Kävlinge
35
nyckeltal i topp
vs 4 lika
Ystad
15
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Kävlinge jämfört med Ystad, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kävlinge Ystad
Riket
Folkmängd jämförs ej 32 655 32 188 10 605 529 Befolkningsförändring 0,5 % 0,3 % 0,2 % Medelålder 41,6 år 46,8 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 19,2 % 29,1 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 26,6 % 20,5 % 22,4 % Andel utrikes födda 12,0 % 11,3 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Kävlinge jämfört med Ystad, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kävlinge Ystad
Riket
Meritvärde åk 9 238,7 poäng
★
(bättre värde) 235,4 poäng 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 239,0 poäng
★
(bättre värde) 236,0 poäng 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 89,0 % 92,4 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 79,7 % 82,9 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 12,9 elever/lärare 12,5 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 170 224 kr 193 434 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,7 barn/årsarbetare 5,3 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Kävlinge jämfört med Ystad, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kävlinge Ystad
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 82,5 år
★
(bättre värde) 81,8 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 9,4 dagar
★
(bättre värde) 10,7 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 9,4 % 9,3 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 98,2 %
★
(bättre värde) 96,2 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 75,4 %
★
(bättre värde) 73,7 % 71,0 % Dagligrökare, andel 6,0 % 4,9 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 69,0 %
★
(bättre värde) 68,5 % 66,1 %
Trygghet Trygghet — Kävlinge jämfört med Ystad, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kävlinge Ystad
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 85,0 % 85,4 %
★
(bättre värde) 79,4 % Anmälda brott 8 343 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 11 917 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Kävlinge jämfört med Ystad, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kävlinge Ystad
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 5,5 % 5,5 % 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,9 % 3,9 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 448 200 kr
★
(bättre värde) 404 100 kr 401 400 kr Nystartade företag 11,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,0 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 86,1 %
★
(bättre värde) 84,3 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) 70,2 index (0–100)
★
(bättre värde) 65,6 index (0–100) – Utpendling, andel 71,5 % 38,8 % – Inpendling, andel 47,1 % 34,9 % –
Boende Boende — Kävlinge jämfört med Ystad, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kävlinge Ystad
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 3,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,8 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,5 per 1 000 inv. 0,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 14,2 % 8,2 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 77,74 kr/kvm
★
(bättre värde) 117,06 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 12,73 kr/kvm
★
(bättre värde) 16,61 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 157 kr/kvm 134 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms – 222 kr/kvm – Fastighetspris småhus 33 643 kr/kvm 29 679 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 24 554 kr/kvm 22 334 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 30 561 kr/kvm 39 850 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 122,7 per 1 000 inv. 184,7 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 65,8 per 1 000 inv. 118,2 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 239,8 per 1 000 inv. 206,8 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 428,4 per 1 000 inv. 509,8 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 46,0 kvm/inv 48,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 4,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,4 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,3 per 1 000 inv. 15,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 2,0 % 3,9 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 32 496 33 042 10 633 801 Mediannettoinkomst 354 100 kr/inv.
★
(bättre värde) 312 100 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 12,2 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 12,4 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 558 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Kävlinge jämfört med Ystad, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kävlinge Ystad
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 87,8 %
★
(bättre värde) 84,9 % 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 89,4 %
★
(bättre värde) 86,1 % 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 56,6 %
★
(bättre värde) 52,3 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 39,0 % 43,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Kävlinge jämfört med Ystad, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kävlinge Ystad
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,9 %
★
(bättre värde) 5,3 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Kävlinge jämfört med Ystad, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kävlinge Ystad
Riket
Cykelväg per invånare 5,37 m/inv
★
(bättre värde) 4,31 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 % 100,0 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 68,4 % 80,1 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Kävlinge jämfört med Ystad, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kävlinge Ystad
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 4,6 % 5,7 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,4 % 3,2 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 21,4 %
★
(bättre värde) 9,6 % 9,0 %
Sammanfattning Kävlinge har lägre kommunalskatt (29,59 %) jämfört med Ystad (31,29 %), en skillnad på 1,70 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Kävlinge (238,7 poäng) 3,3 poäng högre än Ystad (235,4 poäng). Medianinkomsten är 11 % högre i Kävlinge (448 200 kr) än i Ystad (404 100 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Kävlinge eller flytta till Ystad .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Kävlinge eller Ystad? Den totala kommunala skattesatsen är 29,59 % i Kävlinge och 31,29 % i Ystad (2026). Kävlinge har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 1,70 procentenheter motsvarar ungefär 360 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Kävlinge eller Ystad? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 238,7 poäng i Kävlinge och 235,4 poäng i Ystad (2026). Kävlinge har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 3,3 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Kävlinge eller Ystad? Kävlinge har 32 655 invånare och Ystad har 32 188 (2025). Kävlinge är alltså den större av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 448 200 kr i Kävlinge och 404 100 kr i Ystad per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.