Eslöv
26
nyckeltal i topp
vs 2 lika
Landskrona
26
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Eslöv jämfört med Landskrona, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eslöv Landskrona
Riket
Folkmängd jämförs ej 35 126 47 571 10 605 529 Befolkningsförändring 0,6 % 0,6 % 0,2 % Medelålder 41,3 år 42,6 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 19,2 % 21,6 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 24,8 % 23,5 % 22,4 % Andel utrikes födda 21,7 % 27,3 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Eslöv jämfört med Landskrona, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eslöv Landskrona
Riket
Meritvärde åk 9 222,0 poäng 232,9 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 223,9 poäng 233,9 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 78,3 % 83,2 %
★
(bättre värde) 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 63,6 % 72,6 %
★
(bättre värde) 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 11,4 elever/lärare
★
(bättre värde) 12,2 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 178 047 kr 171 759 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 5,5 barn/årsarbetare 5,2 barn/årsarbetare
★
(bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Eslöv jämfört med Landskrona, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eslöv Landskrona
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 80,6 år
★
(bättre värde) 80,3 år 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 9,3 dagar 9,3 dagar 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 11,1 % 7,7 %
★
(bättre värde) 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 95,0 % 95,2 %
★
(bättre värde) 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 72,5 %
★
(bättre värde) 68,9 % 71,0 % Dagligrökare, andel 7,9 %
★
(bättre värde) 8,2 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 59,8 %
★
(bättre värde) 52,9 % 66,1 %
Trygghet Trygghet — Eslöv jämfört med Landskrona, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eslöv Landskrona
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 65,7 % (2024) 76,3 % (2025) 79,4 % (2025) Anmälda brott 10 393 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 14 578 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Eslöv jämfört med Landskrona, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eslöv Landskrona
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 8,1 %
★
(bättre värde) 11,4 % 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,8 %
★
(bättre värde) 6,0 % 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 385 700 kr
★
(bättre värde) 368 400 kr 401 400 kr Nystartade företag 10,2 per 1 000 inv. 11,4 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 80,6 %
★
(bättre värde) 76,8 % 80,9 % Företagsklimat (NKI) 69,0 index (0–100) 75,0 index (0–100)
★
(bättre värde) – Utpendling, andel 60,3 % 51,7 % – Inpendling, andel 43,4 % 40,2 % –
Boende Boende — Eslöv jämfört med Landskrona, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eslöv Landskrona
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 3,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 1,3 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 0,1 per 1 000 inv. 1,0 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 18,3 % 17,3 %
★
(bättre värde) 15,1 % VA-taxa för typfastighet 115,17 kr/kvm 84,95 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 30,93 kr/kvm 17,69 kr/kvm
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 164 kr/kvm 135 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 244 kr/kvm 199 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 23 039 kr/kvm 31 890 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 15 639 kr/kvm 24 938 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 20 989 kr/kvm 37 583 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 173,3 per 1 000 inv. 229,9 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 74,2 per 1 000 inv. 102,6 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 208,9 per 1 000 inv. 139,3 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 456,4 per 1 000 inv. 471,8 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 43,0 kvm/inv 41,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 3,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 2,4 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 1,0 per 1 000 inv. 6,0 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år 2,9 % 2,7 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 35 398 47 840 10 633 801 Mediannettoinkomst 302 400 kr/inv.
★
(bättre värde) 287 800 kr/inv. 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 25,6 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 33,6 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 1 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Eslöv jämfört med Landskrona, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eslöv Landskrona
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 80,9 %
★
(bättre värde) 78,0 % 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 83,6 %
★
(bättre värde) 80,5 % 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 48,7 %
★
(bättre värde) 45,6 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 41,0 % 37,0 % 43,0 %
Nöjdhet Nöjdhet — Eslöv jämfört med Landskrona, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eslöv Landskrona
Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 51,2 % (2024) 66,1 % (2025) 63,9 % (2025)
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Eslöv jämfört med Landskrona, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eslöv Landskrona
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 6,8 %
★
(bättre värde) 8,0 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Eslöv jämfört med Landskrona, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eslöv Landskrona
Riket
Cykelväg per invånare 2,56 m/inv 3,18 m/inv
★
(bättre värde) 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 100,0 % 100,0 % 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 74,2 % 87,9 %
★
(bättre värde) 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Eslöv jämfört med Landskrona, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eslöv Landskrona
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 5,7 % 7,3 %
★
(bättre värde) 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,8 % 3,0 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 9,7 %
★
(bättre värde) 9,4 % 9,0 %
Sammanfattning Landskrona har lägre kommunalskatt (31,42 %) jämfört med Eslöv (31,72 %), en skillnad på 0,30 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Landskrona (232,9 poäng) 10,9 poäng högre än Eslöv (222,0 poäng).
Funderar du på att flytta? Se flytta till Eslöv eller flytta till Landskrona .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Eslöv eller Landskrona? Den totala kommunala skattesatsen är 31,72 % i Eslöv och 31,42 % i Landskrona (2026). Landskrona har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,30 procentenheter motsvarar ungefär 60 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Eslöv eller Landskrona? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 222,0 poäng i Eslöv och 232,9 poäng i Landskrona (2026). Landskrona har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 10,9 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Eslöv eller Landskrona? Eslöv har 35 126 invånare och Landskrona har 47 571 (2025). Landskrona är alltså den större av de två kommunerna. Landskrona har ungefär 1,4 gånger fler invånare än Eslöv. Medianinkomsten (20–64 år) är 385 700 kr i Eslöv och 368 400 kr i Landskrona per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.