Jämförelse · Dalarnas län
Gagnef vs Rättvik — vilket är bäst att bo i? Gagnef har 10 307 invånare och Rättvik har 10 978 (2025). Båda kommunerna ligger i Dalarnas län. Av 56 jämförbara nyckeltal har Gagnef ett bättre värde på 35 och Rättvik på 19.
Gagnef
35
nyckeltal i topp
vs 2 lika
Rättvik
19
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Gagnef jämfört med Rättvik, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gagnef Rättvik
Riket
Folkmängd jämförs ej 10 307 10 978 10 605 529 Befolkningsförändring −0,7 % −0,2 % 0,2 % Medelålder 44,8 år 49,8 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 26,9 % 34,6 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 24,2 % 17,5 % 22,4 % Andel utrikes födda 6,7 % 7,5 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Gagnef jämfört med Rättvik, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gagnef Rättvik
Riket
Meritvärde åk 9 213,4 poäng
★
(bättre värde) 208,9 poäng 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 213,5 poäng
★
(bättre värde) 211,4 poäng 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 89,1 %
★
(bättre värde) 82,1 % 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 72,3 %
★
(bättre värde) 66,3 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 11,5 elever/lärare 11,2 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 208 788 kr 210 970 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,9 barn/årsarbetare 4,6 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Gagnef jämfört med Rättvik, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gagnef Rättvik
Riket
Medellivslängd 84,0 år
★
(bättre värde) 82,8 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 10,9 dagar
★
(bättre värde) 15,5 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 12,3 %
★
(bättre värde) 12,8 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 91,5 % 96,3 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 64,2 % 65,8 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 4,6 %
★
(bättre värde) 5,1 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 61,4 % 63,5 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Gagnef jämfört med Rättvik, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gagnef Rättvik
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 94,7 % 94,8 %
★
(bättre värde) 79,4 % Anmälda brott 4 978 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 9 829 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Gagnef jämfört med Rättvik, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gagnef Rättvik
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 2,2 %
★
(bättre värde) 3,1 % 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 2,4 %
★
(bättre värde) 3,8 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 392 300 kr
★
(bättre värde) 375 400 kr 401 400 kr Nystartade företag 13,2 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 12,7 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 87,5 %
★
(bättre värde) 84,4 % 80,9 % Utpendling, andel 54,4 % 36,5 % – Inpendling, andel 27,3 % 23,6 % –
Boende Boende — Gagnef jämfört med Rättvik, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gagnef Rättvik
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,1 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 8,2 %
★
(bättre värde) 8,5 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 109,62 kr/kvm
★
(bättre värde) 125,35 kr/kvm – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 29 kr/år
★
(bättre värde) 32 kr/år – Elpris typfastighet inkl. moms 142 kr/kvm 142 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 0 kr/kvm
★
(bättre värde) 261 kr/kvm – Fastighetspris småhus 15 046 kr/kvm 18 132 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 11 049 kr/kvm 14 826 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 18 083 kr/kvm 19 617 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 81,4 per 1 000 inv. 144,8 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 10,5 per 1 000 inv. 63,2 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 365,5 per 1 000 inv. 325,6 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 457,4 per 1 000 inv. 534,0 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 47,0 kvm/inv 50,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,1 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,6 per 1 000 inv. 5,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −0,7 % −0,6 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 10 187 10 931 10 633 801 Mediannettoinkomst 297 100 kr/inv.
★
(bättre värde) 276 400 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 0,0 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 36,4 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 946 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Gagnef jämfört med Rättvik, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gagnef Rättvik
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 87,0 %
★
(bättre värde) 84,0 % 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 89,0 %
★
(bättre värde) 86,0 % 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 51,6 %
★
(bättre värde) 50,8 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 30,0 % 38,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Gagnef jämfört med Rättvik, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gagnef Rättvik
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 3,2 %
★
(bättre värde) 4,4 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Gagnef jämfört med Rättvik, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gagnef Rättvik
Riket
Cykelväg per invånare 1,18 m/inv 1,78 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,8 %
★
(bättre värde) 99,0 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 49,8 % 62,0 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Gagnef jämfört med Rättvik, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Gagnef Rättvik
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 5,6 % 7,7 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 4,0 % 3,1 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 12,6 %
★
(bättre värde) 8,9 % 9,0 %
Sammanfattning Gagnef och Rättvik har nästan identisk kommunalskatt (34,27 % respektive 33,80 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Gagnef (213,4 poäng) 4,5 poäng högre än Rättvik (208,9 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Gagnef eller flytta till Rättvik .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Gagnef eller Rättvik? Den totala kommunala skattesatsen är 34,27 % i Gagnef och 33,80 % i Rättvik (2026). Rättvik har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,47 procentenheter motsvarar i storleksordningen 165 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Gagnef eller Rättvik? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 213,4 poäng i Gagnef och 208,9 poäng i Rättvik (2025). Gagnef har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 4,5 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Gagnef eller Rättvik? Gagnef har 10 307 invånare och Rättvik har 10 978 (2025). Rättvik är alltså den största av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 392 300 kr i Gagnef och 375 400 kr i Rättvik per år. Källa: SCB via Kolada.