Kommunatlas
Jämförelse · Örebro län

Hällefors vs Nora — vilket är bäst att bo i?

Hällefors har 6 269 invånare och Nora har 10 603 (2025). Båda kommunerna ligger i Örebro län. Av 58 jämförbara nyckeltal har Nora ett bättre värde på 36 och Hällefors på 21.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Hällefors jämfört med Nora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hällefors Nora Riket
Folkmängd jämförs ej 6 269 10 603 10 605 529
Befolkningsförändring −0,8 % −0,3 % 0,2 %
Medelålder 48,2 år 46,6 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 31,2 % 29,1 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 19,3 % 21,8 % 22,4 %
Andel utrikes födda 18,5 % 12,8 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Hällefors jämfört med Nora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hällefors Nora Riket
Kommunal skattesats 34,35 % (bättre värde) 34,55 % 32,38 %
Årets resultat −804 kr/inv. 1 064 kr/inv. (bättre värde) 3 327 kr/inv.
Soliditet 28,0 % 50,7 % (bättre värde) 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 83 699 kr/inv. 76 523 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Hällefors jämfört med Nora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hällefors Nora Riket
Meritvärde åk 9 205,3 poäng 211,5 poäng (bättre värde) 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 205,7 poäng 212,7 poäng (bättre värde) 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 76,2 % 78,7 % (bättre värde) 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 55,6 % 63,8 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 9,0 elever/lärare (bättre värde) 11,7 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 215 034 kr 210 390 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,2 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,2 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Hällefors jämfört med Nora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hällefors Nora Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 99 % (bättre värde) 95 % 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 56 % 68 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 16 dagar (bättre värde) 31 dagar

Hälsa

Hälsa — Hällefors jämfört med Nora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hällefors Nora Riket
Medellivslängd 78,8 år 81,0 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 14,0 dagar 12,3 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 9,9 % (bättre värde) 11,5 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 90,2 % 93,2 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 60,8 % 63,9 % (bättre värde) 71,0 % (2024)
Dagligrökare, andel 6,9 % (bättre värde) 8,8 % 5,6 % (2024)
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 56,7 % 63,9 % (bättre värde) 66,1 % (2024)

Socialt

Socialt — Hällefors jämfört med Nora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hällefors Nora Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 41,4 % 29,8 % (bättre värde) 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 5,7 % 4,3 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Hällefors jämfört med Nora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hällefors Nora Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 78,4 % 85,6 % (bättre värde) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 7 403 per 100 000 inv. 7 316 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Hällefors jämfört med Nora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hällefors Nora Riket
Arbetslöshet 20–64 år 6,4 % 4,5 % (bättre värde) 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,3 % (bättre värde) 4,3 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 352 000 kr 397 600 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 10,9 per 1 000 inv. 12,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 75,6 % 82,6 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 66,6 index (0–100) (bättre värde) 64,6 index (0–100)
Utpendling, andel 18,3 % 47,8 %
Inpendling, andel 16,8 % 24,4 %

Miljö

Miljö — Hällefors jämfört med Nora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hällefors Nora Riket
Insamlat kommunalt avfall 558 kg/inv 478 kg/inv (bättre värde)
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 28 % (bättre värde) 20 %
Andel elbilar 1,9 % 4,5 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 5,40 ton CO2-ekv/inv 2,87 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Hällefors jämfört med Nora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hällefors Nora Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,1 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 14,8 % 12,2 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 100,10 kr/kvm (bättre värde) 162,60 kr/kvm
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 31 kr/år (bättre värde) 34 kr/år
Elpris typfastighet inkl. moms 117 kr/kvm (bättre värde) 146 kr/kvm
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 287 kr/kvm (bättre värde) 310 kr/kvm
Fastighetspris småhus 7 769 kr/kvm 15 098 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 1 176 kr/kvm 6 959 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 17 881 kr/kvm 18 570 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 195,4 per 1 000 inv. 193,5 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 90,4 per 1 000 inv. 35,2 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 328,1 per 1 000 inv. 271,6 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 614,0 per 1 000 inv. 500,3 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 50,0 kvm/inv 49,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,1 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 9,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,2 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −9,1 % −0,8 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 5 871 10 426 10 633 801
Mediannettoinkomst 254 700 kr/inv. 290 000 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 79,8 per 100 000 inv. 28,3 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 171 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Hällefors jämfört med Nora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hällefors Nora Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 78,0 % 84,0 % (bättre värde) 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 83,0 % 87,0 % (bättre värde) 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 41,5 % 51,5 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 45,0 % 43,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Hällefors jämfört med Nora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hällefors Nora Riket
Elever i kulturskola, andel 26,7 % (bättre värde) 18,9 %
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 522 kr/elev 0 kr/elev (bättre värde) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 3,19 lån/inv 7,02 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Hällefors jämfört med Nora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hällefors Nora Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 42,6 % 69,2 % (bättre värde) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Hällefors jämfört med Nora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hällefors Nora Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 3,5 % (bättre värde) 4,9 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Hällefors jämfört med Nora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hällefors Nora Riket
Cykelväg per invånare 2,69 m/inv 3,35 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 94,8 % 98,7 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 52,2 % 72,8 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Hällefors jämfört med Nora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hällefors Nora Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,4 % (bättre värde) 6,3 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,4 % 3,7 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 11,2 % (bättre värde) 9,0 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Hällefors jämfört med Nora, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hällefors Nora Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 26,9 % 38,4 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Hällefors och Nora har nästan identisk kommunalskatt (34,35 % respektive 34,55 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Nora (211,5 poäng) 6,2 poäng högre än Hällefors (205,3 poäng). Medianinkomsten är 13 % högre i Nora (397 600 kr) än i Hällefors (352 000 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Hällefors eller flytta till Nora.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Hällefors eller Nora?

Den totala kommunala skattesatsen är 34,35 % i Hällefors och 34,55 % i Nora (2026). Hällefors har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,20 procentenheter motsvarar i storleksordningen 70 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Hällefors eller Nora?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 205,3 poäng i Hällefors och 211,5 poäng i Nora (2025). Nora har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 6,2 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Hällefors eller Nora?

Hällefors har 6 269 invånare och Nora har 10 603 (2025). Nora är alltså den största av de två kommunerna. Nora har ungefär 1,7 gånger fler invånare än Hällefors. Medianinkomsten (20–64 år) är 352 000 kr i Hällefors och 397 600 kr i Nora per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare