Jämförelse · Jönköpings län
Eksjö vs Gislaved — vilket är bäst att bo i? Eksjö har 17 660 invånare och Gislaved har 28 641 (2025). Båda kommunerna ligger i Jönköpings län. Av 53 jämförbara nyckeltal har Eksjö ett bättre värde på 27 och Gislaved på 25.
Eksjö
27
nyckeltal i topp
vs 1 lika
Gislaved
25
nyckeltal i topp
"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett
nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd
och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare
på.
Befolkning Befolkning — Eksjö jämfört med Gislaved, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eksjö Gislaved
Riket
Folkmängd jämförs ej 17 660 28 641 10 605 529 Befolkningsförändring −0,7 % −1,0 % 0,2 % Medelålder 44,9 år 43,6 år 42,4 år Andel invånare 65 år och äldre 26,5 % 22,6 % 21,1 % Andel invånare 0–19 år 22,2 % 23,2 % 22,4 % Andel utrikes födda 15,0 % 25,5 % 20,8 %
Skola & förskola Skola & förskola — Eksjö jämfört med Gislaved, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eksjö Gislaved
Riket
Meritvärde åk 9 215,8 poäng 216,8 poäng
★
(bättre värde) 229,7 poäng Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 216,0 poäng 218,5 poäng
★
(bättre värde) 231,1 poäng Behörighet till gymnasiet 81,3 %
★
(bättre värde) 77,5 % 83,6 % Godkänt i alla ämnen åk 9 63,7 %
★
(bättre värde) 57,5 % 72,1 % Elever per lärare i grundskolan 9,4 elever/lärare
★
(bättre värde) 10,6 elever/lärare 11,9 elever/lärare Kostnad förskola per inskrivet barn 206 376 kr 194 633 kr 195 903 kr Barn per årsarbetare i förskolan 4,9 barn/årsarbetare 4,9 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare
Hälsa Hälsa — Eksjö jämfört med Gislaved, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eksjö Gislaved
Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 81,6 år 82,2 år
★
(bättre värde) 81,8 år Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 12,5 dagar 11,1 dagar
★
(bättre värde) 10,1 dagar Psykisk ohälsa barn och unga 9,3 %
★
(bättre värde) 10,1 % 10,0 % MPR-vaccinerade 2-åringar 97,3 %
★
(bättre värde) 95,8 % 93,4 % Bra självskattat hälsotillstånd 73,1 % 74,0 %
★
(bättre värde) 71,0 % Dagligrökare, andel 6,5 %
★
(bättre värde) 8,2 % 5,6 % Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 67,2 %
★
(bättre värde) 61,0 % 66,1 %
Trygghet Trygghet — Eksjö jämfört med Gislaved, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eksjö Gislaved
Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 80,2 % (2022) 73,6 % (2025) 79,4 % (2025) Anmälda brott 11 858 per 100 000 inv. 10 063 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.
Arbete & näringsliv Arbete & näringsliv — Eksjö jämfört med Gislaved, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eksjö Gislaved
Riket
Arbetslöshet 18–65 år 6,3 %
★
(bättre värde) 6,6 % 7,0 % Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 5,1 % 4,9 %
★
(bättre värde) 4,0 % Medianinkomst 20–64 år 385 400 kr 387 400 kr
★
(bättre värde) 401 400 kr Nystartade företag 9,6 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 8,1 per 1 000 inv. 11,5 per 1 000 inv. Sysselsättningsgrad 20–64 år 82,1 % 83,4 %
★
(bättre värde) 80,9 % Företagsklimat (NKI) 78,8 index (0–100)
★
(bättre värde) 71,4 index (0–100) – Utpendling, andel 26,3 % 22,9 % – Inpendling, andel 37,8 % 26,4 % –
Boende Boende — Eksjö jämfört med Gislaved, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eksjö Gislaved
Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 1,1 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv. Färdigställda bostäder i småhus 1,8 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,6 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv. Trångboddhet i flerbostadshus 10,7 %
★
(bättre värde) 22,0 % 15,1 % VA-taxa för typfastighet 86,19 kr/kvm 85,00 kr/kvm
★
(bättre värde) – Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 24,16 kr/kvm 19,72 kr/kvm
★
(bättre värde) – Elpris typfastighet inkl. moms 115 kr/kvm
★
(bättre värde) 125 kr/kvm – Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 213 kr/kvm 208 kr/kvm
★
(bättre värde) – Fastighetspris småhus 15 396 kr/kvm 11 815 kr/kvm 28 884 kr/kvm Fastighetspris bostadsrätt 14 135 kr/kvm 6 576 kr/kvm 39 813 kr/kvm Fastighetspris fritidshus 16 657 kr/kvm 20 338 kr/kvm 29 242 kr/kvm Bostäder med hyresrätt 228,0 per 1 000 inv. 170,1 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv. Bostäder med bostadsrätt 39,0 per 1 000 inv. 43,8 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv. Bostäder med äganderätt 256,5 per 1 000 inv. 265,0 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv. Bostäder totalt 523,5 per 1 000 inv. 479,0 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv. Genomsnittlig boyta 50,0 kvm/inv 47,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv Färdigställda bostäder, nybyggnad 2,9 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 0,6 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv. Bostäder som beviljats bygglov, två år 10,7 per 1 000 inv.
★
(bättre värde) 3,3 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv. Befolkningsförändring, fem år −0,7 % −3,4 % 2,2 % Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 17 450 27 418 10 633 801 Mediannettoinkomst 292 100 kr/inv. 298 900 kr/inv.
★
(bättre värde) 311 000 kr/inv. Verkställda vräkningar 17,0 per 100 000 inv. 10,5 per 100 000 inv.
★
(bättre värde) 31,4 per 100 000 inv. Kostnad bostadsverksamhet 176 kr/inv. 6 kr/inv. 316 kr/inv.
Demokrati Demokrati — Eksjö jämfört med Gislaved, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eksjö Gislaved
Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 83,9 %
★
(bättre värde) 79,3 % 82,3 % Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 86,1 %
★
(bättre värde) 82,3 % 84,9 % Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 52,2 %
★
(bättre värde) 46,8 % 53,4 % Kvinnor i kommunfullmäktige 41,0 % 33,0 % 43,0 %
Arbetsmarknad Arbetsmarknad — Eksjö jämfört med Gislaved, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eksjö Gislaved
Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,8 %
★
(bättre värde) 4,9 % 5,0 %
Infrastruktur Infrastruktur — Eksjö jämfört med Gislaved, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eksjö Gislaved
Riket
Cykelväg per invånare 4,61 m/inv
★
(bättre värde) 4,38 m/inv 2,67 m/inv Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,0 % 99,3 %
★
(bättre värde) 100,0 % Hushåll med hållplats inom 500 m 65,7 %
★
(bättre värde) 58,4 % 80,9 %
Äldreomsorg Äldreomsorg — Eksjö jämfört med Gislaved, med
rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eksjö Gislaved
Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,4 %
★
(bättre värde) 6,9 % 6,8 % Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,4 % 3,6 % 3,8 % Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 10,4 % 10,9 %
★
(bättre värde) 9,0 %
Sammanfattning Gislaved har lägre kommunalskatt (33,75 %) jämfört med Eksjö (34,02 %), en skillnad på 0,27 procentenheter.
Funderar du på att flytta? Se flytta till Eksjö eller flytta till Gislaved .
Vanliga frågor
Vilken kommun har lägst skatt — Eksjö eller Gislaved? Den totala kommunala skattesatsen är 34,02 % i Eksjö och 33,75 % i Gislaved (2026). Gislaved har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,27 procentenheter motsvarar ungefär 60 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.
Var är skolresultaten bäst — Eksjö eller Gislaved? Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 215,8 poäng i Eksjö och 216,8 poäng i Gislaved (2026). Gislaved har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 1,0 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.
Vilken kommun är störst — Eksjö eller Gislaved? Eksjö har 17 660 invånare och Gislaved har 28 641 (2025). Gislaved är alltså den större av de två kommunerna. Gislaved har ungefär 1,6 gånger fler invånare än Eksjö. Medianinkomsten (20–64 år) är 385 400 kr i Eksjö och 387 400 kr i Gislaved per år. Källa: Kolada.
Källor Folkmängd: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N01951, 2025.
Kommunal skattesats: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00900, 2026.
Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada
(RKA), nyckeltal N00906, 2024.
Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada
(RKA), nyckeltal N15504, 2026.
Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.