Kommunatlas
Jämförelse · Jönköpings län

Eksjö vs Habo — vilket är bäst att bo i?

Eksjö har 17 660 invånare och Habo har 13 511 (2025). Båda kommunerna ligger i Jönköpings län. Av 55 jämförbara nyckeltal har Habo ett bättre värde på 37 och Eksjö på 18.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Eksjö jämfört med Habo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eksjö Habo Riket
Folkmängd jämförs ej 17 660 13 511 10 605 529
Befolkningsförändring −0,7 % 0,4 % 0,2 %
Medelålder 44,9 år 39,5 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 26,5 % 18,6 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 22,2 % 29,9 % 22,4 %
Andel utrikes födda 15,0 % 8,2 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Eksjö jämfört med Habo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eksjö Habo Riket
Kommunal skattesats 34,02 % 33,93 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat 2 248 kr/inv. 3 600 kr/inv. (bättre värde) 3 327 kr/inv.
Soliditet 45,3 % 47,5 % (bättre värde) 39,4 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 78 777 kr/inv. 70 846 kr/inv. 69 112 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Eksjö jämfört med Habo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eksjö Habo Riket
Meritvärde åk 9 217,9 poäng 230,1 poäng (bättre värde) 228,5 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 219,8 poäng 232,4 poäng (bättre värde) 230,3 poäng
Behörighet till gymnasiet 79,2 % 80,9 % (bättre värde) 84,2 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 66,7 % 71,3 % (bättre värde) 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 9,4 elever/lärare (bättre värde) 11,4 elever/lärare 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 206 376 kr 233 190 kr 195 147 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,9 barn/årsarbetare (bättre värde) 5,1 barn/årsarbetare 5,1 barn/årsarbetare

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Eksjö jämfört med Habo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eksjö Habo Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 87 % 95 % (bättre värde) 85 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 79 % 87 % (bättre värde) 79 %
Väntetid till äldreboende 61 dagar (bättre värde) 90 dagar

Hälsa

Hälsa — Eksjö jämfört med Habo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eksjö Habo Riket
Medellivslängd 81,6 år 83,2 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/inv) 12,5 dagar 10,7 dagar (bättre värde) 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 9,3 % (bättre värde) 9,4 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 97,3 % (bättre värde) 95,9 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 73,1 % 73,7 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 6,5 % 3,7 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 67,2 % 72,3 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Eksjö jämfört med Habo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eksjö Habo Riket
Barn 0–17 år i biståndshushåll 35,2 % 26,5 % (bättre värde) 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 4,3 % 1,9 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Eksjö jämfört med Habo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eksjö Habo Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 80,2 % 79,4 % (2025)
Anmälda brott 11 858 per 100 000 inv. 5 088 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Eksjö jämfört med Habo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eksjö Habo Riket
Arbetslöshet 20–64 år 5,6 % 2,6 % (bättre värde) 5,4 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 5,1 % 3,4 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 385 400 kr 425 600 kr (bättre värde) 401 400 kr
Nystartade företag 9,6 per 1 000 inv. 10,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 82,1 % 89,6 % (bättre värde) 80,9 %
Företagsklimat (NKI) 78,8 index (0–100)
Utpendling, andel 26,3 % 63,8 %
Inpendling, andel 37,8 % 42,8 %

Miljö

Miljö — Eksjö jämfört med Habo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eksjö Habo Riket
Insamlat kommunalt avfall 366 kg/inv (bättre värde) 414 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 16 % (bättre värde) 12 %
Andel elbilar 4,7 % 8,6 % (bättre värde) 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 6,35 ton CO2-ekv/inv 3,82 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Eksjö jämfört med Habo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eksjö Habo Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 1,1 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 1,8 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,7 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 10,7 % (bättre värde) 11,3 % 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 86,19 kr/kvm 78,15 kr/kvm (bättre värde)
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 24 kr/år 19 kr/år (bättre värde)
Elpris typfastighet inkl. moms 115 kr/kvm (bättre värde) 123 kr/kvm
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 213 kr/kvm (bättre värde) 218 kr/kvm
Fastighetspris småhus 15 396 kr/kvm 25 229 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 14 135 kr/kvm 20 329 kr/kvm 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 16 657 kr/kvm 20 701 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 228,0 per 1 000 inv. 71,3 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 39,0 per 1 000 inv. 43,2 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 256,5 per 1 000 inv. 258,7 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 523,5 per 1 000 inv. 373,1 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 50,0 kvm/inv 45,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 2,9 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,7 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 10,7 per 1 000 inv. (bättre värde) 4,7 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −0,7 % 7,3 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 17 450 13 922 10 633 801
Mediannettoinkomst 292 100 kr/inv. 330 600 kr/inv. (bättre värde) 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 17,0 per 100 000 inv. 0,0 per 100 000 inv. (bättre värde) 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 176 kr/inv. 0 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Eksjö jämfört med Habo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eksjö Habo Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 82,0 % 89,0 % (bättre värde) 80,0 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 87,0 % 92,0 % (bättre värde) 85,0 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 52,2 % 60,9 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 41,0 % 43,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Eksjö jämfört med Habo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eksjö Habo Riket
Elever i kulturskola, andel 13,7 % 27,2 % (bättre värde)
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 1 280 kr/elev 1 116 kr/elev (bättre värde) 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 4,77 lån/inv 4,93 lån/inv (bättre värde) 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Eksjö jämfört med Habo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eksjö Habo Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 64,8 % 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Eksjö jämfört med Habo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eksjö Habo Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,8 % 3,9 % (bättre värde) 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Eksjö jämfört med Habo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eksjö Habo Riket
Cykelväg per invånare 4,61 m/inv (bättre värde) 2,09 m/inv 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 99,0 % 99,6 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 65,7 % (bättre värde) 54,6 % 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Eksjö jämfört med Habo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eksjö Habo Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 7,4 % (bättre värde) 7,3 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 3,4 % 2,5 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 10,4 % (bättre värde) 9,6 % 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Eksjö jämfört med Habo, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Eksjö Habo Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 40,3 % 48,2 % (bättre värde) 48,5 %

Sammanfattning

Eksjö och Habo har nästan identisk kommunalskatt (34,02 % respektive 33,93 %). På skolresultat (meritvärde åk 9) ligger Habo (230,1 poäng) 12,2 poäng högre än Eksjö (217,9 poäng). Medianinkomsten är 10 % högre i Habo (425 600 kr) än i Eksjö (385 400 kr).

Funderar du på att flytta? Se flytta till Eksjö eller flytta till Habo.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Eksjö eller Habo?

Den totala kommunala skattesatsen är 34,02 % i Eksjö och 33,93 % i Habo (2026). Habo har alltså lägst kommunalskatt av de två. Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: SCB via Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Eksjö eller Habo?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 217,9 poäng i Eksjö och 230,1 poäng i Habo (2025). Habo har högst meritvärde av de två. Skillnaden är 12,2 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Skolverket via Kolada.

Vilken kommun är störst — Eksjö eller Habo?

Eksjö har 17 660 invånare och Habo har 13 511 (2025). Eksjö är alltså den största av de två kommunerna. Eksjö har ungefär 1,3 gånger fler invånare än Habo. Medianinkomsten (20–64 år) är 385 400 kr i Eksjö och 425 600 kr i Habo per år. Källa: SCB via Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare