Jämförelse · Jönköpings län
Habo vs Sävsjö — vilket är bäst att bo i? Habo har 13 511 invånare och Sävsjö har 11 531 (2025). Båda kommunerna ligger i Jönköpings län. Av 53 jämförbara nyckeltal har Habo ett bättre värde på 36 och Sävsjö på 14.
vs 3 lika
Sävsjö
14
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Habo jämfört med Sävsjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Sävsjö
Riket
Folkmängd jämförs ej 13 511 11 531 10 605 529 Befolkningsförändring 0,4 % −0,3 % 0,2 % Medelålder 39,5 år 43,5 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 18,6 % 24,3 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 29,9 % 25,0 % 22,4 % Andel utrikes födda 8,2 % 19,4 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Habo jämfört med Sävsjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Sävsjö
Riket
Meritvärde åk 9 227,2 poäng
★
(bättre värde) 221,3 poäng 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 227,6 poäng
★
(bättre värde) 220,9 poäng 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 88,2 %
★
(bättre värde) 86,9 % 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 76,8 % 77,4 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 11,4 elever/lärare 11,3 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 233 190 kr 201 935 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,1 barn/årsarbetare 4,8 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Habo jämfört med Sävsjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Sävsjö
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 83,2 år
★
(bättre värde) 80,8 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 10,7 dagar
★
(bättre värde) 14,0 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 9,4 % 8,9 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 95,9 % 98,4 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 73,7 %
★
(bättre värde) 66,9 % 71,0 % Dagligrökare, andel 3,7 %
★
(bättre värde) 5,7 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 72,3 %
★
(bättre värde) 63,6 % 66,1 %
Trygghet Trygghet — Habo jämfört med Sävsjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Sävsjö
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt – 81,7 % (2022) 79,4 % (2025) Anmälda brott 5 088 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 10 254 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Habo jämfört med Sävsjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Sävsjö
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 3,6 %
★
(bättre värde) 7,9 % 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 3,4 %
★
(bättre värde) 5,2 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 425 600 kr
★
(bättre värde) 371 200 kr 401 400 kr Nystartade företag 10,7 per 1 000 inv. 10,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 89,6 %
★
(bättre värde) 80,1 % 80,9 % Utpendling, andel 63,8 % 32,5 % – Inpendling, andel 42,8 % 25,0 % –
Boende Boende — Habo jämfört med Sävsjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Sävsjö
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,7 per 1 000 inv. 0,7 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 11,3 %
★
(bättre värde) 14,2 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 78,15 kr/kvm
★
(bättre värde) 105,72 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 19,12 kr/kvm
★
(bättre värde) 24,19 kr/kvm – Elpris typfastighet inkl. moms 123 kr/kvm
★
(bättre värde) 124 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 218 kr/kvm
★
(bättre värde) 224 kr/kvm – Fastighetspris småhus 25 229 kr/kvm 9 928 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 20 329 kr/kvm 5 578 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 20 701 kr/kvm 10 039 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 71,3 per 1 000 inv. 163,0 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 43,2 per 1 000 inv. 18,6 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 258,7 per 1 000 inv. 295,2 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 373,1 per 1 000 inv. 476,8 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 45,0 kvm/inv 49,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,7 per 1 000 inv. 0,7 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 4,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 1,3 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 7,3 % −1,6 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 13 922 11 325 10 633 801 Mediannettoinkomst 330 600 kr/inv.
★
(bättre värde) 282 800 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 0,0 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 69,4 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 243 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Habo jämfört med Sävsjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Sävsjö
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 89,9 %
★
(bättre värde) 82,7 % 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 91,7 %
★
(bättre värde) 85,9 % 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 60,9 %
★
(bättre värde) 51,7 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 43,0 % 28,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Habo jämfört med Sävsjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Sävsjö
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 3,9 %
★
(bättre värde) 6,0 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Habo jämfört med Sävsjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Sävsjö
Riket
Cykelväg per invånare 2,09 m/inv 4,65 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,6 %
★
(bättre värde) 99,1 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 54,6 %
★
(bättre värde) 51,8 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Habo jämfört med Sävsjö, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Habo Sävsjö
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,3 %
★
(bättre värde) 6,7 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 2,5 % 3,1 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,6 % 10,1 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Sävsjö har lägre kommunalskatt (33,68 %) jämfört med Habo (33,93 %), en skillnad på 0,25 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Habo (227,2 poäng) 5,9 poäng högre än Sävsjö (221,3 poäng). Medianinkomsten är 15 % högre i Habo (425 600 kr) än i Sävsjö (371 200 kr).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Habo eller flytta till Sävsjö .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Habo eller Sävsjö? Den totala kommunala skattesatsen är 33,93 % i Habo och 33,68 % i Sävsjö (2026). Sävsjö har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,25 procentenheter motsvarar ungefär 50 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Habo eller Sävsjö? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 227,2 poäng i Habo och 221,3 poäng i Sävsjö (2026). Habo har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 5,9 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Habo eller Sävsjö? Habo har 13 511 invånare och Sävsjö har 11 531 (2025). Habo är alltså den större av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 425 600 kr i Habo och 371 200 kr i Sävsjö per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.