Kävlinge har 32 655 invånare och Lund har 132 333 (2025). Båda kommunerna ligger i Skåne län. Av 58 jämförbara nyckeltal har Kävlinge ett bättre värde på 29 och Lund på 28.
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning
Befolkning — Kävlinge jämfört med Lund, med
rikssnitt som referens.
Kävlinge har lägre kommunalskatt (29,59 %) jämfört med Lund (32,42 %), en skillnad på 2,83 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Lund (251,3 poäng) 10,6 poäng högre än Kävlinge (240,7 poäng). Medianinkomsten är 22 % högre i Kävlinge (448 200 kr) än i Lund (366 300 kr).
Vilken kommun har lägst skatt — Kävlinge eller Lund?
Den totala kommunala skattesatsen är 29,59 % i Kävlinge och 32,42 % i Lund (2026). Kävlinge har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 2,83 procentenheter motsvarar i storleksordningen 991 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Kävlinge eller Lund?
Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 240,7 poäng i Kävlinge och 251,3 poäng i Lund (2025). Lund har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 10,6 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Kävlinge eller Lund?
Kävlinge har 32 655 invånare och Lund har 132 333 (2025). Lund är alltså den största av de två kommunerna. Lund har ungefär 4,1 gånger fler invånare än Kävlinge. Medianinkomsten (20–64 år) är 448 200 kr i Kävlinge och 366 300 kr i Lund per år. Källa: SCB via Kolada.