Hällefors
33
nyckeltal i topp
vs 3 lika
Ljusnarsberg
16
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Hällefors jämfört med Ljusnarsberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hällefors Ljusnarsberg
Riket
Folkmängd jämförs ej 6 269 4 290 10 605 529 Befolkningsförändring −0,8 % −1,8 % 0,2 % Medelålder 48,2 år 50,8 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 31,2 % 34,7 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 19,3 % 15,9 % 22,4 % Andel utrikes födda 18,5 % 17,8 % 20,8 %
Ekonomi & skatt Ekonomi & skatt — Hällefors jämfört med Ljusnarsberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hällefors Ljusnarsberg
Riket
Kommunal skattesats 34,35 % 33,80 %
★
(bättre värde) 32,38 % Årets resultat −804 kr/inv. 966 kr/inv.
★
(bättre värde) 3 340 kr/inv. Soliditet 28,0 % 56,8 %
★
(bättre värde) 39,3 % Nettokostnad egentlig verksamhet 83 699 kr/inv. 80 534 kr/inv. 69 440 kr/inv.
Skola & förskola Skola & förskola — Hällefors jämfört med Ljusnarsberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hällefors Ljusnarsberg
Riket
Meritvärde åk 9 209,6 poäng
★
(bättre värde) 191,8 poäng 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 212,5 poäng
★
(bättre värde) 191,8 poäng 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 80,0 %
★
(bättre värde) 75,6 % 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 58,2 %
★
(bättre värde) 56,1 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 9,0 elever/lärare 8,9 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 215 034 kr 208 070 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,2 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 4,6 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Hällefors jämfört med Ljusnarsberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hällefors Ljusnarsberg
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 78,8 år
★
(bättre värde) 77,6 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 14,0 dagar
★
(bättre värde) 14,9 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 9,9 %
★
(bättre värde) 10,7 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 90,2 % 96,9 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 60,8 % (2022) 64,8 % (2022)
★
(bättre värde) 71,0 % (2024) Dagligrökare, andel 6,9 % (2022)
★
(bättre värde) 10,2 % (2022) 5,6 % (2024) Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 56,7 % (2022) 56,9 % (2022)
★
(bättre värde) 66,1 % (2024)
Trygghet Trygghet — Hällefors jämfört med Ljusnarsberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hällefors Ljusnarsberg
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 78,4 % (2023) – 79,4 % (2025) Anmälda brott 7 403 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 027 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Hällefors jämfört med Ljusnarsberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hällefors Ljusnarsberg
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 7,1 %
★
(bättre värde) 7,3 % 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,3 %
★
(bättre värde) 5,0 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 352 000 kr 355 000 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 10,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 9,5 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 75,6 % 76,2 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 66,6 index (0–100) 69,5 index (0–100)
★
(bättre värde) – Utpendling, andel 18,3 % 34,9 % – Inpendling, andel 16,8 % 27,0 % –
Boende Boende — Hällefors jämfört med Ljusnarsberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hällefors Ljusnarsberg
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 14,8 % 10,7 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 100,10 kr/kvm
★
(bättre värde) 101,20 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 31,18 kr/kvm
★
(bättre värde) 39,56 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 117 kr/kvm 117 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 287 kr/kvm 287 kr/kvm – Fastighetspris småhus 7 769 kr/kvm 6 678 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 1 176 kr/kvm 1 951 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 17 881 kr/kvm 10 032 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 195,4 per 1 000 inv. 193,7 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 90,4 per 1 000 inv. 85,1 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 328,1 per 1 000 inv. 350,1 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 614,0 per 1 000 inv. 629,6 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 50,0 kvm/inv 55,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 9,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,3 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −9,1 % −8,2 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 5 871 4 044 10 633 801 Mediannettoinkomst 254 700 kr/inv.
★
(bättre värde) 245 400 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 79,8 per 100 000 inv. 0,0 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 171 kr/inv. 4 538 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Hällefors jämfört med Ljusnarsberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hällefors Ljusnarsberg
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 78,3 %
★
(bättre värde) 76,2 % 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 80,9 %
★
(bättre värde) 79,4 % 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 41,5 %
★
(bättre värde) 40,3 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 45,0 % 33,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Hällefors jämfört med Ljusnarsberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hällefors Ljusnarsberg
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 42,6 % (2023) – 63,9 % (2025)
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Hällefors jämfört med Ljusnarsberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hällefors Ljusnarsberg
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 3,5 %
★
(bättre värde) 7,3 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Hällefors jämfört med Ljusnarsberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hällefors Ljusnarsberg
Riket
Cykelväg per invånare 2,69 m/inv
★
(bättre värde) 2,33 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 94,8 % 97,8 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 52,2 %
★
(bättre värde) 24,9 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Hällefors jämfört med Ljusnarsberg, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hällefors Ljusnarsberg
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,4 %
★
(bättre värde) 5,9 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,4 % 4,5 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 11,2 % 13,1 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Ljusnarsberg har lägre kommunalskatt (33,80 %) jämfört med Hällefors (34,35 %), en skillnad på 0,55 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Hällefors (209,6 poäng) 17,8 poäng högre än Ljusnarsberg (191,8 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Hällefors eller flytta till Ljusnarsberg .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Hällefors eller Ljusnarsberg? Den totala kommunala skattesatsen är 34,35 % i Hällefors och 33,80 % i Ljusnarsberg (2026). Ljusnarsberg har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,55 procentenheter motsvarar ungefär 120 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Hällefors eller Ljusnarsberg? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 209,6 poäng i Hällefors och 191,8 poäng i Ljusnarsberg (2026). Hällefors har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 17,8 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Hällefors eller Ljusnarsberg? Hällefors har 6 269 invånare och Ljusnarsberg har 4 290 (2025). Hällefors är alltså den större av de två kommunerna. Hällefors har ungefär 1,5 gånger fler invånare än Ljusnarsberg. Medianinkomsten (20–64 år) är 352 000 kr i Hällefors och 355 000 kr i Ljusnarsberg per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.