Kommunatlas
Jämförelse · Kalmar län

Emmaboda vs Hultsfred — vilket är bäst att bo i?

Emmaboda har 8 807 invånare och Hultsfred har 13 484 (2025). Båda kommunerna ligger i Kalmar län. Av 53 jämförbara nyckeltal har Emmaboda ett bättre värde på 34 och Hultsfred på 16.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Emmaboda jämfört med Hultsfred, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Emmaboda Hultsfred Riket
Folkmängd jämförs ej 8 807 13 484 10 605 529
Befolkningsförändring −2,2 % −1,4 % 0,2 %
Medelålder 47,6 år 46,7 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 29,6 % 29,4 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 20,0 % 21,6 % 22,4 %
Andel utrikes födda 20,6 % 21,3 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Emmaboda jämfört med Hultsfred, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Emmaboda Hultsfred Riket
Kommunal skattesats 33,82 % 33,77 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat −1 095 kr/inv. 0 kr/inv. (bättre värde) 3 327 kr/inv.
Soliditet 26,8 % (bättre värde) 26,5 % 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 83 083 kr/inv. 84 851 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Emmaboda jämfört med Hultsfred, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Emmaboda Hultsfred Riket
Meritvärde åk 9 216,4 poäng (bättre värde) 213,7 poäng 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 216,4 poäng (bättre värde) 213,7 poäng 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 78,1 % 78,9 % (bättre värde) 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 56,3 % 66,7 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 9,4 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 199 976 kr 203 623 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,4 barn/årsarbetare (bättre värde) 4,7 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Emmaboda jämfört med Hultsfred, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Emmaboda Hultsfred Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 93 % (bättre värde) 90 % 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 94 % (bättre värde) 73 % 79 %
Väntetid till äldreboende 85 dagar (bättre värde) 189 dagar

Hälsa

Hälsa — Emmaboda jämfört med Hultsfred, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Emmaboda Hultsfred Riket
Medellivslängd 83,0 år (bättre värde) 80,2 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 9,5 dagar (bättre värde) 9,8 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 7,9 % (bättre värde) 10,1 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 95,3 % 96,0 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 66,3 % (bättre värde) 63,9 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 10,7 % 9,3 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 60,3 % (bättre värde) 58,3 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Emmaboda jämfört med Hultsfred, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Emmaboda Hultsfred Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 32,5 % (bättre värde) 38,0 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 5,3 % (bättre värde) 6,1 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Emmaboda jämfört med Hultsfred, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Emmaboda Hultsfred Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 72,1 % 79,4 %
Anmälda brott 11 149 per 100 000 inv. (bättre värde) 11 526 per 100 000 inv. 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Emmaboda jämfört med Hultsfred, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Emmaboda Hultsfred Riket
Arbetslöshet 20–64 år 6,2 % (bättre värde) 6,4 % 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 5,1 % (bättre värde) 5,9 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 377 400 kr (bättre värde) 362 900 kr 401 400 kr
Nystartade företag 7,6 per 1 000 inv. 8,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 79,2 % (bättre värde) 77,5 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 80,1 index (0–100)
Utpendling, andel 26,7 % 31,3 %
Inpendling, andel 27,7 % 24,5 %

Miljö

Miljö — Emmaboda jämfört med Hultsfred, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Emmaboda Hultsfred Riket
Insamlat kommunalt avfall 405 kg/inv (bättre värde) 525 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 31 % (bättre värde) 20 %
Andel elbilar 2,1 % 3,3 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 4,17 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 5,85 ton CO2-ekv/inv 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Emmaboda jämfört med Hultsfred, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Emmaboda Hultsfred Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,2 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 12,3 % 12,3 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 149,20 kr/kvm 86,80 kr/kvm (bättre värde)
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 39 kr/år 21 kr/år (bättre värde)
Elpris typfastighet inkl. moms 150 kr/kvm 146 kr/kvm (bättre värde)
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 216 kr/kvm (bättre värde) 271 kr/kvm
Fastighetspris småhus 8 365 kr/kvm 7 385 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 2 491 kr/kvm 6 652 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 10 558 kr/kvm 9 220 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 154,0 per 1 000 inv. 218,0 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 23,6 per 1 000 inv. 4,9 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 346,8 per 1 000 inv. 314,2 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 524,4 per 1 000 inv. 537,1 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 55,0 kvm/inv 50,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,3 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,2 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,6 per 1 000 inv. 0,6 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −5,9 % −4,4 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 8 308 12 779 10 633 801
Mediannettoinkomst 274 000 kr/inv. (bättre värde) 265 000 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 0,0 per 100 000 inv. (bättre värde) 29,7 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 0 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Emmaboda jämfört med Hultsfred, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Emmaboda Hultsfred Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 80,0 % (bättre värde) 78,0 % 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 86,0 % (bättre värde) 84,0 % 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 51,2 % (bättre värde) 44,6 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 44,0 % 31,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Emmaboda jämfört med Hultsfred, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Emmaboda Hultsfred Riket
Elever i kulturskola, andel 20,9 %
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 284 kr/elev 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 6,73 lån/inv (bättre värde) 5,37 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Emmaboda jämfört med Hultsfred, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Emmaboda Hultsfred Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 39,9 % 63,9 %

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Emmaboda jämfört med Hultsfred, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Emmaboda Hultsfred Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 7,7 % 7,6 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Emmaboda jämfört med Hultsfred, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Emmaboda Hultsfred Riket
Cykelväg per invånare 1,70 m/inv 3,39 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 97,2 % 97,3 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 26,6 % 68,5 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Emmaboda jämfört med Hultsfred, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Emmaboda Hultsfred Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 6,9 % 7,2 % (bättre värde) 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 2,6 % 3,6 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 19,4 % (bättre värde) 11,9 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Emmaboda jämfört med Hultsfred, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Emmaboda Hultsfred Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 30,6 % (bättre värde) 28,7 % 48,5 %

Sammanfattning

Emmaboda och Hultsfred har nästan identisk kommunalskatt (33,82 % respektive 33,77 %).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Emmaboda eller flytta till Hultsfred.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Emmaboda eller Hultsfred?

Den totala kommunala skattesatsen är 33,82 % i Emmaboda och 33,77 % i Hultsfred (2026). Hultsfred har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Emmaboda eller Hultsfred?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 216,4 poäng i Emmaboda och 213,7 poäng i Hultsfred (2025). Emmaboda har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 2,7 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Emmaboda eller Hultsfred?

Emmaboda har 8 807 invånare och Hultsfred har 13 484 (2025). Hultsfred är alltså den största av de två kommunerna. Hultsfred har ungefär 1,5 gånger fler invånare än Emmaboda. Medianinkomsten (20–64 år) är 377 400 kr i Emmaboda och 362 900 kr i Hultsfred per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare