Hällefors
23
nyckeltal i topp
vs 2 lika
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Hällefors jämfört med Laxå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hällefors Laxå
Riket
Folkmängd jämförs ej 6 269 5 397 10 605 529 Befolkningsförändring −0,8 % −0,5 % 0,2 % Medelålder 48,2 år 48,1 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 31,2 % 31,0 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 19,3 % 19,7 % 22,4 % Andel utrikes födda 18,5 % 18,2 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Hällefors jämfört med Laxå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hällefors Laxå
Riket
Meritvärde åk 9 209,6 poäng 214,7 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 212,5 poäng 217,1 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 80,0 % 81,0 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 58,2 % 72,4 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 9,0 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,4 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 215 034 kr 226 706 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,2 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 4,6 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Hällefors jämfört med Laxå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hällefors Laxå
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 78,8 år 80,0 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 14,0 dagar
★
(bättre värde) 14,3 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 9,9 %
★
(bättre värde) 11,3 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 90,2 % 90,6 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 60,8 % (2022) 62,1 % (2022)
★
(bättre värde) 71,0 % (2024) Dagligrökare, andel 6,9 % (2022) 5,4 % (2022)
★
(bättre värde) 5,6 % (2024) Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 56,7 % (2022)
★
(bättre värde) 56,2 % (2022) 66,1 % (2024)
Trygghet Trygghet — Hällefors jämfört med Laxå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hällefors Laxå
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 78,4 % (2023) – 79,4 % (2025) Anmälda brott 7 403 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 10 998 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Hällefors jämfört med Laxå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hällefors Laxå
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 7,1 % 5,8 %
★
(bättre värde) 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,3 %
★
(bättre värde) 4,2 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 352 000 kr 375 300 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 10,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,2 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 75,6 % 79,9 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 66,6 index (0–100) 72,3 index (0–100)
★
(bättre värde) – Utpendling, andel 18,3 % 35,4 % – Inpendling, andel 16,8 % 33,2 % –
Boende Boende — Hällefors jämfört med Laxå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hällefors Laxå
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 14,8 %
★
(bättre värde) 18,2 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 100,10 kr/kvm 94,21 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 31,18 kr/kvm
★
(bättre värde) 46,09 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 117 kr/kvm 117 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 287 kr/kvm 224 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 7 769 kr/kvm 11 128 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 1 176 kr/kvm 4 925 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 17 881 kr/kvm 16 565 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 195,4 per 1 000 inv. 210,1 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 90,4 per 1 000 inv. 24,6 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 328,1 per 1 000 inv. 339,4 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 614,0 per 1 000 inv. 574,2 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 50,0 kvm/inv 52,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 9,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,2 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −9,1 % −4,6 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 5 871 5 135 10 633 801 Mediannettoinkomst 254 700 kr/inv. 268 300 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 79,8 per 100 000 inv. 0,0 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 171 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Hällefors jämfört med Laxå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hällefors Laxå
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 78,3 % 82,1 %
★
(bättre värde) 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 80,9 % 85,0 %
★
(bättre värde) 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 41,5 % 45,0 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 45,0 % 48,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Hällefors jämfört med Laxå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hällefors Laxå
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 3,5 %
★
(bättre värde) 4,6 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Hällefors jämfört med Laxå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hällefors Laxå
Riket
Cykelväg per invånare 2,69 m/inv 4,28 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 94,8 % 96,4 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 52,2 %
★
(bättre värde) 44,1 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Hällefors jämfört med Laxå, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Hällefors Laxå
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,4 %
★
(bättre värde) 6,3 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,4 % 3,5 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 11,2 % 11,3 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Hällefors har lägre kommunalskatt (34,35 %) jämfört med Laxå (35,00 %), en skillnad på 0,65 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Laxå (214,7 poäng) 5,1 poäng högre än Hällefors (209,6 poäng). Medianinkomsten är 7 % högre i Laxå (375 300 kr) än i Hällefors (352 000 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Hällefors eller flytta till Laxå .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Hällefors eller Laxå? Den totala kommunala skattesatsen är 34,35 % i Hällefors och 35,00 % i Laxå (2026). Hällefors har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,65 procentenheter motsvarar ungefär 140 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Hällefors eller Laxå? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 209,6 poäng i Hällefors och 214,7 poäng i Laxå (2026). Laxå har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 5,1 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Hällefors eller Laxå? Hällefors har 6 269 invånare och Laxå har 5 397 (2025). Hällefors är alltså den större av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 352 000 kr i Hällefors och 375 300 kr i Laxå per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.