Eslöv
13
nyckeltal i topp
vs 4 lika
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Eslöv jämfört med Lund, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eslöv Lund
Riket
Folkmängd jämförs ej 35 126 132 333 10 605 529 Befolkningsförändring 0,6 % 0,6 % 0,2 % Medelålder 41,3 år 39,7 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 19,2 % 17,7 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 24,8 % 20,4 % 22,4 % Andel utrikes födda 21,7 % 24,0 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Eslöv jämfört med Lund, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eslöv Lund
Riket
Meritvärde åk 9 224,3 poäng 251,3 poäng
★
(bättre värde) 228,5 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 225,4 poäng 252,4 poäng
★
(bättre värde) 230,3 poäng Behörighet till gymnasiet 84,4 % 89,1 %
★
(bättre värde) 84,2 % Godkänt i alla ämnen åk 9 73,8 % 82,1 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 11,4 elever/lärare
★
(bättre värde) 11,5 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 178 047 kr 204 776 kr 195 147 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,5 barn/årsarbetare 4,9 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Eslöv jämfört med Lund, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eslöv Lund
Riket
Medellivslängd 80,6 år 83,0 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/inv) 9,3 dagar 6,7 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 11,1 % 9,6 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 95,0 %
★
(bättre värde) 94,9 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 72,5 % 77,5 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 7,9 % 3,1 %
★
(bättre värde) 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 59,8 % 74,4 %
★
(bättre värde) 66,1 %
Trygghet Trygghet — Eslöv jämfört med Lund, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eslöv Lund
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 65,7 % 85,4 %
★
(bättre värde) 79,4 % (2025) Anmälda brott 10 393 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 11 174 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Eslöv jämfört med Lund, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eslöv Lund
Riket
Arbetslöshet 20–64 år 6,4 % 5,0 %
★
(bättre värde) 5,4 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,8 % 1,7 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 385 700 kr
★
(bättre värde) 366 300 kr 401 400 kr Nystartade företag 10,2 per 1 000 inv. 10,5 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 80,6 %
★
(bättre värde) 69,0 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) 69,0 index (0–100) 77,8 index (0–100)
★
(bättre värde) – Utpendling, andel 60,3 % 41,1 % – Inpendling, andel 43,4 % 54,9 % –
Boende Boende — Eslöv jämfört med Lund, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eslöv Lund
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 3,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 1,6 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,1 per 1 000 inv. 0,1 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 18,3 % 9,4 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 115,17 kr/kvm 78,12 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 31 kr/år 15 kr/år
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 164 kr/kvm 164 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 244 kr/kvm 244 kr/kvm – Fastighetspris småhus 23 039 kr/kvm 40 303 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 15 639 kr/kvm 36 137 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 20 989 kr/kvm 38 339 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 173,3 per 1 000 inv. 243,6 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 74,2 per 1 000 inv. 170,4 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 208,9 per 1 000 inv. 116,1 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 456,4 per 1 000 inv. 530,1 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 43,0 kvm/inv 41,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 3,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 1,7 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,0 per 1 000 inv. 21,3 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 2,9 % 5,1 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 35 398 133 828 10 633 801 Mediannettoinkomst 302 400 kr/inv.
★
(bättre värde) 301 400 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 25,6 per 100 000 inv. 11,3 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 207 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Eslöv jämfört med Lund, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eslöv Lund
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 80,0 % 83,0 %
★
(bättre värde) 80,0 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 85,0 % 90,0 %
★
(bättre värde) 85,0 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 48,7 % 67,0 %
★
(bättre värde) 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 41,0 % 49,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Eslöv jämfört med Lund, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eslöv Lund
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 6,8 % 2,0 %
★
(bättre värde) 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Eslöv jämfört med Lund, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eslöv Lund
Riket
Cykelväg per invånare 2,56 m/inv 3,30 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 % 100,0 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 74,2 % 92,3 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Eslöv jämfört med Lund, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eslöv Lund
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 5,7 % 6,7 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,8 % 3,4 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,7 %
★
(bättre värde) 9,1 % 9,0 %
Sammanfattning Eslöv och Lund har nästan identisk kommunalskatt (31,72 % respektive 32,42 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Lund (251,3 poäng) 27,0 poäng högre än Eslöv (224,3 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Eslöv eller flytta till Lund .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Eslöv eller Lund? Den totala kommunala skattesatsen är 31,72 % i Eslöv och 32,42 % i Lund (2026). Eslöv har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,70 procentenheter motsvarar i storleksordningen 245 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Eslöv eller Lund? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 224,3 poäng i Eslöv och 251,3 poäng i Lund (2025). Lund har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 27,0 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.
Vilken kommun är störst — Eslöv eller Lund? Eslöv har 35 126 invånare och Lund har 132 333 (2025). Lund är alltså den största av de två kommunerna. Lund har ungefär 3,8 gånger fler invånare än Eslöv. Medianinkomsten (20–64 år) är 385 700 kr i Eslöv och 366 300 kr i Lund per år. Källa: SCB via Kolada.