Flytta till Ånge — skatt, boende & fakta 2026
Funderar du på att flytta till Ånge? Här är statistiken som avgör beslutet — skatt, bostadspriser, skola, trygghet och arbetsmarknad, jämförd med rikssnittet.
Ånge har 9 000 invånare och ligger i Västernorrlands län.
Kommunalskatten på 34,62 % är något högre än rikssnittet på 32,4 %.
Ekonomi och skatt
Kommunalskatten i Ånge på 34,62 % är 2,24 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %.
Medianinkomsten bland förvärvsarbetande i Ånge är 378 500 kr (2024). Rikssnittet är 401 400 kr.
Skola och utbildning
Meritvärdet i åk 9 i Ånge på 189,0 poäng är 39,5 poäng under riksgenomsnittet (228,5). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 71,3 % (rikssnitt 84,2 %).
Trygghet
Trygghetsnivån i Ånge är hög. 89,6 % av invånarna uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt — 10,2 procentenheter över rikssnittet (79,4 %).
Bostadspriser och boende i Ånge
Fastighetspriset för småhus i Ånge är 6 372 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 955 800 kr. Bostadsrätter ligger på 1 527 kr/kvm, motsvarande ungefär 106 890 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit.
Trångboddhet i flerbostadshus i Ånge: 8,2 % (2025). Rikssnitt: 15,1 %. Det indikerar ett relativt rymligt bostadsbestånd.
Se även boendekostnader i Ånge och guiden för att köpa bostad i Ånge.
Arbetsmarknad
Arbetsmarknaden i Ånge är stark med en arbetslöshet på 3,8 % — 1,6 procentenheter under rikssnittet (5,4 %).
Medianinkomsten i Ånge är 378 500 kr, att jämföra med rikssnittet på 401 400 kr.
Ånge jämfört med rikssnittet
| Nyckeltal | Ånge | Rikssnitt | Jämförelse |
|---|---|---|---|
| Kommunalskatt | 34,62 % | 32,4 % | Sämre |
| Arbetslöshet | 3,8 % | 5,4 % | Bättre |
| Meritvärde åk 9 | 189,0 | 228,5 | Sämre |
| Trygghet utomhus | 89,6 % | 79,4 % | Bättre |
| Gymnasiebehörighet | 71,3 % | 84,2 % | Sämre |
| Medianinkomst | 378 500 kr | 401 400 kr | Sämre |
| Eftergymnasial utbildning | 28,2 % | 48,5 % | Sämre |
| Fastighetspris småhus | 6 372 kr/kvm | 28 884 kr/kvm | Bättre |
| Rekommenderar att flytta hit | 63,6 % | 63,9 % | Sämre |
Sammanfattning — är Ånge rätt för dig?
Kommunalskatten i Ånge på 34,62 % är 2,24 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %. Arbetsmarknaden i Ånge är stark med en arbetslöshet på 3,8 % — 1,6 procentenheter under rikssnittet (5,4 %). Meritvärdet i åk 9 i Ånge på 189,0 poäng är 39,5 poäng under riksgenomsnittet (228,5). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 71,3 % (rikssnitt 84,2 %). Trygghetsnivån i Ånge är hög. 89,6 % av invånarna uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt — 10,2 procentenheter över rikssnittet (79,4 %). Fastighetspriset för småhus i Ånge är 6 372 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 955 800 kr. Bostadsrätter ligger på 1 527 kr/kvm, motsvarande ungefär 106 890 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit. 63,6 % av invånarna rekommenderar att flytta till Ånge (rikssnitt 63,9 %) enligt SCB:s medborgarundersökning. Storleksmässigt är Ånge en mindre ort med 9 000 invånare i Västernorrlands län. Mindre kommuner erbjuder ofta kortare avstånd, lägre bostadspriser och starka lokalsamhällen.
Vanliga frågor om att flytta till Ånge
Är det dyrt att bo i Ånge?
Kommunalskatten i Ånge är 34,62 %, vilket är något högre än rikssnittet på 32,38 %. Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 378 500 kr/år. Bostadskostnaderna varierar beroende på om du väljer hyresrätt, bostadsrätt eller villa och var i kommunen du bor.
Vad kostar ett hus i Ånge?
Fastighetspriset för småhus i Ånge är 6 372 kr/kvm (2025). En villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 955 800 kr. Bostadsrätter ligger på 1 527 kr/kvm. Priserna är kommunsnitt baserade på faktiska försäljningar (SCB via Kolada) — enskilda objekt och lägen avviker.
Hur är skolorna i Ånge?
Det genomsnittliga meritvärdet i åk 9 i Ånge är 189,0 poäng (rikssnitt 228,5). Andelen elever med gymnasiebehörighet är 71,3 % (rikssnitt 84,2 %). Meritvärdet ger en översiktsbild — enskilda skolor kan avvika markant.
Hur är arbetsmarknaden i Ånge?
Sysselsättningsgraden i Ånge är 82,3 % (andel förvärvsarbetande av befolkningen i arbetsför ålder). Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 378 500 kr/år. Arbetslösheten är 3,8 % (rikssnitt 5,4 %).
Hur trygg är Ånge?
89,6 % av invånarna i Ånge uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (rikssnitt 79,4 %). Det är klart över riksgenomsnittet — Ånge tillhör de tryggare kommunerna. Trygghetsmätningen baseras på invånarnas egna svar och är ett av flera sätt att bedöma tryggheten.
Hur stor är Ånge?
Ånge hade 9 000 invånare år 2025. Det gör kommunen till en mindre ort.
I vilket län ligger Ånge?
Ånge kommun ligger i Västernorrlands län. Den regionala hälso- och sjukvården sköts av Region Västernorrland.
Mer om Ånge
- Fullständig statistik om Ånge alla nyckeltal
- Kommuner med lägst kommunalskatt topplista
- Kommunalskatt i Ånge skattsida
- Barnfamiljer i Ånge skola & förskola
- Trygghet i Ånge brott & trygghet
- Befolkning i Ånge befolkningsstatistik
- VA-taxa i Ånge vatten & avlopp
- Pendling i Ånge in- och utpendling
- Beräkna din nettolön i Ånge lön efter skatt
Andra kommuner i Västernorrlands län du kanske vill jämföra:
Jämför Ånge med grannkommuner
Se en detaljerad jämförelse med statistik sida vid sida.
Relaterade guider