Flytta till Älvdalen — skatt, boende & fakta 2026
Funderar du på att flytta till Älvdalen? Här är statistiken som avgör beslutet — skatt, bostadspriser, skola, trygghet och arbetsmarknad, jämförd med rikssnittet.
Se all statistik om Älvdalen →
Älvdalen har 6 831 invånare och ligger i Dalarnas län.
Kommunalskatten på 34,77 % är något högre än rikssnittet på 32,4 %.
Ekonomi och skatt
Kommunalskatten i Älvdalen på 34,77 % är 2,39 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %.
Medianinkomsten bland förvärvsarbetande i Älvdalen är 374 900 kr (2024). Rikssnittet är 401 400 kr.
Skola och utbildning
Meritvärdet i åk 9 i Älvdalen på 204,2 poäng är 24,3 poäng under riksgenomsnittet (228,5). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 72,2 % (rikssnitt 84,2 %).
Trygghet
Trygghetsnivån i Älvdalen är hög. 95,5 % av invånarna uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt — 16,1 procentenheter över rikssnittet (79,4 %).
Bostadspriser och boende i Älvdalen
Fastighetspriset för småhus i Älvdalen är 19 602 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 2 940 300 kr. Bostadsrätter ligger på 31 402 kr/kvm, motsvarande ungefär 2 198 140 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit.
Trångboddhet i flerbostadshus i Älvdalen: 14,3 % (2025). Rikssnitt: 15,1 %.
Se även boendekostnader i Älvdalen och guiden för att köpa bostad i Älvdalen.
Arbetsmarknad
Arbetsmarknaden i Älvdalen är stark med en arbetslöshet på 2,9 % — 2,5 procentenheter under rikssnittet (5,4 %).
Medianinkomsten i Älvdalen är 374 900 kr, att jämföra med rikssnittet på 401 400 kr.
Älvdalen jämfört med rikssnittet
| Nyckeltal | Älvdalen | Rikssnitt | Jämförelse |
|---|---|---|---|
| Kommunalskatt | 34,77 % | 32,4 % | Sämre |
| Arbetslöshet | 2,9 % | 5,4 % | Bättre |
| Meritvärde åk 9 | 204,2 | 228,5 | Sämre |
| Trygghet utomhus | 95,5 % | 79,4 % | Bättre |
| Gymnasiebehörighet | 72,2 % | 84,2 % | Sämre |
| Medianinkomst | 374 900 kr | 401 400 kr | Sämre |
| Eftergymnasial utbildning | 25,8 % | 48,5 % | Sämre |
| Fastighetspris småhus | 19 602 kr/kvm | 28 884 kr/kvm | Bättre |
| Rekommenderar att flytta hit | 55,4 % | 63,9 % | Sämre |
Sammanfattning — är Älvdalen rätt för dig?
Kommunalskatten i Älvdalen på 34,77 % är 2,39 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %. Arbetsmarknaden i Älvdalen är stark med en arbetslöshet på 2,9 % — 2,5 procentenheter under rikssnittet (5,4 %). Meritvärdet i åk 9 i Älvdalen på 204,2 poäng är 24,3 poäng under riksgenomsnittet (228,5). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 72,2 % (rikssnitt 84,2 %). Trygghetsnivån i Älvdalen är hög. 95,5 % av invånarna uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt — 16,1 procentenheter över rikssnittet (79,4 %). Fastighetspriset för småhus i Älvdalen är 19 602 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 2 940 300 kr. Bostadsrätter ligger på 31 402 kr/kvm, motsvarande ungefär 2 198 140 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit. 55,4 % av invånarna rekommenderar att flytta till Älvdalen (rikssnitt 63,9 %) enligt SCB:s medborgarundersökning. Storleksmässigt är Älvdalen en liten ort med 6 831 invånare i Dalarnas län. Mindre kommuner erbjuder ofta kortare avstånd, lägre bostadspriser och starka lokalsamhällen.
Vanliga frågor om att flytta till Älvdalen
Är det dyrt att bo i Älvdalen?
Kommunalskatten i Älvdalen är 34,77 %, vilket är något högre än rikssnittet på 32,38 %. Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 374 900 kr/år. Bostadskostnaderna varierar beroende på om du väljer hyresrätt, bostadsrätt eller villa och var i kommunen du bor.
Vad kostar ett hus i Älvdalen?
Fastighetspriset för småhus i Älvdalen är 19 602 kr/kvm (2025). En villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 2 940 300 kr. Bostadsrätter ligger på 31 402 kr/kvm. Priserna är kommunsnitt baserade på faktiska försäljningar (SCB via Kolada) — enskilda objekt och lägen avviker.
Hur är skolorna i Älvdalen?
Det genomsnittliga meritvärdet i åk 9 i Älvdalen är 204,2 poäng (rikssnitt 228,5). Andelen elever med gymnasiebehörighet är 72,2 % (rikssnitt 84,2 %). Meritvärdet ger en översiktsbild — enskilda skolor kan avvika markant.
Hur är arbetsmarknaden i Älvdalen?
Sysselsättningsgraden i Älvdalen är 85,7 % (andel förvärvsarbetande av befolkningen i arbetsför ålder). Medianinkomsten bland förvärvsarbetande är 374 900 kr/år. Arbetslösheten är 2,9 % (rikssnitt 5,4 %).
Hur trygg är Älvdalen?
95,5 % av invånarna i Älvdalen uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (rikssnitt 79,4 %). Det är klart över riksgenomsnittet — Älvdalen tillhör de tryggare kommunerna. Trygghetsmätningen baseras på invånarnas egna svar och är ett av flera sätt att bedöma tryggheten.
Hur stor är Älvdalen?
Älvdalen hade 6 831 invånare år 2025. Det gör kommunen till en liten ort.
I vilket län ligger Älvdalen?
Älvdalen kommun ligger i Dalarnas län. Den regionala hälso- och sjukvården sköts av Region Dalarna.
Mer om Älvdalen
- Fullständig statistik om Älvdalen alla nyckeltal
- Kommuner med lägst kommunalskatt topplista
- Kommunalskatt i Älvdalen skattsida
- Barnfamiljer i Älvdalen skola & förskola
- Trygghet i Älvdalen brott & trygghet
- Befolkning i Älvdalen befolkningsstatistik
- VA-taxa i Älvdalen vatten & avlopp
- Pendling i Älvdalen in- och utpendling
- Beräkna din nettolön i Älvdalen lön efter skatt
Andra kommuner i Dalarnas län du kanske vill jämföra:
Relaterade guider