Kommunatlas
Jämförelse · Örebro län

Hällefors vs Lindesberg — vilket är bäst att bo i?

Hällefors har 6 269 invånare och Lindesberg har 23 014 (2025). Båda kommunerna ligger i Örebro län. Av 58 jämförbara nyckeltal har Lindesberg ett bättre värde på 30 och Hällefors på 26.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Hällefors jämfört med Lindesberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hällefors Lindesberg Riket
Folkmängd jämförs ej 6 269 23 014 10 605 529
Befolkningsförändring −0,8 % −0,5 % 0,2 %
Medelålder 48,2 år 45,4 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 31,2 % 26,8 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 19,3 % 21,8 % 22,4 %
Andel utrikes födda 18,5 % 15,0 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Hällefors jämfört med Lindesberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hällefors Lindesberg Riket
Kommunal skattesats 34,35 % (bättre värde) 34,60 % 32,38 %
Årets resultat −804 kr/inv. 1 498 kr/inv. (bättre värde) 3 327 kr/inv.
Soliditet 28,0 % 34,9 % (bättre värde) 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 83 699 kr/inv. 74 866 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Hällefors jämfört med Lindesberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hällefors Lindesberg Riket
Meritvärde åk 9 205,3 poäng (bättre värde) 188,0 poäng 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 205,7 poäng (bättre värde) 191,0 poäng 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 76,2 % (bättre värde) 74,6 % 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 55,6 % 56,3 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 9,0 elever/lärare (bättre värde) 11,0 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 215 034 kr 202 626 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,2 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,4 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Hällefors jämfört med Lindesberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hällefors Lindesberg Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 99 % (bättre värde) 89 % 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 56 % 72 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 16 dagar (bättre värde) 110 dagar

Hälsa

Hälsa — Hällefors jämfört med Lindesberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hällefors Lindesberg Riket
Medellivslängd 78,8 år 80,7 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 14,0 dagar (bättre värde) 14,4 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 9,9 % 9,7 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 90,2 % 92,1 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 60,8 % 63,5 % (bättre värde) 71,0 % (2024)
Dagligrökare, andel 6,9 % 5,4 % (bättre värde) 5,6 % (2024)
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 56,7 % 61,6 % (bättre värde) 66,1 % (2024)

Socialt

Socialt — Hällefors jämfört med Lindesberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hällefors Lindesberg Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 41,4 % 34,6 % (bättre värde) 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 5,7 % 5,0 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Hällefors jämfört med Lindesberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hällefors Lindesberg Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 78,4 % 80,5 % (bättre värde) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 7 403 per 100 000 inv. (bättre värde) 8 610 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Hällefors jämfört med Lindesberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hällefors Lindesberg Riket
Arbetslöshet 20–64 år 6,4 % 5,2 % (bättre värde) 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,3 % (bättre värde) 4,9 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 352 000 kr 382 900 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 10,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 10,4 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 75,6 % 81,1 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 66,6 index (0–100) (bättre värde) 64,2 index (0–100)
Utpendling, andel 18,3 % 29,2 %
Inpendling, andel 16,8 % 24,6 %

Miljö

Miljö — Hällefors jämfört med Lindesberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hällefors Lindesberg Riket
Insamlat kommunalt avfall 558 kg/inv 378 kg/inv (bättre värde)
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 28 % (bättre värde) 24 %
Andel elbilar 1,9 % 3,5 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 5,40 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 5,50 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Hällefors jämfört med Lindesberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hällefors Lindesberg Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,2 per 1 000 inv. 0,2 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 14,8 % (bättre värde) 17,5 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 100,10 kr/kvm (bättre värde) 136,59 kr/kvm
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 31 kr/år (bättre värde) 41 kr/år
Elpris typfastighet inkl. moms 117 kr/kvm (bättre värde) 126 kr/kvm
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 287 kr/kvm 203 kr/kvm (bättre värde)
Fastighetspris småhus 7 769 kr/kvm 11 653 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 1 176 kr/kvm 8 571 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 17 881 kr/kvm 16 968 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 195,4 per 1 000 inv. 188,2 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 90,4 per 1 000 inv. 47,1 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 328,1 per 1 000 inv. 287,6 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 614,0 per 1 000 inv. 522,9 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 50,0 kvm/inv 48,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,2 per 1 000 inv. 0,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 9,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,8 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −9,1 % −2,7 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 5 871 22 494 10 633 801
Mediannettoinkomst 254 700 kr/inv. 281 800 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 79,8 per 100 000 inv. 13,0 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 171 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Hällefors jämfört med Lindesberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hällefors Lindesberg Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 78,0 % 81,0 % (bättre värde) 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 83,0 % 85,0 % (bättre värde) 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 41,5 % 47,2 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 45,0 % 38,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Hällefors jämfört med Lindesberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hällefors Lindesberg Riket
Elever i kulturskola, andel 26,7 % (bättre värde) 12,2 %
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 522 kr/elev (bättre värde) 1 800 kr/elev 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 3,19 lån/inv 3,83 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Hällefors jämfört med Lindesberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hällefors Lindesberg Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 42,6 % (bättre värde) 40,3 % 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Hällefors jämfört med Lindesberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hällefors Lindesberg Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 3,5 % (bättre värde) 5,5 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Hällefors jämfört med Lindesberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hällefors Lindesberg Riket
Cykelväg per invånare 2,69 m/inv (bättre värde) 2,29 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 94,8 % 99,3 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 52,2 % 58,7 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Hällefors jämfört med Lindesberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hällefors Lindesberg Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,4 % (bättre värde) 6,5 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,4 % 4,0 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 11,2 % 11,2 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Hällefors jämfört med Lindesberg, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hällefors Lindesberg Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 26,9 % 31,1 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Hällefors och Lindesberg har nästan identisk kommunalskatt (34,35 % respektive 34,60 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Hällefors (205,3 poäng) 17,3 poäng högre än Lindesberg (188,0 poäng). Medianinkomsten är 9 % högre i Lindesberg (382 900 kr) än i Hällefors (352 000 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Hällefors eller flytta till Lindesberg.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Hällefors eller Lindesberg?

Den totala kommunala skattesatsen är 34,35 % i Hällefors och 34,60 % i Lindesberg (2026). Hällefors har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,25 procentenheter motsvarar i storleksordningen 88 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Hällefors eller Lindesberg?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 205,3 poäng i Hällefors och 188,0 poäng i Lindesberg (2025). Hällefors har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 17,3 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Hällefors eller Lindesberg?

Hällefors har 6 269 invånare och Lindesberg har 23 014 (2025). Lindesberg är alltså den största av de två kommunerna. Lindesberg har ungefär 3,7 gånger fler invånare än Hällefors. Medianinkomsten (20–64 år) är 352 000 kr i Hällefors och 382 900 kr i Lindesberg per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare