Kommunatlas
Jämförelse · Skåne län

Kävlinge vs Landskrona — vilket är bäst att bo i?

Kävlinge har 32 655 invånare och Landskrona har 47 571 (2025). Båda kommunerna ligger i Skåne län. Av 58 jämförbara nyckeltal har Kävlinge ett bättre värde på 42 och Landskrona på 14.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Kävlinge jämfört med Landskrona, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kävlinge Landskrona Riket
Folkmängd jämförs ej 32 655 47 571 10 605 529
Befolkningsförändring 0,5 % 0,6 % 0,2 %
Medelålder 41,6 år 42,6 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 19,2 % 21,6 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 26,6 % 23,5 % 22,4 %
Andel utrikes födda 12,0 % 27,3 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Kävlinge jämfört med Landskrona, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kävlinge Landskrona Riket
Kommunal skattesats 29,59 % (bättre värde) 31,42 % 32,38 %
Årets resultat 7 020 kr/inv. (bättre värde) 4 650 kr/inv. 3 327 kr/inv.
Soliditet 47,3 % 60,5 % (bättre värde) 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 60 553 kr/inv. 66 943 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Kävlinge jämfört med Landskrona, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kävlinge Landskrona Riket
Meritvärde åk 9 240,7 poäng (bättre värde) 231,0 poäng 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 242,7 poäng (bättre värde) 232,8 poäng 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 91,0 % (bättre värde) 82,0 % 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 83,1 % (bättre värde) 67,7 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 12,9 elever/lärare 12,2 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 170 224 kr 171 759 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,7 barn/årsarbetare 5,2 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Kävlinge jämfört med Landskrona, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kävlinge Landskrona Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 90 % (bättre värde) 82 % 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 80 % (bättre värde) 78 % 79 %
Väntetid till äldreboende 55 dagar 47 dagar (bättre värde)

Hälsa

Hälsa — Kävlinge jämfört med Landskrona, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kävlinge Landskrona Riket
Medellivslängd 82,5 år (bättre värde) 80,3 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 9,4 dagar 9,3 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 9,4 % 7,7 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 98,2 % (bättre värde) 95,2 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 75,4 % (bättre värde) 68,9 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 6,0 % (bättre värde) 8,2 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 69,0 % (bättre värde) 52,9 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Kävlinge jämfört med Landskrona, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kävlinge Landskrona Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 30,2 % (bättre värde) 30,5 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 2,5 % (bättre värde) 6,1 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Kävlinge jämfört med Landskrona, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kävlinge Landskrona Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 85,0 % (bättre värde) 76,3 % 79,4 %
Anmälda brott 8 343 per 100 000 inv. (bättre värde) 14 578 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Kävlinge jämfört med Landskrona, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kävlinge Landskrona Riket
Arbetslöshet 20–64 år 4,0 % (bättre värde) 8,8 % 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,9 % (bättre värde) 6,0 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 448 200 kr (bättre värde) 368 400 kr 401 400 kr
Nystartade företag 11,4 per 1 000 inv. 11,4 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 86,1 % (bättre värde) 76,8 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 70,2 index (0–100) 75,0 index (0–100) (bättre värde)
Utpendling, andel 71,5 % 51,7 %
Inpendling, andel 47,1 % 40,2 %

Miljö

Miljö — Kävlinge jämfört med Landskrona, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kävlinge Landskrona Riket
Insamlat kommunalt avfall 558 kg/inv 404 kg/inv (bättre värde)
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 30 % (bättre värde) 26 %
Andel elbilar 10,1 % (bättre värde) 6,2 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 2,78 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 5,02 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Kävlinge jämfört med Landskrona, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kävlinge Landskrona Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 3,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 1,3 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,5 per 1 000 inv. 1,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 14,2 % (bättre värde) 17,3 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 77,74 kr/kvm (bättre värde) 84,95 kr/kvm
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 13 kr/år (bättre värde) 18 kr/år
Elpris typfastighet inkl. moms 157 kr/kvm 135 kr/kvm (bättre värde)
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 0 kr/kvm (bättre värde) 199 kr/kvm
Fastighetspris småhus 33 643 kr/kvm 31 890 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 24 554 kr/kvm 24 938 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 30 561 kr/kvm 37 583 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 122,7 per 1 000 inv. 229,9 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 65,8 per 1 000 inv. 102,6 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 239,8 per 1 000 inv. 139,3 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 428,4 per 1 000 inv. 471,8 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 46,0 kvm/inv 41,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 4,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,3 per 1 000 inv. 6,0 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 2,0 % 2,7 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 32 496 47 840 10 633 801
Mediannettoinkomst 354 100 kr/inv. (bättre värde) 287 800 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 12,2 per 100 000 inv. (bättre värde) 33,6 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 1 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Kävlinge jämfört med Landskrona, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kävlinge Landskrona Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 88,0 % (bättre värde) 76,0 % 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 91,0 % (bättre värde) 81,0 % 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 56,6 % (bättre värde) 45,6 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 39,0 % 37,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Kävlinge jämfört med Landskrona, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kävlinge Landskrona Riket
Elever i kulturskola, andel 13,7 % (bättre värde) 5,1 %
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 876 kr/elev 1 595 kr/elev (bättre värde) 1 342 kr/elev
Bibliotekslån per invånare 4,51 lån/inv (bättre värde) 2,64 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Kävlinge jämfört med Landskrona, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kävlinge Landskrona Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 71,9 % (bättre värde) 66,1 % 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Kävlinge jämfört med Landskrona, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kävlinge Landskrona Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,9 % (bättre värde) 8,0 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Kävlinge jämfört med Landskrona, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kävlinge Landskrona Riket
Cykelväg per invånare 5,37 m/inv (bättre värde) 3,18 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 % 100,0 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 68,4 % 87,9 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Kävlinge jämfört med Landskrona, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kävlinge Landskrona Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 4,6 % 7,3 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,4 % 3,0 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 21,4 % (bättre värde) 9,4 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Kävlinge jämfört med Landskrona, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Kävlinge Landskrona Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 53,1 % (bättre värde) 39,1 % 48,5 %

Sammanfattning

Kävlinge har lägre kommunalskatt (29,59 %) jämfört med Landskrona (31,42 %), en skillnad på 1,83 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Kävlinge (240,7 poäng) 9,7 poäng högre än Landskrona (231,0 poäng). Medianinkomsten är 22 % högre i Kävlinge (448 200 kr) än i Landskrona (368 400 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Kävlinge eller flytta till Landskrona.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Kävlinge eller Landskrona?

Den totala kommunala skattesatsen är 29,59 % i Kävlinge och 31,42 % i Landskrona (2026). Kävlinge har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 1,83 procentenheter motsvarar i storleksordningen 641 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Kävlinge eller Landskrona?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 240,7 poäng i Kävlinge och 231,0 poäng i Landskrona (2025). Kävlinge har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 9,7 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Kävlinge eller Landskrona?

Kävlinge har 32 655 invånare och Landskrona har 47 571 (2025). Landskrona är alltså den största av de två kommunerna. Landskrona har ungefär 1,5 gånger fler invånare än Kävlinge. Medianinkomsten (20–64 år) är 448 200 kr i Kävlinge och 368 400 kr i Landskrona per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare