 4 234 (2025). Kungsör är alltså den större av de två kommunerna. Kungsör har ungefär 2,0 gånger fler invånare än Skinnskatteberg. Medianinkomsten (20–64 år) är 385 100 kr i Kungsör och 369 500 kr i Skinnskatteberg per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2022–2026. Jämförelsen omfattar 54 jämförbara nyckeltal mellan Kungsör och Skinnskatteberg.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.