Flytta till Orsa — skatt, boende & fakta 2026
Funderar du på att flytta till Orsa? Här är statistiken som avgör beslutet — skatt, bostadspriser, skola, trygghet och arbetsmarknad, jämförd med rikssnittet.
Orsa har 6 902 invånare och ligger i Dalarnas län.
Kommunalskatten på 34,30 % är 1,92 procentenheter högre än rikssnittet på 32,38 %.
Ekonomi och skatt
Kommunalskatten i Orsa på 34,30 % är 1,92 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %.
Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst för invånare 20–64 år) i Orsa är 363 300 kr (2024). Rikssnittet är 401 400 kr.
Skola och utbildning
Meritvärdet i åk 9 i Orsa på 212,3 poäng är 17,4 poäng under riksgenomsnittet (229,7). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 84,3 % (rikssnitt 83,6 %).
Trygghet
Trygghetsnivån i Orsa är hög. 86,1 % av invånarna uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (2025) — 6,7 procentenheter över rikssnittet samma år (79,4 %).
Bostadspriser och boende i Orsa
Fastighetspriset för småhus i Orsa är 16 712 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 2 506 800 kr. Bostadsrätter ligger på 9 324 kr/kvm, motsvarande ungefär 652 680 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit.
Trångboddhet i flerbostadshus i Orsa: 16,3 % (2025). Rikssnitt: 15,1 %.
Se även boendekostnader i Orsa och guiden för att köpa bostad i Orsa.
Arbetsmarknad
Arbetsmarknaden i Orsa är stark med en arbetslöshet bland 18–65-åringar på 4,8 % (årsmedelvärde 2025) — 2,2 procentenheter under rikssnittet (7,0 %).
Medianinkomsten i Orsa är 363 300 kr, att jämföra med rikssnittet på 401 400 kr.
Orsa jämfört med rikssnittet
| Nyckeltal | Orsa | Rikssnitt | Jämförelse |
|---|---|---|---|
| Kommunalskatt (2026) | 34,30 % | 32,38 % | Sämre |
| Arbetslöshet 18–65 år (2025) | 4,8 % | 7,0 % | Bättre |
| Meritvärde åk 9 (2026) | 212,3 | 229,7 | Sämre |
| Trygghet utomhus (2025) | 86,1 % | 79,4 % | Bättre |
| Gymnasiebehörighet (2026) | 84,3 % | 83,6 % | Bättre |
| Medianinkomst (2024) | 363 300 kr | 401 400 kr | Sämre |
| Eftergymnasial utbildning (2025) | 31,3 % | 48,5 % | Sämre |
| Fastighetspris småhus (2025) | 16 712 kr/kvm | 28 884 kr/kvm | Bättre |
| Rekommenderar att flytta hit (2025) | 68,1 % | 63,9 % | Bättre |
Sammanfattning — är Orsa rätt för dig?
Kommunalskatten i Orsa på 34,30 % är 1,92 procentenheter över rikssnittet på 32,38 %. Arbetsmarknaden i Orsa är stark med en arbetslöshet bland 18–65-åringar på 4,8 % (årsmedelvärde 2025) — 2,2 procentenheter under rikssnittet (7,0 %). Meritvärdet i åk 9 i Orsa på 212,3 poäng är 17,4 poäng under riksgenomsnittet (229,7). Barnfamiljer bör också kolla enskilda skolor, eftersom meritvärdet är ett kommunsnitt. Andelen elever som uppnår gymnasiebehörighet är 84,3 % (rikssnitt 83,6 %). Trygghetsnivån i Orsa är hög. 86,1 % av invånarna uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (2025) — 6,7 procentenheter över rikssnittet samma år (79,4 %). Fastighetspriset för småhus i Orsa är 16 712 kr/kvm (2025) — en villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 2 506 800 kr. Bostadsrätter ligger på 9 324 kr/kvm, motsvarande ungefär 652 680 kr för en lägenhet på 70 kvm. Priserna ligger klart under rikssnittet på 28 884 kr/kvm — ett av de starkaste ekonomiska argumenten för att flytta hit. 68,1 % av invånarna rekommenderar att flytta till Orsa (2025; rikssnitt samma år 63,9 %) enligt SCB:s medborgarundersökning. Storleksmässigt är Orsa en liten kommun med 6 902 invånare i Dalarnas län. Mindre kommuner erbjuder ofta kortare avstånd, lägre bostadspriser och starka lokalsamhällen.
Vanliga frågor om att flytta till Orsa
Är det dyrt att bo i Orsa?
Kommunalskatten i Orsa är 34,30 % (2026), vilket är 1,92 procentenheter högre än rikssnittet på 32,38 %. Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst) för invånare 20–64 år är 363 300 kr/år (2024). Bostadskostnaderna varierar beroende på om du väljer hyresrätt, bostadsrätt eller villa och var i kommunen du bor.
Vad kostar ett hus i Orsa?
Fastighetspriset för småhus i Orsa är 16 712 kr/kvm (2025). En villa på 150 kvm kostar därmed i storleksordningen 2 506 800 kr. Bostadsrätter ligger på 9 324 kr/kvm. Priserna är kommunsnitt baserade på faktiska försäljningar (Kolada) — enskilda objekt och lägen avviker.
Hur är skolorna i Orsa?
Det genomsnittliga meritvärdet i åk 9 i Orsa är 212,3 poäng (rikssnitt 229,7). Andelen elever med gymnasiebehörighet är 84,3 % (rikssnitt 83,6 %). Meritvärdet ger en översiktsbild — enskilda skolor kan avvika markant.
Hur är arbetsmarknaden i Orsa?
Sysselsättningsgraden i Orsa är 83,1 % (andel förvärvsarbetande av befolkningen i arbetsför ålder). Medianinkomsten (sammanräknad förvärvsinkomst) för invånare 20–64 år är 363 300 kr/år. Arbetslösheten bland 18–65-åringar är 4,8 % (årsmedelvärde 2025; rikssnitt 7,0 %).
Hur trygg är Orsa?
86,1 % av invånarna i Orsa uppger att de känner sig trygga utomhus när det är mörkt (2025; rikssnitt samma år 79,4 %). Det är klart över riksgenomsnittet — Orsa tillhör de tryggare kommunerna. Trygghetsmätningen baseras på invånarnas egna svar och är ett av flera sätt att bedöma tryggheten.
Hur stor är Orsa?
Orsa hade 6 902 invånare år 2025. Det gör Orsa till en liten kommun.
I vilket län ligger Orsa?
Orsa kommun ligger i Dalarnas län. Den regionala hälso- och sjukvården sköts av Region Dalarna.
Mer om Orsa
- Fullständig statistik om Orsa alla nyckeltal
- Kommuner med lägst kommunalskatt topplista
- Kommunalskatt i Orsa skattsida
- Barnfamiljer i Orsa skola & förskola
- Trygghet i Orsa brott & trygghet
- Befolkning i Orsa befolkningsstatistik
- VA-taxa i Orsa vatten & avlopp
- Pendling i Orsa in- och utpendling
- Beräkna din nettolön i Orsa lön efter skatt
Andra kommuner i Dalarnas län du kanske vill jämföra:
Relaterade guider
Källor
- Kommunal skattesats: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00900, 2026.
- Medianinkomst 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00906, 2024.
- Folkmängd: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01951, 2025.
- Medelålder: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N00959, 2025.
- Meritvärde åk 9: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15504, 2026.
- Behörighet till gymnasiet: Skolverket via Kolada (RKA), nyckeltal N15428, 2026.
- Andel med eftergymnasial utbildning 25–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N01982, 2025.
- Sysselsättningsgrad 20–64 år: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02267, 2024.
- Arbetslöshet 18–65 år: Arbetsförmedlingen och SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N03941, 2025.
- Utpendling, andel: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02279, 2024.
- Inpendling, andel: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N02276, 2024.
- Trygghet utomhus när det är mörkt: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00610, 2025.
- Rekommenderar att flytta hit, andel: SCB (medborgarundersökningen) via Kolada (RKA), nyckeltal N00670, 2025.
- Trångboddhet i flerbostadshus: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07907, 2025.
- Fastighetspris småhus: SCB (fastighetsprisstatistik) via Kolada (RKA), nyckeltal N07909, 2025.
- Fastighetspris bostadsrätt: SCB via Kolada (RKA), nyckeltal N07908, 2025.