Kommunatlas
Jämförelse · Norrbottens län

Haparanda vs Luleå — vilket är bäst att bo i?

Haparanda har 9 027 invånare och Luleå har 80 304 (2025). Båda kommunerna ligger i Norrbottens län. Av 52 jämförbara nyckeltal har Luleå ett bättre värde på 40 och Haparanda på 10.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Haparanda jämfört med Luleå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haparanda Luleå Riket
Folkmängd jämförs ej 9 027 80 304 10 605 529
Befolkningsförändring −1,4 % 0,8 % 0,2 %
Medelålder 48,4 år 42,9 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 33,0 % 21,6 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 19,4 % 20,3 % 22,4 %
Andel utrikes födda 40,0 % 13,4 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Haparanda jämfört med Luleå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haparanda Luleå Riket
Kommunal skattesats 33,84 % 33,84 % 32,38 %
Årets resultat 2 279 kr/inv. 2 405 kr/inv. (bättre värde) 3 340 kr/inv.
Soliditet 48,6 % 62,9 % (bättre värde) 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 84 206 kr/inv. 70 895 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Haparanda jämfört med Luleå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haparanda Luleå Riket
Meritvärde åk 9 211,5 poäng 221,0 poäng (bättre värde) 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 209,5 poäng 222,2 poäng (bättre värde) 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 78,7 % 85,6 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 70,4 % 73,3 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 10,2 elever/lärare (bättre värde) 10,4 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 220 757 kr 202 898 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,7 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,2 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Haparanda jämfört med Luleå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haparanda Luleå Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 96,0 % (bättre värde) 80,6 % 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 60 % 74 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 85 dagar (2022) 87 dagar (2025) –

Hälsa

Hälsa — Haparanda jämfört med Luleå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haparanda Luleå Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 77,8 år 81,2 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 11,8 dagar 9,8 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 11,4 % 10,2 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 94,0 % (bättre värde) 89,9 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 63,3 % 70,4 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 9,2 % 5,5 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 50,3 % 65,5 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Haparanda jämfört med Luleå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haparanda Luleå Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 25,9 % 19,9 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 6,2 % 3,0 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Haparanda jämfört med Luleå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haparanda Luleå Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 83,1 % 84,6 % (bättre värde) 79,4 %
Anmälda brott 13 951 per 100 000 inv. 10 493 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Haparanda jämfört med Luleå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haparanda Luleå Riket
Arbetslöshet 18–65 år 6,8 % 4,2 % (bättre värde) 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,7 % 2,3 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 373 400 kr 421 100 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 8,8 per 1 000 inv. 9,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 76,7 % 82,7 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 70,7 index (0–100) (bättre värde) 69,3 index (0–100) –
Utpendling, andel 17,5 % 10,5 % –
Inpendling, andel 10,9 % 20,3 % –

Miljö

Miljö — Haparanda jämfört med Luleå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haparanda Luleå Riket
Insamlat kommunalt avfall 348 kg/inv (2024) 437 kg/inv (2025) 424 kg/inv (2025)
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 27 % (2020) 30 % (2025) –
Andel elbilar 1,8 % 6,2 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 3,65 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 37,61 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Haparanda jämfört med Luleå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haparanda Luleå Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 1,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,2 per 1 000 inv. 0,2 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 8,5 % 7,8 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 108,53 kr/kvm (bättre värde) 115,69 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 23,42 kr/kvm 20,30 kr/kvm (bättre värde) –
Elpris typfastighet inkl. moms 109 kr/kvm 82 kr/kvm (bättre värde) –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 228 kr/kvm 135 kr/kvm (bättre värde) –
Fastighetspris småhus 8 668 kr/kvm 25 946 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 3 556 kr/kvm 25 039 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 15 243 kr/kvm 30 283 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 204,4 per 1 000 inv. 241,4 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 100,9 per 1 000 inv. 112,3 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 270,6 per 1 000 inv. 184,2 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 576,5 per 1 000 inv. 537,9 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 48,0 kvm/inv 44,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,2 per 1 000 inv. 1,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,3 per 1 000 inv. 14,6 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −6,0 % 2,2 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 8 395 80 915 10 633 801
Mediannettoinkomst 261 900 kr/inv. 315 900 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 66,5 per 100 000 inv. 26,2 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 633 kr/inv. 528 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Haparanda jämfört med Luleå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haparanda Luleå Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 62,7 % 83,7 % (bättre värde) 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 68,7 % 86,2 % (bättre värde) 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 33,6 % 53,3 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 52,0 % 46,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Haparanda jämfört med Luleå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haparanda Luleå Riket
Elever i kulturskola, andel 15,1 % (2024) 10,5 % (2023) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 805 kr/elev (2024) 11 kr/elev (2023) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 3,49 lån/inv 4,72 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Haparanda jämfört med Luleå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haparanda Luleå Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 40,2 % 74,2 % (bättre värde) 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Haparanda jämfört med Luleå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haparanda Luleå Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,3 % 2,6 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Haparanda jämfört med Luleå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haparanda Luleå Riket
Cykelväg per invånare 3,24 m/inv (bättre värde) 3,02 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 97,6 % 99,7 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 57,5 % 87,4 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Haparanda jämfört med Luleå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haparanda Luleå Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 9,8 % (bättre värde) 6,8 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,7 % 4,6 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 10,5 % (bättre värde) 10,3 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Haparanda jämfört med Luleå, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Haparanda Luleå Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 28,8 % 51,5 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Haparanda och Luleå har samma kommunalskatt (33,84 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Luleå (221,0 poäng) 9,5 poäng högre än Haparanda (211,5 poäng). Medianinkomsten är 13 % högre i Luleå (421 100 kr) än i Haparanda (373 400 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Haparanda eller flytta till Luleå.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Haparanda eller Luleå?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,84 % i Haparanda och 33,84 % i Luleå (2026). Kommunerna har samma skattesats. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Haparanda eller Luleå?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 211,5 poäng i Haparanda och 221,0 poäng i Luleå (2026). Luleå har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 9,5 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Haparanda eller Luleå?

Haparanda har 9 027 invånare och Luleå har 80 304 (2025). Luleå är alltså den större av de två kommunerna. Luleå har ungefär 8,9 gånger fler invånare än Haparanda. Medianinkomsten (20–64 år) är 373 400 kr i Haparanda och 421 100 kr i Luleå per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2020–2026. Jämförelsen omfattar 52 jämförbara nyckeltal mellan Haparanda och Luleå.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.