Kommunatlas
Jämförelse · Jönköpings län

Eksjö vs Sävsjö — vilket är bäst att bo i?

Eksjö har 17 660 invånare och Sävsjö har 11 531 (2025). Båda kommunerna ligger i Jönköpings län. Av 56 jämförbara nyckeltal har Eksjö ett bättre värde på 33 och Sävsjö på 23.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Eksjö jämfört med Sävsjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eksjö Sävsjö Riket
Folkmängd jämförs ej 17 660 11 531 10 605 529
Befolkningsförändring −0,7 % −0,3 % 0,2 %
Medelålder 44,9 år 43,5 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 26,5 % 24,3 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 22,2 % 25,0 % 22,4 %
Andel utrikes födda 15,0 % 19,4 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Eksjö jämfört med Sävsjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eksjö Sävsjö Riket
Kommunal skattesats 34,02 % 33,68 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 2 248 kr/inv. (bättre värde) −1 169 kr/inv. 3 340 kr/inv.
Soliditet 45,3 % 61,2 % (bättre värde) 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 78 777 kr/inv. 80 830 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Eksjö jämfört med Sävsjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eksjö Sävsjö Riket
Meritvärde åk 9 215,8 poäng 221,3 poäng (bättre värde) 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 216,0 poäng 220,9 poäng (bättre värde) 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 81,3 % 86,9 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 63,7 % 77,4 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 9,4 elever/lärare (bättre värde) 11,3 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 206 376 kr 201 935 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,9 barn/årsarbetare 4,8 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Eksjö jämfört med Sävsjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eksjö Sävsjö Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 86,9 % 89,6 % (bättre värde) 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 79 % 89 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 61 dagar 20 dagar (bättre värde) –

Hälsa

Hälsa — Eksjö jämfört med Sävsjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eksjö Sävsjö Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,6 år (bättre värde) 80,8 år 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 12,5 dagar (bättre värde) 14,0 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 9,3 % 8,9 % (bättre värde) 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 97,3 % 98,4 % (bättre värde) 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 73,1 % (bättre värde) 66,9 % 71,0 %
Dagligrökare, andel 6,5 % 5,7 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 67,2 % (bättre värde) 63,6 % 66,1 %

Socialt

Socialt — Eksjö jämfört med Sävsjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eksjö Sävsjö Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 35,2 % 32,3 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 4,3 % (bättre värde) 5,0 % 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Eksjö jämfört med Sävsjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eksjö Sävsjö Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 80,2 % (2022) 81,7 % (2022) (bättre värde) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 11 858 per 100 000 inv. 10 254 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Eksjö jämfört med Sävsjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eksjö Sävsjö Riket
Arbetslöshet 18–65 år 6,3 % (bättre värde) 7,9 % 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 5,1 % (bättre värde) 5,2 % 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 385 400 kr (bättre värde) 371 200 kr 401 400 kr
Nystartade företag 9,6 per 1 000 inv. 10,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 82,1 % (bättre värde) 80,1 % 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 78,8 index (0–100) – –
Utpendling, andel 26,3 % 32,5 % –
Inpendling, andel 37,8 % 25,0 % –

Miljö

Miljö — Eksjö jämfört med Sävsjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eksjö Sävsjö Riket
Insamlat kommunalt avfall 423 kg/inv 378 kg/inv (bättre värde) 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 16 % 25 % (bättre värde) –
Andel elbilar 4,7 % (bättre värde) 4,1 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 6,35 ton CO2-ekv/inv 5,60 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Eksjö jämfört med Sävsjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eksjö Sävsjö Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 1,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 1,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,7 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 10,7 % (bättre värde) 14,2 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 86,19 kr/kvm (bättre värde) 105,72 kr/kvm –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 24,16 kr/kvm (bättre värde) 24,19 kr/kvm –
Elpris typfastighet inkl. moms 115 kr/kvm (bättre värde) 124 kr/kvm –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 213 kr/kvm (bättre värde) 224 kr/kvm –
Fastighetspris småhus 15 396 kr/kvm 9 928 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 14 135 kr/kvm 5 578 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 16 657 kr/kvm 10 039 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 228,0 per 1 000 inv. 163,0 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 39,0 per 1 000 inv. 18,6 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 256,5 per 1 000 inv. 295,2 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 523,5 per 1 000 inv. 476,8 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 50,0 kvm/inv 49,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 2,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,7 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 10,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 1,3 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −0,7 % −1,6 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 17 450 11 325 10 633 801
Mediannettoinkomst 292 100 kr/inv. (bättre värde) 282 800 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 17,0 per 100 000 inv. (bättre värde) 69,4 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 176 kr/inv. 243 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Eksjö jämfört med Sävsjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eksjö Sävsjö Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 83,9 % (bättre värde) 82,7 % 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 86,1 % (bättre värde) 85,9 % 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 52,2 % (bättre värde) 51,7 % 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 41,0 % 28,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Eksjö jämfört med Sävsjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eksjö Sävsjö Riket
Elever i kulturskola, andel 13,7 % (bättre värde) 7,6 % –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 280 kr/elev (2024) 1 169 kr/elev (2024) (bättre värde) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 4,77 lån/inv 5,87 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Eksjö jämfört med Sävsjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eksjö Sävsjö Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 64,8 % (2022) (bättre värde) 53,8 % (2022) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Eksjö jämfört med Sävsjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eksjö Sävsjö Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,8 % (bättre värde) 6,0 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Eksjö jämfört med Sävsjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eksjö Sävsjö Riket
Cykelväg per invånare 4,61 m/inv 4,65 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,0 % 99,1 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 65,7 % (bättre värde) 51,8 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Eksjö jämfört med Sävsjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eksjö Sävsjö Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,4 % (bättre värde) 6,7 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,4 % 3,1 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 10,4 % (bättre värde) 10,1 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Eksjö jämfört med Sävsjö, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eksjö Sävsjö Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 40,3 % (bättre värde) 32,7 % 48,5 %

Sammanfattning

Sävsjö har lägre kommunalskatt (33,68 %) jämfört med Eksjö (34,02 %), en skillnad på 0,34 procentenheter. På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Sävsjö (221,3 poäng) 5,5 poäng högre än Eksjö (215,8 poäng).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Eksjö eller flytta till Sävsjö.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Eksjö eller Sävsjö?

Den totala kommunala skattesatsen är 34,02 % i Eksjö och 33,68 % i Sävsjö (2026). Sävsjö har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,34 procentenheter motsvarar ungefär 70 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Eksjö eller Sävsjö?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 215,8 poäng i Eksjö och 221,3 poäng i Sävsjö (2026). Sävsjö har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 5,5 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Eksjö eller Sävsjö?

Eksjö har 17 660 invånare och Sävsjö har 11 531 (2025). Eksjö är alltså den större av de två kommunerna. Eksjö har ungefär 1,5 gånger fler invånare än Sävsjö. Medianinkomsten (20–64 år) är 385 400 kr i Eksjö och 371 200 kr i Sävsjö per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2022–2026. Jämförelsen omfattar 56 jämförbara nyckeltal mellan Eksjö och Sävsjö.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.