Kommunatlas
Jämförelse · Skåne län

Kävlinge vs Malmö — vilket är bäst att bo i?

Kävlinge har 32 655 invånare och Malmö har 367 924 (2025). Båda kommunerna ligger i Skåne län. Av 53 jämförbara nyckeltal har Kävlinge ett bättre värde på 34 och Malmö på 17.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Kävlinge jämfört med Malmö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kävlinge Malmö Riket
Folkmängd jämförs ej 32 655 367 924 10 605 529
Befolkningsförändring 0,5 % 0,6 % 0,2 %
Medelålder 41,6 år 39,2 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 19,2 % 15,4 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 26,6 % 22,5 % 22,4 %
Andel utrikes födda 12,0 % 36,1 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Kävlinge jämfört med Malmö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kävlinge Malmö Riket
Kommunal skattesats 29,59 % (bättre värde) 32,42 % 32,38 %
Årets resultat 7 020 kr/inv. (bättre värde) 2 052 kr/inv. 3 340 kr/inv.
Soliditet 47,3 % (bättre värde) 45,8 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 60 553 kr/inv. 70 845 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Kävlinge jämfört med Malmö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kävlinge Malmö Riket
Meritvärde åk 9 238,7 poäng (bättre värde) 235,5 poäng 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 239,0 poäng (bättre värde) 238,1 poäng 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 89,0 % (bättre värde) 84,4 % 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 79,7 % (bättre värde) 70,3 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 12,9 elever/lärare 12,1 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 170 224 kr 198 534 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,7 barn/årsarbetare 4,9 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Kävlinge jämfört med Malmö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kävlinge Malmö Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 90,4 % (bättre värde) 77,4 % 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 80 % (bättre värde) 78 % 79 %
Väntetid till äldreboende 55 dagar – –

Hälsa

Hälsa — Kävlinge jämfört med Malmö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kävlinge Malmö Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 82,5 år (bättre värde) 80,9 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 9,4 dagar 7,7 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 9,4 % 6,3 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 98,2 % (bättre värde) 93,5 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 75,4 % (bättre värde) 72,6 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 6,0 % (bättre värde) 8,6 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 69,0 % (bättre värde) 64,4 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Kävlinge jämfört med Malmö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kävlinge Malmö Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 30,2 % 30,0 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 2,5 % (bättre värde) 5,1 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Kävlinge jämfört med Malmö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kävlinge Malmö Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 85,0 % (bättre värde) 71,7 % 79,4 %
Anmälda brott 8 343 per 100 000 inv. (bättre värde) 16 183 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Kävlinge jämfört med Malmö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kävlinge Malmö Riket
Arbetslöshet 18–65 år 5,5 % (bättre värde) 12,4 % 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,9 % (bättre värde) 5,9 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 448 200 kr (bättre värde) 369 100 kr 401 400 kr
Nystartade företag 11,4 per 1 000 inv. 13,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 86,1 % (bättre värde) 74,6 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 70,2 index (0–100) 70,4 index (0–100) (bättre värde) –
Utpendling, andel 71,5 % 28,9 % –
Inpendling, andel 47,1 % 39,4 % –

Miljö

Miljö — Kävlinge jämfört med Malmö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kävlinge Malmö Riket
Insamlat kommunalt avfall 557 kg/inv 367 kg/inv (bättre värde) 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 30 % 57 % (bättre värde) –
Andel elbilar 10,1 % (bättre värde) 9,4 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 2,78 ton CO2-ekv/inv 2,22 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Kävlinge jämfört med Malmö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kävlinge Malmö Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 3,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,8 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,4 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 14,2 % (bättre värde) 15,7 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 77,74 kr/kvm 74,94 kr/kvm (bättre värde) –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 12,73 kr/kvm 6,34 kr/kvm (bättre värde) –
Elpris typfastighet inkl. moms 157 kr/kvm 157 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms – 224 kr/kvm –
Fastighetspris småhus 33 643 kr/kvm 43 728 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 24 554 kr/kvm 33 526 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 30 561 kr/kvm 40 607 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 122,7 per 1 000 inv. 233,3 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 65,8 per 1 000 inv. 199,6 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 239,8 per 1 000 inv. 66,5 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 428,4 per 1 000 inv. 499,4 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 46,0 kvm/inv 37,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 4,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,2 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,3 per 1 000 inv. 4,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 2,0 % 5,7 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 32 496 375 059 10 633 801
Mediannettoinkomst 354 100 kr/inv. (bättre värde) 292 900 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 12,2 per 100 000 inv. (bättre värde) 38,9 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 109 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Kävlinge jämfört med Malmö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kävlinge Malmö Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 87,8 % (bättre värde) 77,4 % 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 89,4 % (bättre värde) 80,1 % 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 56,6 % (bättre värde) 51,6 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 39,0 % 48,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Kävlinge jämfört med Malmö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kävlinge Malmö Riket
Elever i kulturskola, andel 13,7 % (2023) 7,9 % (2024) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 876 kr/elev (2023) 488 kr/elev (2024) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 4,51 lån/inv 5,07 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Kävlinge jämfört med Malmö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kävlinge Malmö Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 71,9 % (bättre värde) 62,6 % 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Kävlinge jämfört med Malmö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kävlinge Malmö Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,9 % (bättre värde) 6,8 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Kävlinge jämfört med Malmö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kävlinge Malmö Riket
Cykelväg per invånare 5,37 m/inv (bättre värde) 1,54 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 % 100,0 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 68,4 % 96,9 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Kävlinge jämfört med Malmö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kävlinge Malmö Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 4,6 % 8,4 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,4 % 3,4 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 21,4 % 21,6 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Kävlinge jämfört med Malmö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kävlinge Malmö Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 53,1 % 56,1 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Kävlinge har lägre kommunalskatt (29,59 %) jämfört med Malmö (32,42 %), en skillnad på 2,83 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Kävlinge (238,7 poäng) 3,2 poäng högre än Malmö (235,5 poäng). Medianinkomsten är 21 % högre i Kävlinge (448 200 kr) än i Malmö (369 100 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Kävlinge eller flytta till Malmö.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Kävlinge eller Malmö?

Den totala kommunala skattesatsen är 29,59 % i Kävlinge och 32,42 % i Malmö (2026). Kävlinge har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 2,83 procentenheter motsvarar ungefär 600 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Kävlinge eller Malmö?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 238,7 poäng i Kävlinge och 235,5 poäng i Malmö (2026). Kävlinge har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 3,2 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Kävlinge eller Malmö?

Kävlinge har 32 655 invånare och Malmö har 367 924 (2025). Malmö är alltså den större av de två kommunerna. Malmö har ungefär 11,3 gånger fler invånare än Kävlinge. Medianinkomsten (20–64 år) är 448 200 kr i Kävlinge och 369 100 kr i Malmö per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2023–2026. Jämförelsen omfattar 53 jämförbara nyckeltal mellan Kävlinge och Malmö.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.