Kommunatlas
Jämförelse · Skåne län

Eslöv vs Malmö — vilket är bäst att bo i?

Eslöv har 35 126 invånare och Malmö har 367 924 (2025). Båda kommunerna ligger i Skåne län. Av 52 jämförbara nyckeltal har Malmö ett bättre värde på 32 och Eslöv på 18.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Eslöv jämfört med Malmö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eslöv Malmö Riket
Folkmängd jämförs ej 35 126 367 924 10 605 529
Befolkningsförändring 0,6 % 0,6 % 0,2 %
Medelålder 41,3 år 39,2 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 19,2 % 15,4 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 24,8 % 22,5 % 22,4 %
Andel utrikes födda 21,7 % 36,1 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Eslöv jämfört med Malmö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eslöv Malmö Riket
Kommunal skattesats 31,72 % (bättre värde) 32,42 % 32,38 %
Årets resultat 1 676 kr/inv. 2 052 kr/inv. (bättre värde) 3 340 kr/inv.
Soliditet 46,7 % (bättre värde) 45,8 % 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 72 579 kr/inv. 70 845 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Eslöv jämfört med Malmö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eslöv Malmö Riket
Meritvärde åk 9 222,0 poäng 235,5 poäng (bättre värde) 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 223,9 poäng 238,1 poäng (bättre värde) 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 78,3 % 84,4 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 63,6 % 70,3 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 11,4 elever/lärare (bättre värde) 12,1 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 178 047 kr 198 534 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 5,5 barn/årsarbetare 4,9 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Eslöv jämfört med Malmö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eslöv Malmö Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 86,6 % (bättre värde) 77,4 % 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 74 % 78 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 91 dagar – –

Hälsa

Hälsa — Eslöv jämfört med Malmö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eslöv Malmö Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 80,6 år 80,9 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 9,3 dagar 7,7 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 11,1 % 6,3 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 95,0 % (bättre värde) 93,5 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 72,5 % 72,6 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 7,9 % (bättre värde) 8,6 % 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 59,8 % 64,4 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Eslöv jämfört med Malmö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eslöv Malmö Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 34,2 % 30,0 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 5,4 % 5,1 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Eslöv jämfört med Malmö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eslöv Malmö Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 65,7 % (2024) 71,7 % (2025) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 10 393 per 100 000 inv. (bättre värde) 16 183 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Eslöv jämfört med Malmö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eslöv Malmö Riket
Arbetslöshet 18–65 år 8,1 % (bättre värde) 12,4 % 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,8 % (bättre värde) 5,9 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 385 700 kr (bättre värde) 369 100 kr 401 400 kr
Nystartade företag 10,2 per 1 000 inv. 13,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 80,6 % (bättre värde) 74,6 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 69,0 index (0–100) 70,4 index (0–100) (bättre värde) –
Utpendling, andel 60,3 % 28,9 % –
Inpendling, andel 43,4 % 39,4 % –

Miljö

Miljö — Eslöv jämfört med Malmö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eslöv Malmö Riket
Insamlat kommunalt avfall 444 kg/inv 367 kg/inv (bättre värde) 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 38 % 57 % (bättre värde) –
Andel elbilar 6,1 % 9,4 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 6,32 ton CO2-ekv/inv 2,22 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Eslöv jämfört med Malmö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eslöv Malmö Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 3,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 2,8 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,1 per 1 000 inv. 0,4 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 18,3 % 15,7 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 115,17 kr/kvm 74,94 kr/kvm (bättre värde) –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 30,93 kr/kvm 6,34 kr/kvm (bättre värde) –
Elpris typfastighet inkl. moms 164 kr/kvm 157 kr/kvm (bättre värde) –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 244 kr/kvm 224 kr/kvm (bättre värde) –
Fastighetspris småhus 23 039 kr/kvm 43 728 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 15 639 kr/kvm 33 526 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 20 989 kr/kvm 40 607 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 173,3 per 1 000 inv. 233,3 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 74,2 per 1 000 inv. 199,6 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 208,9 per 1 000 inv. 66,5 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 456,4 per 1 000 inv. 499,4 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 43,0 kvm/inv 37,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 3,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 3,2 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,0 per 1 000 inv. 4,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år 2,9 % 5,7 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 35 398 375 059 10 633 801
Mediannettoinkomst 302 400 kr/inv. (bättre värde) 292 900 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 25,6 per 100 000 inv. (bättre värde) 38,9 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 109 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Eslöv jämfört med Malmö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eslöv Malmö Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 80,9 % (bättre värde) 77,4 % 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 83,6 % (bättre värde) 80,1 % 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 48,7 % 51,6 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 41,0 % 48,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Eslöv jämfört med Malmö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eslöv Malmö Riket
Elever i kulturskola, andel 11,0 % (2023) 7,9 % (2024) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 891 kr/elev (2023) 488 kr/elev (2024) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 4,25 lån/inv 5,07 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Eslöv jämfört med Malmö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eslöv Malmö Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 51,2 % (2024) 62,6 % (2025) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Eslöv jämfört med Malmö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eslöv Malmö Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 6,8 % 6,8 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Eslöv jämfört med Malmö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eslöv Malmö Riket
Cykelväg per invånare 2,56 m/inv (bättre värde) 1,54 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 % 100,0 % 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 74,2 % 96,9 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Eslöv jämfört med Malmö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eslöv Malmö Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 5,7 % 8,4 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,8 % 3,4 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,7 % 21,6 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Eslöv jämfört med Malmö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eslöv Malmö Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 43,3 % 56,1 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Eslöv har lägre kommunalskatt (31,72 %) jämfört med Malmö (32,42 %), en skillnad på 0,70 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Malmö (235,5 poäng) 13,5 poäng högre än Eslöv (222,0 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Eslöv eller flytta till Malmö.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Eslöv eller Malmö?

Den totala kommunala skattesatsen är 31,72 % i Eslöv och 32,42 % i Malmö (2026). Eslöv har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,70 procentenheter motsvarar ungefär 150 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Eslöv eller Malmö?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 222,0 poäng i Eslöv och 235,5 poäng i Malmö (2026). Malmö har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 13,5 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Eslöv eller Malmö?

Eslöv har 35 126 invånare och Malmö har 367 924 (2025). Malmö är alltså den större av de två kommunerna. Malmö har ungefär 10,5 gånger fler invånare än Eslöv. Medianinkomsten (20–64 år) är 385 700 kr i Eslöv och 369 100 kr i Malmö per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2023–2026. Jämförelsen omfattar 52 jämförbara nyckeltal mellan Eslöv och Malmö.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.