Kommunatlas
Jämförelse · Jämtlands län

Bräcke vs Ragunda — vilket är bäst att bo i?

Bräcke har 5 950 invånare och Ragunda har 5 152 (2025). Båda kommunerna ligger i Jämtlands län. Av 50 jämförbara nyckeltal har Ragunda ett bättre värde på 31 och Bräcke på 18.

"I topp" avser kommunen med det mer fördelaktiga värdet på ett nyckeltal. Nyckeltal utan tydlig bättre/sämre-riktning (t.ex. folkmängd och medelålder) visas med båda kommunernas värde men utses ingen vinnare på.

Befolkning

Befolkning — Bräcke jämfört med Ragunda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bräcke Ragunda Riket
Folkmängd jämförs ej 5 950 5 152 10 605 529
Befolkningsförändring −1,4 % 0,1 % 0,2 %
Medelålder 48,7 år 48,1 år 42,4 år
Andel invånare 65 år och äldre 31,3 % 30,8 % 21,1 %
Andel invånare 0–19 år 18,6 % 19,8 % 22,4 %
Andel utrikes födda 13,2 % 11,7 % 20,8 %

Ekonomi & skatt

Ekonomi & skatt — Bräcke jämfört med Ragunda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bräcke Ragunda Riket
Kommunal skattesats 35,09 % 34,92 % (bättre värde) 32,38 %
Årets resultat −2 768 kr/inv. −347 kr/inv. (bättre värde) 3 340 kr/inv.
Soliditet −6,2 % 19,8 % (bättre värde) 39,3 %
Nettokostnad egentlig verksamhet 85 128 kr/inv. 77 510 kr/inv. 69 440 kr/inv.

Skola & förskola

Skola & förskola — Bräcke jämfört med Ragunda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bräcke Ragunda Riket
Meritvärde åk 9 207,5 poäng 209,0 poäng (bättre värde) 229,7 poäng
Meritvärde åk 9 exkl. nyinvandrade 210,3 poäng 212,2 poäng (bättre värde) 231,1 poäng
Behörighet till gymnasiet 75,0 % 75,4 % (bättre värde) 83,6 %
Godkänt i alla ämnen åk 9 61,7 % (bättre värde) 60,7 % 72,1 %
Elever per lärare i grundskolan 9,4 elever/lärare 9,0 elever/lärare (bättre värde) 11,9 elever/lärare
Kostnad förskola per inskrivet barn 210 920 kr 248 912 kr 195 903 kr
Barn per årsarbetare i förskolan 4,3 barn/årsarbetare (2025) 3,7 barn/årsarbetare (2024) 5,1 barn/årsarbetare (2025)

Vård & omsorg

Vård & omsorg — Bräcke jämfört med Ragunda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bräcke Ragunda Riket
Brukarnöjdhet hemtjänst 90,9 % 93,7 % (bättre värde) 84,9 %
Brukarnöjdhet särskilt boende 77 % (bättre värde) 73 % 79 %
Väntetid till äldreboende 138 dagar – –

Hälsa

Hälsa — Bräcke jämfört med Ragunda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bräcke Ragunda Riket
Medellivslängd för män (femårsmedel) 79,7 år 80,3 år (bättre värde) 81,8 år
Sjukpenningtal (dagar/försäkrad 16–64 år) 16,9 dagar (bättre värde) 18,0 dagar 10,1 dagar
Psykisk ohälsa barn och unga 11,4 % (bättre värde) 11,9 % 10,0 %
MPR-vaccinerade 2-åringar 97,1 % (bättre värde) 89,1 % 93,4 %
Bra självskattat hälsotillstånd 62,1 % 62,5 % (bättre värde) 71,0 %
Dagligrökare, andel 7,7 % 7,5 % (bättre värde) 5,6 %
Fysiskt aktiva minst 150 min/vecka 55,5 % 57,2 % (bättre värde) 66,1 %

Socialt

Socialt — Bräcke jämfört med Ragunda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bräcke Ragunda Riket
Andel av biståndsmottagarna som är 0–17 år 33,7 % 32,0 % 29,5 %
Skuldsatta hos Kronofogden, andel 5,7 % 5,1 % (bättre värde) 4,0 %

Trygghet

Trygghet — Bräcke jämfört med Ragunda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bräcke Ragunda Riket
Trygghet utomhus när det är mörkt 91,4 % (2024) 94,3 % (2025) 79,4 % (2025)
Anmälda brott 11 948 per 100 000 inv. 8 118 per 100 000 inv. (bättre värde) 13 581 per 100 000 inv.

Arbete & näringsliv

Arbete & näringsliv — Bräcke jämfört med Ragunda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bräcke Ragunda Riket
Arbetslöshet 18–65 år 4,7 % (bättre värde) 5,5 % 7,0 %
Ungdomsarbetslöshet 16–24 år 4,4 % 4,3 % (bättre värde) 4,0 %
Medianinkomst 20–64 år 366 700 kr (bättre värde) 354 000 kr 401 400 kr
Nystartade företag 9,9 per 1 000 inv. 19,5 per 1 000 inv. (bättre värde) 11,5 per 1 000 inv.
Sysselsättningsgrad 20–64 år 82,1 % 83,1 % (bättre värde) 80,9 %
Utpendling, andel 35,8 % 26,9 % –
Inpendling, andel 20,8 % 18,4 % –

Miljö

Miljö — Bräcke jämfört med Ragunda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bräcke Ragunda Riket
Insamlat kommunalt avfall 403 kg/inv (bättre värde) 500 kg/inv 424 kg/inv
Ekologiska livsmedel i kommunens verksamhet 12 % 16 % (bättre värde) –
Andel elbilar 2,3 % (bättre värde) 1,5 % 8,6 %
Växthusgasutsläpp per capita 6,43 ton CO2-ekv/inv 6,39 ton CO2-ekv/inv (bättre värde) 4,50 ton CO2-ekv/inv

Boende

Boende — Bräcke jämfört med Ragunda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bräcke Ragunda Riket
Färdigställda bostäder i flerbostadshus 0,0 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 2,4 per 1 000 inv.
Färdigställda bostäder i småhus 0,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 0,5 per 1 000 inv.
Trångboddhet i flerbostadshus 12,2 % 11,0 % (bättre värde) 15,1 %
VA-taxa för typfastighet 116,69 kr/kvm 108,55 kr/kvm (bättre värde) –
Sophämtningsavgift typfastighet inkl. moms 37,01 kr/kvm 17,78 kr/kvm (bättre värde) –
Elpris typfastighet inkl. moms 140 kr/kvm 127 kr/kvm (bättre värde) –
Fjärrvärmepris typfastighet inkl. moms 286 kr/kvm 266 kr/kvm (bättre värde) –
Fastighetspris småhus 8 558 kr/kvm 5 294 kr/kvm 28 884 kr/kvm
Fastighetspris bostadsrätt 803 kr/kvm – 39 813 kr/kvm
Fastighetspris fritidshus 9 059 kr/kvm 5 033 kr/kvm 29 242 kr/kvm
Bostäder med hyresrätt 167,6 per 1 000 inv. 168,9 per 1 000 inv. 194,9 per 1 000 inv.
Bostäder med bostadsrätt 19,3 per 1 000 inv. 0,0 per 1 000 inv. 121,3 per 1 000 inv.
Bostäder med äganderätt 395,0 per 1 000 inv. 396,4 per 1 000 inv. 182,6 per 1 000 inv.
Bostäder totalt 581,8 per 1 000 inv. 565,2 per 1 000 inv. 498,9 per 1 000 inv.
Genomsnittlig boyta 55,0 kvm/inv 54,0 kvm/inv 42,0 kvm/inv
Färdigställda bostäder, nybyggnad 0,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 3,0 per 1 000 inv.
Bostäder som beviljats bygglov, två år 0,2 per 1 000 inv. (bättre värde) 0,0 per 1 000 inv. 6,4 per 1 000 inv.
Befolkningsförändring, fem år −3,7 % −1,1 % 2,2 %
Befolkningsprognos om fem år jämförs ej 5 698 5 019 10 633 801
Mediannettoinkomst 267 400 kr/inv. (bättre värde) 266 800 kr/inv. 311 000 kr/inv.
Verkställda vräkningar 0,0 per 100 000 inv. (bättre värde) 38,8 per 100 000 inv. 31,4 per 100 000 inv.
Kostnad bostadsverksamhet 6 536 kr/inv. 6 112 kr/inv. 316 kr/inv.

Demokrati

Demokrati — Bräcke jämfört med Ragunda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bräcke Ragunda Riket
Valdeltagande, senaste kommunalvalet 77,8 % 79,4 % (bättre värde) 82,3 %
Valdeltagande, senaste riksdagsvalet 80,4 % 82,2 % (bättre värde) 84,9 %
Valdeltagande, senaste EU-parlamentsvalet 40,7 % 44,5 % (bättre värde) 53,4 %
Kvinnor i kommunfullmäktige 41,0 % 44,0 % 43,0 %

Kultur & fritid

Kultur & fritid — Bräcke jämfört med Ragunda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bräcke Ragunda Riket
Elever i kulturskola, andel 21,3 % (2017) 18,3 % (2024) –
Genomsnittlig elevavgift kulturskola 30 kr/elev (2020) – 1 342 kr/elev (2023)
Bibliotekslån per invånare 5,89 lån/inv (bättre värde) 4,91 lån/inv 5,01 lån/inv

Nöjdhet

Nöjdhet — Bräcke jämfört med Ragunda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bräcke Ragunda Riket
Rekommenderar att flytta hit, andel 47,2 % (2024) 46,2 % (2025) 63,9 % (2025)

Arbetsmarknad

Arbetsmarknad — Bräcke jämfört med Ragunda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bräcke Ragunda Riket
Ungdomsarbetslöshet 18–24 år 4,1 % (bättre värde) 4,5 % 5,0 %

Infrastruktur

Infrastruktur — Bräcke jämfört med Ragunda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bräcke Ragunda Riket
Cykelväg per invånare 0,95 m/inv 1,49 m/inv (bättre värde) 2,67 m/inv
Hushåll med bredband 100 Mbit/s 94,7 % 98,6 % (bättre värde) 100,0 %
Hushåll med hållplats inom 500 m 34,5 % 43,0 % (bättre värde) 80,9 %

Äldreomsorg

Äldreomsorg — Bräcke jämfört med Ragunda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bräcke Ragunda Riket
Invånare 65+ med hemtjänst, andel 10,4 % (bättre värde) 7,8 % 6,8 %
Invånare 65+ i särskilt boende, andel 2,7 % 4,7 % 3,8 %
Invånare 65+ med kommunal hemsjukvård, andel 8,8 % 9,9 % (bättre värde) 9,0 %

Utbildning

Utbildning — Bräcke jämfört med Ragunda, med rikssnitt som referens.
Nyckeltal Bräcke Ragunda Riket
Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år 28,9 % (bättre värde) 26,8 % 48,5 %

Sammanfattning

Ragunda har lägre kommunalskatt (34,92 %) jämfört med Bräcke (35,09 %), en skillnad på 0,17 procentenheter.

Funderar du på att flytta? Se flytta till Bräcke eller flytta till Ragunda.

Vanliga frågor

Vilken kommun har lägst skatt — Bräcke eller Ragunda?

Den totala kommunala skattesatsen är 35,09 % i Bräcke och 34,92 % i Ragunda (2026). Ragunda har alltså lägre kommunalskatt av de två. Skillnaden på 0,17 procentenheter motsvarar ungefär 40 kr per månad i skatt på en bruttolön runt 35 000 kr (Skatteverkets skattetabeller 2026). Skattesatsen omfattar kommun- och regionskatt tillsammans. Källa: Kolada.

Var är skolresultaten bäst — Bräcke eller Ragunda?

Det genomsnittliga meritvärdet i årskurs 9 är 207,5 poäng i Bräcke och 209,0 poäng i Ragunda (2026). Ragunda har högre meritvärde av de två. Skillnaden är 1,5 meritpoäng. Meritvärdet är summan av de 16 (eller 17) bästa betygen i åk 9 och används ofta som ett mått på skolornas resultat, men påverkas även av elevsammansättningen. Källa: Kolada.

Vilken kommun är störst — Bräcke eller Ragunda?

Bräcke har 5 950 invånare och Ragunda har 5 152 (2025). Bräcke är alltså den större av de två kommunerna. Kommunerna är ungefär lika stora till invånarantal. Medianinkomsten (20–64 år) är 366 700 kr i Bräcke och 354 000 kr i Ragunda per år. Källa: Kolada.

Fler jämförelser

Utforska vidare

Statistik från Kolada (Rådet för främjande av kommunala analyser). Senast hämtade data avser 2017–2026. Jämförelsen omfattar 50 jämförbara nyckeltal mellan Bräcke och Ragunda.

Källor

  • Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
  • Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
  • Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
  • Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.

Jämförelsen är Kommunatlas egen bearbetning av underlaget ovan. RKA och dataproducenterna ansvarar inte för den.